08.07.2015
W ramach cyklu dotyczącego regulaminów klubów sportowych w dzisiejszym tekście chciałbym omówić zasady prowadzenia klubowych postępowań dyscyplinarnych. W Minimalnych wymaganiach dla standardowych kontraktów zawodników w sektorze zawodowej piłki nożnej nie określono szczegółowo zasad prowadzenia postępowań dyscyplinarnych przez kluby sportowe. Kwestia ta została jedynie lakonicznie określona w przepisie art. 12 ust. 4 w/w dokumentu w brzmieniu:
Art. 12
4. Postępowanie dyscyplinarne jest przeprowadzane zgodnie z przepisami Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN z zachowaniem prawa Zawodnika do obrony i zaskarżenia wydanego orzeczenia do właściwego organu dyscyplinarnego prowadzącego rozgrywki. Zawodnik ma prawo do skorzystania w toku postępowania dyscyplinarnego z pomocy obrońcy.
Chcąc zatem określić zasady obowiązujące w klubowych postępowaniach dyscyplinarnych należy poddać analizie przepisy Regulaminu Dyscyplinarnego Polskiego Związku Piłki Nożnej. Przejdźmy więc do Działu III Rozdziału I Regulaminu PZPN. Pierwszą z zasad określonych w art. 111 Regulaminu jest zasada niezależności postępowania, której adresatami są w szczególności organy dyscyplinarne klubu. Należy zadać sobie jednakże pytanie, czy rzeczywiście organy dyscyplinarne klubu mogą być w pełni niezależne. Niejednokrotnie zdarzało się bowiem, że jednym członków organu dyscyplinarnego klubu był Prezes Zarządu. Ciężko w takim wypadku mówić o zachowani zasady niezależności. Wydaje się więc za stosowne ustanowienie w regulaminie dyscyplinarnym całkowicie niezależnego organu orzekającego w sprawach dyscyplinarnych.
Przepis art. 111 Regulaminu zawiera również zasadę tajemnicy i szybkości postępowania. Zgodnie z pierwszą z nich członkowie organów dyscyplinarnych zobowiązani są zachować w tajemnicy przebieg posiedzenia. Dotyczy to przede wszystkim narady i głosowania. Wyłączone z tajemnicy są natomiast rozstrzygnięcie wraz z podaniem motywów a także uzasadnienie treści rozstrzygnięcia. Idea wprowadzenia zasady szybkości jest oczywista – maksymalne ograniczenie w czasie trwania postępowania dyscyplinarnego, które musi jednakże zapewnić uzyskanie wystarczającego materiału dowodowego. Niejednokrotnie zdarza się, że kluby w celu wydania możliwie najszybszego rozstrzygnięcia źle interpretują tę zasadę, co skutkuje wydaniem wadliwego orzeczenia m.in. ze względu na brak możliwości kompleksowej analizy materiału dowodowego.
W art. 113 Regulaminu określono zasadę jawności, zgodnie z którą postępowanie, z wyłączeniem narady i głosowania nad orzeczeniem jest jawne dla stron. Zawodnicy powinni pamiętać o zagwarantowaniu sobie realizacji tej zasady, ponieważ wszelkie twierdzenia zawarte podczas postępowania klubowego mogą zostać wykorzystane w ewentualnym postępowaniu odwoławczym. Jednocześnie kluby ustanawiając swe regulaminy muszą pamiętać o konieczności zagwarantowania stronom przejrzystości prowadzonego postępowania. Należy jednak podkreślić, ze omawiana zasada jawności nie dotyczy postępowań w sprawach: zastosowania środka zapobiegawczego, darowania kary oraz zatarcia ukarania.
Art. 114 przewiduje zasadę czynnego udziału w postępowaniu przez strony, która objawia się m.in. w możliwości składania wyjaśnień, żądań i wniosków. Strony uprawnione sa również do składania oświadczeń, w których zajmą stanowisko co do twierdzeń strony przeciwnej. Przepisy Regulaminu dyscyplinarnego przyznają również kompetencję organowi dyscyplinarnego do żądania przedstawienia dowodów przez strony i udzielania przez nie pisemnych odpowiedzi na zadane pytania pod rygorem kary porządkowej do wysokości 1.000 zł. Należy podkreślić, że uprawnienie to przewidziane dla organów dyscyplinarnych niezależnie od reguł ustanowionych w wewnętrznych regulaminach dyscyplinarnych klubów. Nie mogą one jednak odbierać możliwości korzystania z prawa czynnego udziału w postępowaniu przez strony.
Istotną z punktu widzenia postępowania dyscyplinarnego jest zasada swobodnej oceny dowodów, określona w art. 118 Regulaminu. Jej istotą jest brak hierarchizacji dowodów oraz odgórnego ustalania większego lub mniejszego znaczenia danego dowodu. W związku z powyższym, to od oceny organu dyscyplinarnego, jego doświadczenia życiowego oraz wiedzy będzie zależało, który dowód odegra większą rolę w ostatecznej treści orzeczenia dyscyplinarnego. Należy jednakże podkreślić, że zasady tej nie stosuje się w postępowaniu uproszczonym w sprawach chuligaństwa, rasizmu i ksenofobii.
Ostatnią z zasad wprost określonych w Regulaminie Dyscyplinarnym PZPN jest zasada dwuinstancyjności. O ile przepis szczególny nie stanowi inaczej, Stronie przysługuje więc prawo do co najmniej dwukrotnego rozstrzygnięcia merytorycznego w dotyczącej jej sprawie. Tworząc klubowy regulamin dyscyplinarny koniecznie należy mieć na uwadze wyżej wskazaną zasadę. Nie oznacza to bynajmniej możliwości dowolnego określenia organu odwoławczego orzekającego w sprawach decyzji dyscyplinarnych wydanych przez kluby sportowe. W następnej części cyklu właśnie ta kwestia będzie przedmiotem naszej analizy.08
Organizacje sportowe
24.06.2020
Organizacje sportowe
16.06.2020
Legislacja
20.04.2020
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.