07.12.2015
W dzisiejszym tekście poruszona zostanie tematyka jakości wody na obiektach pływackich. Okazuje się bowiem, że w najbliższych dniach wejdą w życie nowe przepisy, które będą mieć wpływ na funkcjonowanie basenów sportowych i innych wodnych obiektów rekreacyjno-sportowych.
W Dzienniku Ustaw z 2 grudnia 2015 roku opublikowano rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 9 listopada 2015 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać woda na pływalniach, które zostało wydane na podstawie art. 11 ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych. Jako uzasadnienie wprowadzenia nowych przepisów wskazano, że: ,,Projektowane regulacje mają na celu zminimalizowanie zagrożeń zdrowotnych osób pływających, kąpiących się lub uprawiających sport lub rekreację. Wejście w życie projektowanych regulacji i zastosowanie ich przez zarządzających pływalniami wpłynie bezpośrednio na ich większą świadomość w zakresie minimalnych wymagań dla jakości wody na pływalni i niezbędnych do podejmowania działań, środków zarządzania jakością wody”.
Place nad rozporządzeniem rozpoczęły się jeszcze w trakcie poprzedniej kadencji Sejmu. Pierwszy projekt rozporządzenia został bowiem opublikowany przez Rządowe Centrum Legislacyjne 8 maja 2015 r., a następnie skierowany do uzgodnień oraz konsultacji społecznych. Po ostatecznym rozpatrzeniu projektu przez Komisję Prawniczą i został on skierowany do ogłoszenia, które nastąpiło, jak już wcześniej wskazano 2 grudnia 2015 roku.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia, tj. 17 grudnia 2015 roku. Należy jednakże podkreślić, że z uwagi na fakt, iż od 21 grudnia 2002 roku nie obowiązywały przepisy regulujące kwestię jakości wody w obiektach sportowych, zarządzającym pływalniami wyznaczono 6-miesięczny okres na dostosowanie się do wymogów określonych w rozporządzeniu.
Celem niniejszego artykułu nie jest analiza treści rozporządzenia, jednakże w skrócie należy wskazać, że określa ono:
1) Wymagania, które musi spełniać woda na pływalniach;
2) Częstotliwość pobierania próbek wody na pływalniach;
3) Metody dokonywania pomiarów i sposób weryfikacji, czy woda spełnia określone wymagania;
4) Sposób informowania użytkowników pływalni o jakości wód.
Po kilkunastu latach doczekaliśmy się znowu przepisów normatywnie określających jakość wody m.in. w basenach sportowych i nowe obowiązki zarządzających tymi obiektami. W związku z powyższym, w najbliższym czasie na łamach portalu przedstawiony zostanie cykl artykułów poświęconych nowemu rozporządzeniu Ministra Zdrowia. Poza omówieniem norm samego aktu normatywnego, będziemy chcieli również wskazać na liczne uwagi podnoszone w trakcie procesu legislacyjnego. Niektóre z nich zostały uwzględnione w ostatecznym tekście rozporządzenia, lecz większość nie spotkała się z zainteresowaniem Ministra. Czy słusznie? Gorąco zachęcamy do obserwowania cyklu i aktywnego brania udziału w dyskusji.
Organizacje sportowe
24.06.2020
Organizacje sportowe
16.06.2020
Legislacja
20.04.2020
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.