26.09.2013
W dzisiejszym tekście pozostaję przy klubach sportowych. Tym razem chciałbym napisać parę słów na temat ich nazw, których podobieństwa bywają przeszkodą w procesie rejestracyjnym. Czy słusznie?
Procedura rejestracji klubów przebiega w dwojaki sposób. W zależności od posiadania statusu uczniowskiego klubu sportowego oraz zamiaru prowadzenia działalności gospodarczej przez klub, rejestrowane są one w Krajowym Rejestrze Sądowym bądź w specjalnej ewidencji określonej w rozporządzeniu Ministra Sportu i Turystyki w sprawie ewidencji klubów sportowych. W teorii wszystko powinno być jasne i przejrzyste, jednak na pewnym etapie pojawia się element ludzki w postaci urzędników i ich różnych teorii.
Jedna z nich dotyczy właśnie nazwy klubu. Żeby dokładnie przedstawić sytuację, posłużę się przykładem. W wykazie gdańskich klubów sportowych[1] znajdują się: Gdański Klub Sportowy Morena i Gdański Klub Sportowy Stoczniowiec. Obie nazwy różnią się tylko jednym wyrazem, jednak wydaje się być rzeczą oczywistą, że da się odróżnić te kluby sportowe. Nie dla każdego.
Podczas rejestracji klubu w ewidencji określonej w rozporządzeniu Ministra Sportu i Turystyki spotkaliśmy się swego czasu z krytycznymi uwagami dotyczącymi nazwy tego podmiotu. Sytuacja była analogiczna do przykładu gdańskich klubów przedstawionych wyżej, jednak osoba prowadząca sprawę była nieugięta. Na szczęście z pomocą przyszła linia orzecznicza, która wprawdzie nie poruszała bezpośrednio kwestii klubów sportowych, jednak pozwoliła zastosować w tym momencie analogię:.
Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 17 kwietnia 1996 r. stwierdził, że „dopuszczalne jest zarejestrowanie związku zawodowego, którego nazwa jest zbliżona do nazwy innego związku zawodowego, jeżeli tylko nazwa ta pozwala na identyfikację tego związku.
Podobne stanowisko wyraził Sąd Apelacyjny w Poznaniu w wyroku z dnia 25.01.2006 r. Sprawa dotyczyła zastrzeżenia nazwy „Stomatologia rodzinna . Sąd stwierdził, że oznaczenie Stomatologia Rodzinna nie jest oznaczeniem indywidualizującym wyłącznie działalność powódki, albowiem dotyczy ono tylko oznaczenia zakresu usług medycznych świadczonych przez obydwa podmioty i nie może być traktowane jako nazwa własna oznaczenia działalności stomatologicznej.
Tym bardziej nie można w żaden sposób traktować zwrotu „Miejski Klub Sportowy jako nazwy własnej, ponieważ prowadziłoby to do absurdu. Ostatecznie nazwa nie uległa zmianie, klub został zarejestrowany i uczestniczy we współzawodnictwie sportowym. Dziwnym trafem nie ma również żadnych problemów z odróżnieniem go od innych klubów sportowych. Jest to kolejny dowód na to, by nie bać się kwestionować dziwnych decyzji i walczyć o swoje racje już na etapie tworzenia podstaw dla uprawiania działalności sportowej. Z korzyścią dla nas wszystkich.
Od Redakcji:
Zamieściliśmy ilustrację z teczką sponsoring , żeby zachęcić Was do wspomnień!
Pamiętacie może czasy raczkującego sponsoringu i Dick Black Andrychów , cokolwiek by to nie znaczyło w tłumaczeniu z angielskiego? Czy taki klub, którego nazwa również wywodzi się od nazwisk sponsorów - Ekolog-Mataśka-Szewczyk Wojsławice? A może Grześki Kalisz - drużynę siatkarek, która nazwę wzięła od wafelków? Czy może Cukierki Odra Brzeg? Pamiętacie inne?
[1] http://www.gdansk.pl/sport_nowy?kategoria=854 amp;artykul=10529
Organizacje sportowe
24.06.2020
Organizacje sportowe
16.06.2020
Legislacja
20.04.2020
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
06.08.2024
26.07.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.