09.01.2014
W ostatnich tekstach wspomnieliśmy o pomyśle nowelizacji ustawy o sporcie. Myślę, że jest to dobry moment na wskazanie innych luk w tym akcie, które mogłyby zostać usunięte w trakcie prac legislacyjnych. Jednym z takich zagadnień jest sytuacja prawna członków wspierających i honorowych w polskich związkach sportowych.
Polskie związki sportowe działają w formie stowarzyszeń lub związków stowarzyszeń. W praktyce w niemal każdym statucie wyróżnia się podział członków na: zwyczajnych, wspierających oraz honorowych. Członkowie zwyczajni z reguły mają czynne i bierne prawo wyborcze, czego przejawem jest możliwość udziału z głosem stanowiącym w obradach walnego zgromadzenia członków lub delegatów. Członkowie wspierający stanowią swego rodzaju głos doradczy w ramach funkcjonowania stowarzyszenia. Zwykle również przekazują określone środki finansowe na rzecz organizacji, wspierając w ten sposób jej działalność. Statuty większości stowarzyszeń przewidują również możliwość nadawania godności członka honorowego szczególnie zasłużonym osobom.
Jak to ma się do przepisów ustawy o sporcie i gdzie te luki, o których wspomniałem we wstępie? Należy w tym momencie przytoczyć przepis art. 8 ust. 1 ustawy:
„Art. 8. 1. Członkiem polskiego związku sportowego może być klub sportowy, związek sportowy oraz inna osoba prawna, której statut, umowa albo akt założycielski przewiduje prowadzenie działalności w danym sporcie.
(...)
Ten niepozorny zapis uniemożliwia w teorii posiadanie statusu członka polskiego związku sportowego przez osobę fizyczną. O ile w przypadku kategorii członków zwyczajnych jestem w stanie zrozumieć, m.in. ze względu na przejrzystość zapisów ordynacji wyborczej, to nie rozumiem wprowadzenia ograniczenia podmiotowego wobec członków wspierających i honorowych. Stosując ściśle wskazany wyżej przepis polskie związki sportowe nie mogą przykładowo honorować zasłużonych postaci dla danego sportu tytułem członka honorowego związku. Niektóre z nich zresztą próbowały się chronić przed taką sytuacją, wprowadzając w statutach przepisy, w których określono, że tytuł członka honorowego w polskim związku sportowym nie jest członkostwem w rozumieniu art. 8 ustawy o sporcie.
Minister Sportu i Turystyki zachowała jednak zdrowy rozsądek i uwzględniając specyfikę działalności organizacji sportowych akceptowała statuty związków, w której nie było wskazanej wyżej adnotacji, lecz klasyczne wyróżnienie członka honorowego. Co jednak gdyby w którymś sądzie rejestrowym znalazł się nadgorliwy urzędnik, który wykazałby sprzeczność statutu z przepisami powszechnie obowiązującymi - w tym wypadku ustawą o sporcie? Co najgorsze, nie byłby w tym momencie bez racji.
W teorii w dalszym ciągu taka sytuacja jest możliwa. Dlatego też należy odróżnić kompetencje oraz istotę działalności członków zwyczajnych i członków wspierających i honorowych w stowarzyszeniach. Jak wskazałem wyżej, ich sytuacja prawna została określona jednakowo w ustawie o sporcie, co należy uznać za niedociągnięcie ustawodawcy. Dlatego też należy dążyć do właściwej konstrukcji przepisów, uwzględniających specyfikę działalności polskich związków sportowych.
Organizacje sportowe
24.06.2020
Organizacje sportowe
16.06.2020
Legislacja
20.04.2020
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
06.08.2024
26.07.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.