20.05.2015
W Biuletynie Informacji Publicznych Ministerstwa Sportu i Turystyki umieszczane są wystąpienia pokontrolne zawierające m.in. ocenę działalności organów polskich związków sportowych pod kątem zgodności z przepisami powszechnie obowiązującymi. W niektórych sprawozdaniach pojawiają się zarzuty dotyczące naruszenia obowiązków sprawozdawczych wynikających z ustawy o rachunkowości. Czy słusznie?
Na samym wstępie należy przytoczyć jedyny przepis ustawy o sporcie dotyczący obowiązków sprawozdawczych polskich związków sportowych, tj. art. 9 ust. 4 ustawy o sporcie:
Art. 9.
(…)
4. Walne zgromadzenie członków albo delegatów polskiego związku sportowego corocznie rozpatruje sporządzone przez zarząd sprawozdanie z działalności zarządu oraz sprawozdanie finansowe, ocenione przez biegłego rewidenta. Walne zgromadzenie członków albo delegatów tego związku uchwala regulamin dyscyplinarny
Na mocy powyższego przepisu sprawozdanie z działalności zarządu oraz sprawozdanie finansowe powinno zostać ocenione przez biegłego rewidenta. W ustawie brak jest jakiegokolwiek odesłania do ustawy o rachunkowości. Pomimo to, w treści wystąpień pokontrolnych podnoszone są zarzuty m.in. naruszenia przepisów ustawy o rachunkowości dotyczących sposobu wyboru biegłego rewidenta w przypadku jego wyboru przez zarząd, tj. art. 66 ust. U.Rach.
Art. 66.
(…)
4. Wyboru podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych do wykonywania badania lub przeglądu sprawozdania finansowego dokonuje organ zatwierdzający sprawozdanie finansowe jednostki, chyba że statut, umowa lub inne wiążące jednostkę przepisy prawa stanowią inaczej. Zarząd jednostki nie może dokonać takiego wyboru.
Wątpliwości wzbudza jednakże określenie obowiązku stosowania tego przepisu przez polskie związki sportowe. Pragnę w szczególności zwrócić uwagę na katalog podmiotów, określony w art. 64 U.Rach., których sprawozdania finansowe badane są przez biegłego rewidenta na podstawie ustawy o rachunkowości. Śmiem twierdzić, ze zdecydowana większość związków sportowych nie spełnia przesłanek wskazanych w wyżej przywołanym przepisie.
Art. 64. 1. Badaniu podlegają roczne skonsolidowane sprawozdania finansowe grup kapitałowych oraz roczne sprawozdania finansowe – kontynuujących działalność:
1) banków, zakładów ubezpieczeń oraz zakładów reasekuracji;
1a) spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych;
2) jednostek działających na podstawie przepisów o obrocie papierami wartościowymi oraz przepisów o funduszach inwestycyjnych;
2a) jednostek działających na podstawie przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych;
3) spółek akcyjnych, z wyjątkiem spółek będących na dzień bilansowy w organizacji;
4) pozostałych jednostek, które w poprzedzającym roku obrotowym, za który sporządzono sprawozdania finansowe, spełniły co najmniej dwa z następujących warunków:
a) średnioroczne zatrudnienie w przeliczeniu na pełne etaty wyniosło co najmniej 50 osób,
b) suma aktywów bilansu na koniec roku obrotowego stanowiła równowartość w walucie polskiej co najmniej 2 500 000 euro,
c) przychody netto ze sprzedaży towarów i produktów oraz operacji finansowych za rok obrotowy stanowiły równowartość w walucie polskiej co najmniej 5 000 000 euro.
2. W jednostkach sporządzających łączne sprawozdania finansowe, o których mowa w art. 51 ust. 1, warunki określone w ust. 1 stosuje się do łącznego rocznego sprawozdania finansowego.
3. Badaniu podlegają sprawozdania finansowe spółek przejmujących i spółek nowo zawiązanych, sporządzone za rok obrotowy, w którym nastąpiło połączenie, a także roczne sprawozdania finansowe jednostek sporządzone zgodnie z MSR.
4. Badaniu podlegają również roczne połączone sprawozdania finansowe funduszy inwestycyjnych z wydzielonymi subfunduszami oraz roczne sprawozdania jednostkowe subfunduszy.
Co więcej, należy podkreślić, że przywoływane w sprawozdaniach pokontrolnych przepisy dotyczą badania oraz przeglądu sprawozdania finansowego danych jednostek. Przepis art. 9 ust. 4 u.s. nakłada natomiast obowiązek oceny sprawozdania finansowego przez biegłego rewidenta. Mamy tu zatem do czynienia z różnymi czynnościami dokonywanymi przez biegłego rewidenta, zatem uznając zasadę racjonalnego prawodawcy należałoby uznać, że w tym przypadku nie powinny mieć zastosowania przepisy ustawy o rachunkowości. Na problem w interpretacji omawianych przepisów już kilka lat temu zwracali uwagę sami biegli rewidenci. Warto w tym momencie przytoczyć wypowiedź Radosława Gumułki, z artykułu Dziennika Gazety Prawnej z dnia 16.02.2012 r. pt: „Biegli rewidenci będą sprawdzać finanse związków sportowych. Niewiele to zmieni” :
„– Zmiany weszły w życie pod koniec 2010 roku, ale związki miały dwa lata na dostosowanie się do nowych wymogów – wyjaśnia Radosław Gumułka, biegły rewident, prezes zarządu Grupy Gumułka Audyt.
Zwraca uwagę, że przepisy nie nakazują przeprowadzenia badania sprawozdania finansowego w kształcie, który dokładnie scharakteryzowano w ustawie z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 152, poz. 1223 z późn. zm.). Przewidują jedynie dokonanie oceny przez biegłego rewidenta.
– Problem w tym, że pojęcie to nie jest zdefiniowane w przepisach ustawy o sporcie. Nie zostało też przewidziane w standardach rewizji obowiązujących przedstawicieli tej korporacji zawodowej – mówi Radosław Gumułka.
Ekspert podkreśla, że przedmiotem oceny ma być nie tylko sprawozdanie finansowe. Biegli sprawdzą również sprawozdanie z działalności zarządu.
– Wskazuje to na konieczność położenia akcentów nie tyle na badanie zgodności z ustawą o rachunkowości, ile raczej na na wzajemną spójność tych dwóch dokumentów – mówi Radosław Gumułka.”
Okazuje się jednak, że prawodawca nie był racjonalny i dostrzegł lukę prawną, tj. brak dostosowania art. 9 ust. 4 u.s. do reżimu prawnego ustawy o rachunkowości.Świadczą o tym prace nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o sporcie (druk nr 2674), w którym proponuje się następujący zapis omawianego przepisu:
Art. 1. W ustawie z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U. z 2014 r. poz. 715) wprowadza się następujące zmiany:
1) art. 9 otrzymuje brzmienie:
„Art. 9.
(…)
6. Roczne sprawozdanie finansowe polskiego związku sportowego podlega badaniu przez biegłego rewidenta.
7. Walne zgromadzenie członków albo delegatów polskiego związku sportowego corocznie rozpatruje i zatwierdza sporządzone przez zarząd sprawozdanie z działalności polskiego związku sportowego oraz roczne sprawozdanie finansowe, po jego zbadaniu przez biegłego rewidenta. Walne zgromadzenie członków albo delegatów tego związku uchwala regulamin dyscyplinarny.”;
(…)
Prace legislacyjne są w toku i nie wiadomo, kiedy nowelizacja art. 9 ust. 4 wejdzie w życie i czy taki zapis rozwiąże problemy w interpretacji przepisów dotyczących kwestii sprawozdawczych polskich związków sportowych. Przede wszystkim moje zdziwienie wzbudzają jednoznaczne stanowiska kontrolerów Ministerstwa stwierdzające naruszenia przepisów ustawy o sporcie oraz ustawy o rachunkowości, kiedy to sam ustawodawca inicjując prace legislacyjne potwierdził brak spójności przywołanych wyżej aktów prawnych.
Organizacje sportowe
24.06.2020
Organizacje sportowe
16.06.2020
Legislacja
20.04.2020
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.