05.04.2018
Wejście w życie ustawy z dnia 26 stycznia 2018 r. o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz niektórych innych ustaw wprowadziło wiele istotnych zmian m.in. w zakresie postępowania rejestrowego. Na szczególną uwagę zasługuje modyfikacja zasad składania do KRS sprawozdań finansowych spółek i innych podmiotów zobowiązanych, a więc również działających w formie spółek kapitałowych klubów sportowych i polskich związków sportowych.
Zgodnie z art. 69 ust 1 Ustawy o rachunkowości podmioty wpisane do KRS zobowiązane są w terminie 15 dni od dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego złożyć je do sądu wraz z odpowiednimi załącznikami. Zdecydowana większość podmiotów realizowała dotychczas obowiązek sprawozdawczy w formie papierowej, a tylko nieznaczna część korzystała z płatnej drogi elektronicznej. Pod tym względem od 15 marca 2018 r. doszło do istotnej zmiany.
Od tego dnia nie można już przekazać sprawozdania finansowego do KRS w formie papierowej. Zgodnie z brzmieniem art. 19e ust. 1 zmienionej ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym obecnie obowiązuje wymóg przesyłania sprawozdania finansowego za pośrednictwem systemu teleinformatycznego udostępnionego przez Ministra Sprawiedliwości (portal S24). Obowiązująca jest zatem forma elektroniczna składania sprawozdań finansowych. Co ważne, dotyczy to już sprawozdań za 2017 r., z tym że do 30 września będzie można je przesłać w formie skanu. Do prawdziwej rewolucji dojdzie natomiast po upływie wspomnianego okresu przejściowego. Od 1 października do sądu rejestrowego będzie mogło być złożone wyłącznie sprawozdanie finansowe w formie elektronicznej w strukturze jednolitego pliku kontrolnego.
Nowa regulacja ma na celu odciążenie sądów rejestrowych od masowego napływu wniosków papierowych. Nie obeszło się jednak bez problemów. Już teraz złożenie zeskanowanego sprawozdania finansowego możliwe jest tylko poprzez opatrzenie go kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym przez profil zaufany ePUAP przez co najmniej jedną uprawnioną osobę, której numer PESEL jest ujawniony w KRS. Sytuacja komplikuje się, gdy żaden z członków zarządu nie posiada numeru PESEL, co ma zazwyczaj miejsce w przypadku obcokrajowców. Taki stan rzeczy wymusi na członkach zarządu będących obcokrajowcami konieczność pozyskania numeru PESEL. Z uwagi na strukturę menedżerską powyższy problem pozostaje jednak w zasadzie bez znaczenia dla funkcjonujących w Polsce klubów sportowych i polskich związków sportowych.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.