Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

Piłka nożna

Już w piątek rusza Liga Mistrzów UEFA!

04.08.2020

Już 7 sierpnia stanie się to, na co czekają kibice piłki nożnej na całym świecie, a mianowicie wznowiona zostanie Liga Mistrzów UEFA, najważniejsze i najbardziej prestiżowe klubowe rozgrywki piłkarskie. By sprostać kompletnie nowym warunkom i wyzwaniom wynikającym z aktualnej sytuacji w Europie i świecie, podjęty został szereg nietypowych rozwiązań, który ma zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom, przy jednoczesnym sprawnym przeprowadzeniu rywalizacji w bardzo krótkim czasie. Jaki przebieg będzie miała ta wyjątkowa edycja opiszemy w dalszej części artykułu.

Kluczowe decyzje dotyczące formy dokończenia rozgrywek w tym sezonie zostały podjęte na dwóch posiedzeniach Komitetu Wykonawczego UEFA, które miały miejsce 17 czerwca i 9 lipca 2020 roku. Zgodnie z „UEFA Organisational Regulations Edition 2019”, Komitet Wykonawczy UEFA jest uprawniony do przyjmowania regulaminów i podejmowania decyzji we wszystkich sprawach, które nie podlegają prawnej lub statutowej jurysdykcji Kongresu UEFA lub innego organu. Komitet Wykonawczy UEFA zarządza UEFA, z wyjątkiem przypadków, w których przekazał on takie zarządzanie albo, gdy takie zarządzanie zostało przekazane przez Statut UEFA Prezydentowi UEFA lub administracji UEFA.

Turniej finałowy w Lizbonie

Pierwszą i najbardziej odbiegającą od poprzednich edycji różnicą jest ta, wedle której ćwierćfinały, półfinały i finał Ligi Mistrzów UEFA 2019/20, zostaną rozegrane w ramach turnieju w systemie pucharowym w stolicy Portugalii - Lizbonie. Każda z rund będzie składać się z wyłącznie jednego meczu, a nie jak miało to miejsce w poprzednich latach (z wyłączeniem finału) z dwóch spotkań. Organizacja meczów zostanie podzielona między Estádio do Sport Lisboa e Benfica (który będzie gospodarzem finału) i Estádio José Alvalade Sporting CP. Przypomnijmy, że rozgrywki Ligi Mistrzów 2019/20 UEFA uległy zawieszeniu 11 marca z powodu wybuchu epidemii COVID-19.

Przed zawieszeniem rozgrywek, planowany finał 2019/20 miał odbyć się na Stadionie Olimpijskim Atatürk w Stambule, ale zamiast tego obiekt ten będzie gospodarzem finału w sezonie 2020/21. Trzy kolejne finałowe obiekty również zgodziły się przesunąć finał rozgrywek na swoim stadionie na rok później niż pierwotnie planowano.

Mecze rewanżowe 1/8 finału LM na stadionie gospodarzy

Harmonogram pozostałych rund Ligi Mistrzów UEFA 2019/20 kreuje się następująco: 7-8 sierpnia – 1/8 finału; 12-15 sierpnia: ćwierćfinały (Lizbona) 18-19 sierpnia: półfinały (Lizbona) 23 sierpnia: finał (Estádio do Sport Lisboa e Benfica, Lizbona). Wszystkie mecze będą rozpoczynać się o godzinie 21:00.

Decyzję w sprawie miejsca rozegrania pozostałych meczów rewanżowych fazy 1/8 Ligi Mistrzów, podjęto 9 lipca. Ostatecznie, zgodnie z zasadą sportowej uczciwości i biorąc pod uwagę obecne warunki - Komitet Wykonawczy UEFA postanowił, że pozostałe mecze tejże fazy Ligi Mistrzów UEFA zostaną rozegrane na stadionach drużyn gospodarzy. Do rozegrania są jeszcze następujące mecze rewanżowe 1/8: Juventus vs Lyon (0-1) Manchester City vs Real Madryt (2-1) Bayern vs Chelsea (3-0) Barcelona vs Napoli (1-1)

Regulacje odnoszące się do zmian personalnych w zespołach

Istotną zmianą jest również zapis, mówiący, że zespoły będą mogły zarejestrować trzech nowych zawodników na swojej Liście A do końca sezonu 2019/20, pod warunkiem, że zawodnicy ci figurowali jako zawodnicy danego klubu w momencie ostatniego terminu rejestracji, czyli w przypadku Ligi Mistrzów do 3 lutego 2020 r. Lista A nadal będzie mogła zawierać maksymalnie 25 zawodników. Kluby nie będą mogły zarejestrować nowo przeniesionych zawodników.

Dozwolone będzie dokonywanie pięciu zmian w trakcie meczu będzie we wszystkich pozostałych meczach sezonu 2019/20, natomiast w sezonie 2020/21 liczba ta powróci do wcześniej ustalonych trzech.

Względy bezpieczeństwa

W dniu 17 czerwca 2020 r. Komitet Wykonawczy UEFA postanowił odroczyć decyzję o tym, czy nadchodzące mecze w ramach rozgrywek europejskich będą mogły odbywać się przy udziale kibiców, czy też będą musiały być organizowane bez ich udziału. Przy podejmowaniu decyzji wzięto pod uwagę kilka elementów, takich jak: ochrona zdrowia wszystkich osób biorących udział w meczach, a także ogółu społeczeństwa, odpowiedzialność za zapewnienie jak najbezpieczniejszych warunków. Ostatecznie 9 lipca, Komitet Wykonawczy UEFA uznał za rozsądne, by mecze UEFA odbywały się bez udziału kibiców do odwołania. Niezależnie od wszelkich przyszłych decyzji, bacząc na względy uczciwości, skoro format kwalifikacji do Ligi Mistrzów UEFA 2020/21 i fazy kwalifikacyjnej Ligi Europy 2020/21 został zmieniony (zrezygnowano z meczów rewanżowych w eliminacjach, a gospodarz będzie wybrany w drodze losowania), niniejsza decyzja będzie miała zastosowanie do wszystkich takich meczów.

Zatwierdzono również The UEFA Return to Play Protocol, który określa ramy procedur sanitarnych i higienicznych - również w odniesieniu do testów - oraz protokoły operacyjne, które będą stosowane podczas meczów pucharowych w tym sezonie. W razie potrzeby protokół może zostać uzupełniony o szczegółowe wytyczne operacyjne.

Eliminacje Ligi Mistrzów UEFA 2020/21

Warto wspomnieć, również w kontekście Legii Warszawa - Mistrza Polski sezonu 2019/20, kilka ważnych zmian dotyczących przyszłorocznych rozgrywek, także eliminacyjnych. Komitet Wykonawczy UEFA zatwierdził zmieniony kalendarz Ligi Mistrzów UEFA 2020/21. Zakładany nowy kalendarz nie ma wpływu na termin zgłaszania drużyn do rozgrywek eliminacyjnych i grupowych Ligi Mistrzów 2020/21 przez związki krajowe, który upłynął 3 sierpnia. Komitet podjął decyzję, zgodnie z którą UEFA zrezygnowała z meczów rewanżowych w eliminacjach, a gospodarz będzie wybrany w drodze losowania. Wyjątkiem będzie IV runda el. LM, gdzie rozegrane zostaną dwumecze.

W eliminacjach wszystkie mecze odbędą się bez obecności kibiców na trybunach nawet, jeśli spotkanie będzie odbywać się w kraju, w którym kibice będą mogli wejść na stadion, a więc niedawno uchwalone Rozporządzenie Rady Ministrów zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, o którym pisaliśmy kilka dni temu na naszym blogu, którego § 6 ust. 10 pkt 1 zezwala na zajmowanie kibicom 50% ogólnej liczby miejsc na trybunach, nie będzie miał zastosowania w przypadku meczów w ramach rozgrywek europejskich.

Mistrz Polski rywalizację o udział w Lidze Mistrzów rozpocznie 18 i 19 sierpnia. Wtedy odbędą się mecze pierwszej rundy eliminacji. Ostatni etap fazy eliminacyjnej planowany jest na 22 i 23 oraz 29 i 30 września (dwumecze). Faza grupowa zostanie zainaugurowana w dniach 20-21 października. Losowanie grup zaplanowano na 1 października w Atenach. Mecze fazy grupowej będą się odbywać w dwóch trzytygodniowych sesjach - po trzy kolejki rozgrywane co tydzień.

Jak widać wyjątkowe okoliczności wymagają ekstraordynarnych środków ze strony organizatorów. Tegoroczny zwycięzca LM z pewnością zapisze się na kartach historii sportu, nie tylko ze względu na osiągnięty wynik sportowy, ale i okoliczności, w jakich przyszło mu ten tytuł zdobywać. Może się również okazać, że w oczach niektórych, zwycięzca może być traktowany „z przymrużeniem oka”, a skala jego triumfu będzie nieco deprecjonowana (w końcu droga do zwycięstwa będzie krótsza niż to miało miejsce wcześniej). Dla większości jednak nie będzie to miało specjalnej różnicy. Czymże w końcowym rozrachunku są, nawet tak istotnie modyfikujące rozgrywki zmiany, dla fanów, spragnionych piłki nożnej na najwyższym poziomie, którzy nareszcie będą mieli okazję obserwować poczynania swoich ulubieńców i to w zaledwie kilkudniowych odstępach czasu.

fot. uefa.com

Zadaj nam pytanie!

Zainteresował Cię temat artykułu lub dotyczy Ciebie? Zapraszamy do kontaktu! Zadaj nam pytanie a eksperci Prawa Sportowe: prawnicy, specjaliści w dziedzinie odpowiedniej dla Twojego pytania - odpowiedzą w ciągu 48 godzin! Pierwsza konsultacja jest całkowicie darmowa!

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

Al. Śląska 1

54-118 Wrocław

Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności
Zamknij formularz pytania

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.

Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.

Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.

Wypełnij formularz

Nie jest wymagany, jednak może ułatwić nam kontakt z Tobą jeśli będzie taka potrzeba.

Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

 1. Zakres obowiązywania
  1. Administratorem Danych Osobowych jest PrawoSportowe.pl Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy Al. Śląskiej 1, 54-118 Wrocław, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy pod numerem KRS: 0000384634, e-mail: bok@prawosportowe.pl, tel. +48 693 672 258 (dalej: Administrator, ADO).
  2. Celem niniejszej Polityki Prywatności jest określenie działań podejmowanych przez Administratora w zakresie ochrony danych osobowych przetwarzanych, w tym zbieranych za pośrednictwem strony internetowej http://www.prawosportowe.pl.
  3. Dane osobowe to wszelkie informacje, które mogą Cię identyfikować, na przykład Twoje imię i nazwisko, numer telefonu i adres poczty elektronicznej przekazywane przez Ciebie za pomocą formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń. Kiedy w poniższym dokumencie odwołujemy się do terminu „przetwarzać” albo „przetwarzanie”, mamy na myśli wszelkie czynności i operacje wykonywane na Twoich danych osobowych (np. ich przechowywanie czy analizowanie na potrzeby świadczenia Ci usługi).
 2. Informacje dotyczące ADO
  1. Kontakt z ADO może się odbywać pocztą tradycyjną na adres siedziby, mailowo lub telefonicznie. Dane kontaktowe wskazane zostały w pkt. 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 3. Cel, podstawa prawna i zasady przetwarzania danych osobowych
  1. Dane osobowe osób fizycznych korzystających z formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń (dalej zwanymi: Użytkownikami) przetwarzane są w celu:
   1. zawarcia i wykonywania umów w ramach usług prowadzonych przez ADO (art. 6 ust. 1 lit. b) RODO);
   2. prowadzenia działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera, na podstawie udzielonej zgody (art. 6 ust. 1 lit. a) RODO);
   3. udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO);
   4. ewentualnego ustalenia, dochodzenia lub obrony przed roszczeniami, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO).
  2. Dane osobowe przetwarzane są przez następujący okres:
   1. w celu zawarcia i wykonywania umowy – przez okres prowadzenia negocjacji oraz trwania umowy, a po jej ustaniu do upływu okresów przedawnienia wszelkich roszczeń z niej wynikających,
   2. w celu prowadzenie działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera – do czasu cofnięcia zgody przez Użytkownika,
   3. w celu udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie - do czasu załatwienia sprawy, w której zostały zebrane.
  3. Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1 lit. a) jest dobrowolne jednakże jest warunkiem zawarcia umowy. W przypadku niepodania danych możemy odmówić złożenia Tobie oferty i zawarcia umowy.

   Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1. lit. b), c) jest dobrowolne. Jeżeli nie podasz danych lub nie wyrazisz zgody nie będziemy mogli w przyszłości informować Cię bezpośrednio o naszej bieżącej ofercie lub udzielić odpowiedzi na przedstawione zagadnienia.
  4. Dane osobowe Użytkowników nie są przekazywane poza teren Polski, Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
  5. Dane osobowe użytkowników mogą być powierzane przez ADO do przetwarzania następującym kategoriom podmiotów: Kancelaria Radcy Prawnego Tomasz Dauerman, portale internetowe z którymi portal prawosportowe.pl współpracuje na podstawie odrębnych umów, firmy księgowe, biura rachunkowe, firmy informatyczne. Dane osobowe mogą być także udostępnione: odpowiednim organom państwowym na ich żądanie na podstawie odpowiednich przepisów prawa.
 4. Prawa osoby, której dane dotyczą
  1. Każdy Użytkownik ma prawo dostępu do treści swoich danych i otrzymania ich kopii, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych na podstawie prawnie uzasadnionego interesu oraz prawo do przenoszenia danych.
  2. Jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody, Użytkownik ma prawo cofnąć zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Cofnięcie zgody nie będzie wpływać na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
  3. Użytkownik ma prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna, iż przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy RODO lub inne przepisy prawa o ochronie danych osobowych.
  4. W przedmiocie realizacji swoich praw oraz cofnięcia zgody można skontaktować się z ADO przy użyciu danych wskazanych w pkt 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 5. Cookies
  1. Ciasteczka (ang. cookies) to niewielkie pliki, zapisywane i przechowywane na twoim komputerze, tablecie lub smartphonie podczas gdy odwiedzasz różne strony w internecie. Ciasteczko zazwyczaj zawiera nazwę strony internetowej, z której pochodzi, „długość życia” ciasteczka (to znaczy czas jego istnienia), oraz przypadkowo wygenerowany unikalny numer służący do identyfikacji przeglądarki, z jakiej następuje połączenie ze stroną internetową.
  2. W związku z udostępnianiem zawartości serwisu internetowego prawosportowe.pl stosuje się  tzw. cookies, tj. informacje zapisywane przez serwery na urządzeniu końcowym użytkownika, które serwery mogą odczytać przy każdorazowym połączeniu się z tego urządzenia końcowego, może także używać innych technologii o funkcjach podobnych lub tożsamych z cookies. Opisane w niniejszym punkcie Polityki Prywatności, informacje dotyczące cookies mają zastosowanie również do innych podobnych technologii stosowanych w ramach naszych serwisów internetowych. Pliki cookies (tzw."ciasteczka") stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym użytkownika serwisu internetowego prawosportowe.pl. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę domeny serwisu internetowego, z którego pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.
  3. Pliki cookies wykorzystywane są w celu:
   1. tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób użytkownicy serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości,
   2. utrzymania sesji użytkownika serwisu internetowego (po zalogowaniu), dzięki której użytkownik nie musi na każdej podstronie serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła"
  4. W ramach serwisu internetowego prawosportowe.pl możemy stosować następujące rodzaje plików cookies:
   1. "niezbędne" pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach serwisu internetowego, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach serwisu,
   2. pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach serwisu,
   3. pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych serwisu.
  5. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym użytkownika. Użytkownicy prawosportowe.pl serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu użytkownika serwisu internetowego. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej). Niedokonanie zmiany ustawień w zakresie cookies oznacza, że będą one zamieszczone w urządzeniu końcowym użytkownika, a tym samym będziemy przechowywać informacje w urządzeniu końcowym użytkownika i uzyskiwać dostęp do tych informacji.
  6. Wyłączenie stosowania cookies może spowodować utrudnienia korzystanie z niektórych usług w ramach naszych serwisów internetowych, w szczególności wymagających logowania. Wyłączenie opcji przyjmowania cookies nie powoduje natomiast braku możliwości czytania lub oglądania treści zamieszczanych w serwisie internetowym prawosportowe.pl z zastrzeżeniem tych, do których dostęp wymaga logowania. Poniżej informacja jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce:
   Jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce ?
 6. Postanowienia końcowe
  1. ADO dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizyczne, techniczne i organizacyjne ochrony danych osobowych przed ich przypadkowym czy umyślnym zniszczeniem, przypadkową utratą, zmianą, nieuprawnionym ujawnieniem, wykorzystaniem czy dostępem, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.
  2. ADO zastrzega sobie prawo do zmiany treści niniejszej Polityki Prywatności.