04.08.2020
Już 7 sierpnia stanie się to, na co czekają kibice piłki nożnej na całym świecie, a mianowicie wznowiona zostanie Liga Mistrzów UEFA, najważniejsze i najbardziej prestiżowe klubowe rozgrywki piłkarskie. By sprostać kompletnie nowym warunkom i wyzwaniom wynikającym z aktualnej sytuacji w Europie i świecie, podjęty został szereg nietypowych rozwiązań, który ma zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom, przy jednoczesnym sprawnym przeprowadzeniu rywalizacji w bardzo krótkim czasie. Jaki przebieg będzie miała ta wyjątkowa edycja opiszemy w dalszej części artykułu.
Kluczowe decyzje dotyczące formy dokończenia rozgrywek w tym sezonie zostały podjęte na dwóch posiedzeniach Komitetu Wykonawczego UEFA, które miały miejsce 17 czerwca i 9 lipca 2020 roku. Zgodnie z „UEFA Organisational Regulations Edition 2019”, Komitet Wykonawczy UEFA jest uprawniony do przyjmowania regulaminów i podejmowania decyzji we wszystkich sprawach, które nie podlegają prawnej lub statutowej jurysdykcji Kongresu UEFA lub innego organu. Komitet Wykonawczy UEFA zarządza UEFA, z wyjątkiem przypadków, w których przekazał on takie zarządzanie albo, gdy takie zarządzanie zostało przekazane przez Statut UEFA Prezydentowi UEFA lub administracji UEFA.
Turniej finałowy w Lizbonie
Pierwszą i najbardziej odbiegającą od poprzednich edycji różnicą jest ta, wedle której ćwierćfinały, półfinały i finał Ligi Mistrzów UEFA 2019/20, zostaną rozegrane w ramach turnieju w systemie pucharowym w stolicy Portugalii - Lizbonie. Każda z rund będzie składać się z wyłącznie jednego meczu, a nie jak miało to miejsce w poprzednich latach (z wyłączeniem finału) z dwóch spotkań. Organizacja meczów zostanie podzielona między Estádio do Sport Lisboa e Benfica (który będzie gospodarzem finału) i Estádio José Alvalade Sporting CP. Przypomnijmy, że rozgrywki Ligi Mistrzów 2019/20 UEFA uległy zawieszeniu 11 marca z powodu wybuchu epidemii COVID-19.
Przed zawieszeniem rozgrywek, planowany finał 2019/20 miał odbyć się na Stadionie Olimpijskim Atatürk w Stambule, ale zamiast tego obiekt ten będzie gospodarzem finału w sezonie 2020/21. Trzy kolejne finałowe obiekty również zgodziły się przesunąć finał rozgrywek na swoim stadionie na rok później niż pierwotnie planowano.
Mecze rewanżowe 1/8 finału LM na stadionie gospodarzy
Harmonogram pozostałych rund Ligi Mistrzów UEFA 2019/20 kreuje się następująco: 7-8 sierpnia – 1/8 finału; 12-15 sierpnia: ćwierćfinały (Lizbona) 18-19 sierpnia: półfinały (Lizbona) 23 sierpnia: finał (Estádio do Sport Lisboa e Benfica, Lizbona). Wszystkie mecze będą rozpoczynać się o godzinie 21:00.
Decyzję w sprawie miejsca rozegrania pozostałych meczów rewanżowych fazy 1/8 Ligi Mistrzów, podjęto 9 lipca. Ostatecznie, zgodnie z zasadą sportowej uczciwości i biorąc pod uwagę obecne warunki - Komitet Wykonawczy UEFA postanowił, że pozostałe mecze tejże fazy Ligi Mistrzów UEFA zostaną rozegrane na stadionach drużyn gospodarzy. Do rozegrania są jeszcze następujące mecze rewanżowe 1/8: Juventus vs Lyon (0-1) Manchester City vs Real Madryt (2-1) Bayern vs Chelsea (3-0) Barcelona vs Napoli (1-1)
Regulacje odnoszące się do zmian personalnych w zespołach
Istotną zmianą jest również zapis, mówiący, że zespoły będą mogły zarejestrować trzech nowych zawodników na swojej Liście A do końca sezonu 2019/20, pod warunkiem, że zawodnicy ci figurowali jako zawodnicy danego klubu w momencie ostatniego terminu rejestracji, czyli w przypadku Ligi Mistrzów do 3 lutego 2020 r. Lista A nadal będzie mogła zawierać maksymalnie 25 zawodników. Kluby nie będą mogły zarejestrować nowo przeniesionych zawodników.
Dozwolone będzie dokonywanie pięciu zmian w trakcie meczu będzie we wszystkich pozostałych meczach sezonu 2019/20, natomiast w sezonie 2020/21 liczba ta powróci do wcześniej ustalonych trzech.
Względy bezpieczeństwa
W dniu 17 czerwca 2020 r. Komitet Wykonawczy UEFA postanowił odroczyć decyzję o tym, czy nadchodzące mecze w ramach rozgrywek europejskich będą mogły odbywać się przy udziale kibiców, czy też będą musiały być organizowane bez ich udziału. Przy podejmowaniu decyzji wzięto pod uwagę kilka elementów, takich jak: ochrona zdrowia wszystkich osób biorących udział w meczach, a także ogółu społeczeństwa, odpowiedzialność za zapewnienie jak najbezpieczniejszych warunków. Ostatecznie 9 lipca, Komitet Wykonawczy UEFA uznał za rozsądne, by mecze UEFA odbywały się bez udziału kibiców do odwołania. Niezależnie od wszelkich przyszłych decyzji, bacząc na względy uczciwości, skoro format kwalifikacji do Ligi Mistrzów UEFA 2020/21 i fazy kwalifikacyjnej Ligi Europy 2020/21 został zmieniony (zrezygnowano z meczów rewanżowych w eliminacjach, a gospodarz będzie wybrany w drodze losowania), niniejsza decyzja będzie miała zastosowanie do wszystkich takich meczów.
Zatwierdzono również The UEFA Return to Play Protocol, który określa ramy procedur sanitarnych i higienicznych - również w odniesieniu do testów - oraz protokoły operacyjne, które będą stosowane podczas meczów pucharowych w tym sezonie. W razie potrzeby protokół może zostać uzupełniony o szczegółowe wytyczne operacyjne.
Eliminacje Ligi Mistrzów UEFA 2020/21
Warto wspomnieć, również w kontekście Legii Warszawa - Mistrza Polski sezonu 2019/20, kilka ważnych zmian dotyczących przyszłorocznych rozgrywek, także eliminacyjnych. Komitet Wykonawczy UEFA zatwierdził zmieniony kalendarz Ligi Mistrzów UEFA 2020/21. Zakładany nowy kalendarz nie ma wpływu na termin zgłaszania drużyn do rozgrywek eliminacyjnych i grupowych Ligi Mistrzów 2020/21 przez związki krajowe, który upłynął 3 sierpnia. Komitet podjął decyzję, zgodnie z którą UEFA zrezygnowała z meczów rewanżowych w eliminacjach, a gospodarz będzie wybrany w drodze losowania. Wyjątkiem będzie IV runda el. LM, gdzie rozegrane zostaną dwumecze.
W eliminacjach wszystkie mecze odbędą się bez obecności kibiców na trybunach nawet, jeśli spotkanie będzie odbywać się w kraju, w którym kibice będą mogli wejść na stadion, a więc niedawno uchwalone Rozporządzenie Rady Ministrów zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, o którym pisaliśmy kilka dni temu na naszym blogu, którego § 6 ust. 10 pkt 1 zezwala na zajmowanie kibicom 50% ogólnej liczby miejsc na trybunach, nie będzie miał zastosowania w przypadku meczów w ramach rozgrywek europejskich.
Mistrz Polski rywalizację o udział w Lidze Mistrzów rozpocznie 18 i 19 sierpnia. Wtedy odbędą się mecze pierwszej rundy eliminacji. Ostatni etap fazy eliminacyjnej planowany jest na 22 i 23 oraz 29 i 30 września (dwumecze). Faza grupowa zostanie zainaugurowana w dniach 20-21 października. Losowanie grup zaplanowano na 1 października w Atenach. Mecze fazy grupowej będą się odbywać w dwóch trzytygodniowych sesjach - po trzy kolejki rozgrywane co tydzień.
Jak widać wyjątkowe okoliczności wymagają ekstraordynarnych środków ze strony organizatorów. Tegoroczny zwycięzca LM z pewnością zapisze się na kartach historii sportu, nie tylko ze względu na osiągnięty wynik sportowy, ale i okoliczności, w jakich przyszło mu ten tytuł zdobywać. Może się również okazać, że w oczach niektórych, zwycięzca może być traktowany „z przymrużeniem oka”, a skala jego triumfu będzie nieco deprecjonowana (w końcu droga do zwycięstwa będzie krótsza niż to miało miejsce wcześniej). Dla większości jednak nie będzie to miało specjalnej różnicy. Czymże w końcowym rozrachunku są, nawet tak istotnie modyfikujące rozgrywki zmiany, dla fanów, spragnionych piłki nożnej na najwyższym poziomie, którzy nareszcie będą mieli okazję obserwować poczynania swoich ulubieńców i to w zaledwie kilkudniowych odstępach czasu.
fot. uefa.com
Organizacje sportowe
30.09.2020
Sporty drużynowe
25.09.2020
Organizacje sportowe
21.09.2020
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.