09.08.2017
Zgodnie z przepisami antydopingowymi, co do zasady istnieje domniemane, że akredytowane przez WADA laboratoria analizują próbkę oraz stosują procedury bezpieczeństwa zgodnie z Międzynarodowym Standardem dla Laboratoriów (ISL). Co jednak, gdy podczas analizy próbek dochodzi do odstępstw od wspomnianego standardu?
Zgodnie z art. 3.2.2. Polskich Przepisów Antydopingowych, zawodnik lub inna osoba może podważyć domniemanie, że dane laboratorium działało zgodnie z ISL poprzez udowodnienie, że nastąpiło odstępstwo od ISL, co mogło doprowadzić do uzyskania niekorzystnego wyniku analizy. Jeżeli zawodnik lub inna osoba podważy domniemanie wykazując, że nastąpiło odstępstwo od ISL, co mogło doprowadzić do uzyskania niekorzystnego wyniku analizy, wówczas to na Polskiej Agencji Antydopingowej będzie spoczywał ciężar dowodu, że takie odstępstwo nie miało wpływu na uzyskanie niekorzystnego wyniku analizy. W rezultacie obalenia wspomnianego domniemania następuje zatem odwrócenie ciężaru dowodowego, co niewątpliwie jest okolicznością korzystną dla obwinionego w postępowaniu antydopingowym.
Mając na uwadze powyższe należy odpowiedzieć na kluczowe pytanie: czy w świetle treści art. 3.2.2 Polskich Przepisów Antydopingowych z samego już faktu wystąpienia jakiegokolwiek odstępstwa od ISL, bez względu na jego wagę oraz charakter, wynika automatycznie, że takie odstępstwo mogło mieć wpływ na uzyskiwanie niekorzystnego wyniku badania? Odpowiedź twierdząca oznaczałaby, że każdorazowe wykazanie przez obwinionego naruszenia jakiegokolwiek postanowienia ISL w trakcie analizy próbki prowadzi do obalenia domniemania i przerzucenia na POLADA ciężaru dowodowego, że takie odstępstwo nie miało wpływu na uzyskanie niekorzystnego wyniku analizy.
Z takim stanowiskiem nie zgodził się Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu przy Polskim Komitecie Olimpijskim. W swym orzecznictwie Trybunał PKOl wskazał, iż przepis art. 3.2.2 Polskich Przepisów Antydopingowych wyraźnie przewiduje, że obalenie domniemania przez zawodnika lub inną osobę jest możliwe poprzez udowodnienie odstępstwa, które mogło mieć wpływ na uzyskanie niekorzystnego wyniku analizy - jest to rozwiązanie zrozumiałem i pragmatyczne, ponieważ w przeciwnym razie, nawet najmniejsze uchybienie formalne, bez żadnego znaczenia dla wyniku postępowania, mogłoby doprowadzić do przekreślenia podstawowego jego celu, jakim jest wykrycie i wyeliminowanie nieuczciwych zachowań w sporcie na tle dopingowym.
W ocenie Trybunału wspomniany przepis w sposób jednoznaczny stanowi, że nie każde odstępstwo od ISL, do którego doszło w związku z badaniem i analizą próbki antydopingowej zawodnika, dyskwalifikuje badanie. Dopiero wykazanie przez zawodnika, a co najmniej uprawdopodobnienie, że w wyniku odstępstwa od ISL mogło dojść do niekorzystnego wyniku badania próbki antydopingowej prowadzi do obalenia domniemania z art. 3.2.2 i odwrócenia ciężaru dowodowego. Należy zatem pamiętać, że w postępowaniu antydopingowym przyjmując linię obrony opierającą się na nieprawidłowościach laboratoryjnych podczas analizy próbki konieczne będzie wykazanie spełnienia się dwóch przesłanek tj. odstępstwa laboratorium od ISL i faktu, że odstępstwo to mogło mieć wpływ na uzyskanie niekorzystnego wyniku analizy.
25.09.2024
13.08.2024
01.03.2024
28.04.2023
25.01.2023
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.