07.02.2017
O istnieniu Trybunału Arbitrażowego do spraw Sportu w Lozannie (CAS) i doniosłości jego orzeczeń wie już niemal każda osoba chociaż trochę interesująca się prawem sportowym. Trybunał z siedzibą w Szwajcarii wyspecjalizowany w prawie sportowym oraz posiadający bogate, ugruntowane i szeroko komentowane orzecznictwo wydaje się być miejscem najbardziej odpowiednim do rozstrzygania w sporach między podmiotami ze świata sportu. Tym niemniej, przed podjęciem decyzji o poddaniu sprawy pod rozstrzygnięcie przez CAS warto mieć na uwadze koszty, z których poniesieniem trzeba się liczyć.
Przepisy dotyczące kosztów postępowania przed CAS zostały określone w sekcji F Kodeksu Arbitrażu Sportowego (Code of Sports-related Arbitration). Zgodnie z przepisem R.64.1 Kodeksu już z chwilą wniesienia wniosku o arbitraż lub apelacji tj. pism wszczynających postępowanie, konieczne jest uiszczenie 1.000,00 franków szwajcarskich. Opłata jest bezzwrotna a bez jej wniesienia CAS nie nada postępowaniu dalszego biegu.
W dalszej kolejności, w momencie formowania się panelu orzekającego CAS wzywa strony do uiszczenia z góry zaliczek na koszty postępowania wskazując na kwotę szacowanych kosztów, metodę jej wyliczenia oraz terminy płatności dla stron. Szacowane koszty powinny uwzględniać wszystkie elementy, które Trybunał będzie musiał wziąć pod uwagę wydając rozstrzygnięcie o kosztach już po zakończeniu sprawy tj. m.in. wspomnianą opłatę od wniosku o arbitaż/apelacji, koszty administracyjne CAS, wynagrodzenie arbitrów oraz koszty powołania świadków, biegłych i tłumaczy. Oszacowanie zaliczki na koszty nie stanowi ostatecznego wyliczenia kosztów postępowania arbitrażowego, które do czasu zakończenia postępowania będzie mogło jeszcze ulec zmianie. W szczególności trzeba mieć na uwadze, że zaliczka na koszty może wzrosnąć w związku z wniesieniem powództwa wzajemnego lub skierowaniem kolejnego roszczenia w tej samej sprawie.
Co do zasady tak oszacowane koszty są rozdzielane po równo między powoda i pozwanego, jednak w razie braku zapłaty przez jedną ze stron, druga strona może pokryć całość kosztów. Nieopłacenie całości zaliczki na koszty postępowania kończy się uznaniem, że wniosek o arbitraż lub apelacja została cofnięta, a postępowanie zostaje umorzone. Powyższe sprawia, że typową sytuacją jest nieopłacenie swojej części zaliczki na koszty postępowanie przez pozwanego, któremu z reguły zależy na umorzeniu postępowania. W takim wypadku, po braku odnotowania wpłaty przez pozwanego Trybunał wyznacza powodowi odpowiedni termin, w którym może on dokonać wpłaty części zaliczki za pozwanego pod rygorem umorzenia postępowania w razie niedokonania przedmiotowej wpłaty.
W tym miejscu należy wskazać, że koszty postępowania przed CAS są relatywnie wysokie i określane we frankach szwajcarskich. Same koszty pracy arbitra wahają się od 300,00 CHF do 500,00 CHF za godzinę pracy w zależności od wartości przedmiotu sporu. Do tego należy wskazać, że każda ze stron samodzielnie ponosi koszty związane z powołaniem wnioskowanych przez nią świadków, biegłych oraz tłumaczy. Kończąc rozważania dotyczące zaliczek na koszty postępowania należy przywołać przepis R64.4 Kodeksu stanowiący, że zaliczki na koszty już przez strony zapłacone nie podlegają zwrotowi przez CAS, z wyjątkiem tej części, która przekracza całkowitą kwotę kosztów arbitrażu.
Ostateczne rozstrzygnięcie o kosztach następuje łącznie z wydaniem wyroku w sprawie lub w drodze odrębnego postanowienia. Ogólne reguły przyznawania i rozdzielania kosztów w sprawie określa przepis R64.5 Kodeksu, zgodnie z którym to panel orzekający rozstrzyga, która ze stron ponosi koszty arbitrażu lub w jakich proporcjach strony ponoszą je wspólnie. Zasadą jest, że wobec braku wniosku stron w tym zakresie, panel ma swobodę decydowania o przyznaniu stronie wygranej zwrotu kosztów prawnych oraz innych wydatków poniesionych przez nią w związku z postępowaniem, a w szczególności kosztów świadków i tłumaczy. Przy rozstrzyganiu o zwrocie kosztów panel uwzględnia złożoność i wynik arbitrażu, jak również postępowanie stron oraz ich status finansowy. Należy jednak pamiętać, że przyznanie zwrotu kosztów stronie wygranej to zasada ogólna i CAS może w pewnych okolicznościach od niej odstąpić. Możliwa jest sytuacja, w której pomimo uzyskania korzystnego rozstrzygnięcia strona wygrana będzie musiała zwrócić koszty lub ich część stronie przegranej. Może się tak zdarzyć gdy np. strona wygrana ignorowała postępowanie arbitrażowe, przyjęła bierną postawę, działała w sposób złośliwy ukierunkowany na dokuczenie stronie przegranej, a strona przegrana jest w dużo gorszej sytuacji finansowej. Podkreślić należy, że nie są to rozważania czysto hipotetyczne lecz Trybunał w praktyce potrafi orzekać o zwrocie kosztów postępowania, który z polskiej perspektywy prawnej może wydawać się zaskakujący.
Na koniec zobaczmy jak kształtuje się wysokość kosztów administracyjnych CAS (tj. jednego z elementów kosztów arbitrażu) w zależności od wartości przedmiotu sporu. Istnieje aż osiem pułapów będących podstawą do określenia kosztów administracyjnych, jednak tytułem przykładu przytoczę tylko kilka z nich. W sprawach do 50.000,00 CHF koszty administracyjne wahają się od 100,00 CHF do 2.000,00 CHF, gdy wartość roszczenia wynosi ponad 100.000,00 CHF i nie więcej niż 500.000,00 koszty administracyjne 2.750,00 CHF oraz 1% wartości kwoty przekraczającej 100.000,00 CHF, a gdy wartość przedmiotu sporu przekracza 10.000.000,00 CHF koszty wynoszą 25.000,00 i jest to pułap najwyższy.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.