04.08.2017
Na łamach naszego portalu niejednokrotnie poruszaliśmy kwestię planowanej nowelizacji ustawy o sporcie. Na bieżąco śledziliśmy przebieg procesu legislacyjnego i omawialiśmy propozycje zmian. Znamy już ostateczny kształt ustawy, która została podpisana przez Prezydenta w środę 2 sierpnia 2017 r.
Ustawa z dnia 20 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o sporcie oraz ustawy o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 w istocie wprowadza do polskiego systemu prawa sportowego szereg istotnych zmian.
Po pierwsze, rozszerzono definicję sportu o „współzawodnictwo oparte na aktywności intelektualnej, którego celem jest osiągnięcie wyniku sportowego”. Rozszerzona definicja nie pozostawia wątpliwości, że w kategorii sportu w rozumieniu ustawy mieszczą się sporty takie jak szachy, brydż sportowy czy chociażby przybierające na popularności sporty elektroniczne.
Drugą kluczową zmianą jest znaczne rozszerzenie zawartego w art. 9 ust. 3 ustawy o sporcie katalogu okoliczności wyłączających możliwość pełnienia funkcji członka zarządu polskiego związku sportowego. Obecnie członkiem zarządu polskiego związku sportowego nie może być m.in osoba, która:
była pracownikiem, funkcjonariuszem lub żołnierzem organów bezpieczeństwa państwa, o których mowa w art. 5 ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, w okresie od dnia 22 lipca 1944 r. do dnia 31 lipca 1990 r.;
była karana dyscyplinarnie za doping w sporcie w wymiarze jednostkowym większym niż 24 miesiące dyskwalifikacji;
posiada jakiekolwiek akcje lub udziały w spółkach prawa handlowego prowadzących działalność gospodarczą związaną z realizacją przez związek jego zadań statutowych.
Ponadto, w związku włączeniem członka zarządu polskiego związku sportowego do katalogu osób rozumianych przez ustawę jako pełniące funkcje publiczne, osoba kandydująca na tę funkcję będzie obowiązana złożyć do ministra właściwego do spraw kultury fizycznej oświadczenie lustracyjne. Celem przedmiotowych zmian ma być w założeniu ustawodawcy: „zwiększenie przejrzystości działania polskich związków sportowych i zapobieganie konfliktom interesów poprzez wprowadzenie dodatkowych ograniczeń, które wykluczają zasiadanie we władzach polskich związków sportowych”.
Warto odnotować także kompleksowe zmiany wprowadzone w przepisach dotyczących stypendiów sportowych za osiągnięte wyniki we współzawodnictwie międzynarodowym, wyróżnień, nagród pieniężnych oraz odznak, które wymagają jednak osobnego omówienia.
Nowelizacja wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, za wyjątkiem zmian dotyczących stypendiów, wyróżnień, nagród pieniężnych oraz odznak, które wejdą w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia. Dla polskich związków sportowych kluczowy jednak jest art. 5 podpisanej ustawy, zgodnie z którym PZS-y mają 12 miesięcy od wejścia ustawy w życie na dostosowanie swoich statutów oraz regulaminów do wprowadzonych zmian. Należy zatem pamiętać, aby terminowo i prawidłowo zmodyfikować przepisy wewnętrzne PZS-ów.
17.10.2024
09.08.2024
05.04.2024
27.03.2024
15.02.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.