Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

Organizacje sportowe

Caster Semenya przegrała batalię w sądzie! Będzie musiała obniżać poziom testosteronu

21.09.2020

Dwukrotna mistrzyni olimpijska – z Londynu i Rio - Caster Semenya na 800 m przegrywa swoją wieloletnią walkę prawną z władzami World Athletics. Po odrzuconej niedawno apelacji, jeśli Caster Semenya będzie chciała startować w międzynarodowych zawodach, będzie musiała obniżyć poziom testosteronu w swoim organizmie. Apelacja reprezentantki RPA została odrzucona przez szwajcarski sąd najwyższy.

Rys historyczny

Kiedy World Athletics (wcześniej IAAF) wdrożyło nową politykę dla sportowców z DSD (Differences of Sexual Development - Różnice w rozwoju seksualnym), w tym Semenyi, zostali oni zmuszeni do zmniejszenia poziomu testosteronu do mniej niż 5 nmol/L, jeśli chcieliby rywalizować w zawodach najwyższej rangi pomiędzy 400m a kilometrem. Twierdzono, że polityka ta jest uzasadniona, ponieważ ponad 99% kobiet ma w organizmie około 0,12-1,79 nmol/L testosteronu - podczas gdy DSD znajdują się w męskim przedziale 7,7-29,4 nmol/L co stawia takie kobiety w uprzywilejowanej pozycji. Każdy następny start takiej zawodniczki miałby skutkować jej wykluczeniem z imprez, gdyby ta nie zastosowała się do wprowadzonego wówczas regulaminu IAAF ws. zawodniczek cierpiących na hiperandrogenizm i startujących na tych dystansach.

W zeszłym roku Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu w Lozannie wydał decyzję, w której podtrzymał tę politykę, twierdząc, że jest ona sprawiedliwa, ponieważ sportowcy z DSD, w tym Semenya, mają znaczną przewagę pod względem wielkości, siły i mocy od okresu dojrzewania, ze względu na ich podwyższony poziom testosteronu. Kilka tygodniu po ogłoszeniu decyzji, Semenya złożyła apelację do szwajcarskiego sądu najwyższego. Po jakimś czasie, szwajcarski sąd ogłosił, że przyjął apelację Caster Semenyi i wydał decyzję zawieszającą regulamin wprowadzony przez IAAF. Był to jednak chwilowy sukces

W ostatni wtorek wydano ostateczny werdykt, w którym sąd poparł decyzję Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (CAS) z ubiegłego roku, uznając, że tego typu polityka jest "konieczna, rozsądna i proporcjonalna", aby zapewnić uczciwą konkurencję w sporcie kobiet. W oparciu o te ustalenia, decyzja CAS nie może być zaskarżona. "Uczciwość w sporcie jest uzasadnioną troską i stanowi główną zasadę rywalizacji sportowej. To jeden z filarów, na których opiera się konkurencja."

World Athletics z zadowoleniem przyjęło decyzję szwajcarskich sądów o podtrzymaniu tego, co uważa za "uzasadniony i proporcjonalny środek ochrony prawa wszystkich zawodniczek do udziału w naszym sporcie na uczciwych i znaczących warunkach". W oświadczeniu organu zarządzającego stwierdzono, że: "World Athletics w pełni szanuje godność osobistą każdego człowieka i wspiera ruch społeczny, aby ludzie byli akceptowani w społeczeństwie w oparciu o ich wybraną legalną płeć i/lub tożsamość płciową. Jak jednak uznał Szwajcarski Trybunał Federalny (SFT), przepisy DSD nie dotyczą kwestionowania tożsamości płciowej jednostki, ale raczej ochrony uczciwej konkurencji dla wszystkich zawodniczek".

Dla Semenyi to fatalna wiadomość. Wynika z niej bowiem, że jeśli 29-latka chce nadal rywalizować na najwyższym sportowym poziomie nie łamiąc jednocześnie przepisów m.in przyszłorocznych, przełożonych z 2020 roku igrzyskach olimpijskich, musi obniżyć poziom testosteronu. Semenya już wcześniej twierdziła, że jest traktowana niesprawiedliwie.. - Gdybym mogła porównać z kimś moje życie, porównałabym je z Jezusem. Zostałam ukrzyżowana - mówiła biegaczka jakiś czas temu. Z całą pewnością nie takiej decyzji ze strony sądu w Szwajcarii spodziewała się dwukrotna mistrzyni olimpijska na 800 metrów.

Niewesoła przyszłość mistrzyni

Teraz wydaje się niemożliwe, aby Semenya, złota medalistka Londynu 2012 i Rio 2016, obroniła swój tytuł w Tokio. Na zaistniałą sytuację odpowiedziała, oskarżając World Athletics o bycie po "złej stronie historii". Semenya w marcu powiedziała, będzie trenować i przygotowywać się pod dystans 200 m, w którym może wziąć udział bez przyjmowania leków obniżających jej naturalnie podwyższony poziom testosteronu.Na początku tego roku startowała na 200 m w swojej rodzinnej RPA, mając na uwadze zakwalifikowanie się do Olimpiady, zanim ogłoszono przełożenie tegorocznych Igrzysk.

"Jestem bardzo rozczarowana tym orzeczeniem, ale nie pozwolę, aby World Athletics powstrzymywał mnie od bycia tym, kim jestem", powiedziała Semenya w oświadczeniu wydanym przez jej prawników. "Wyłączenie sportowców płci żeńskiej lub narażanie naszego zdrowia wyłącznie z powodu naszych naturalnych zdolności stawia World Athletics po złej stronie historii".

Biegaczka odniosła się do tej sytuacji następująco "Będę nadal walczyć o równość w prawach i poszanowanie praw człowieka dla sportowców płci żeńskiej, zarówno na bieżni, jak i poza nią, dopóki wszyscy nie będziemy mogli być wolni tak jak się urodziliśmy. Wiem, co jest słuszne i zrobię wszystko, co w mojej mocy, by chronić podstawowe prawa człowieka".

Semenya, która jest również trzykrotnym mistrzem świata, może nadal apelować do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Jednakże w swoim oświadczeniu szwajcarski trybunał federalny wydawał się sugerować, że jest mało prawdopodobne, aby takie odwołanie się udało. "Europejski Trybunał Praw Człowieka przywiązuje również szczególną wagę do aspektu uczciwej konkurencji". Oprócz tego istotnego interesu publicznego, CAS słusznie uwzględnił inne istotne interesy, a mianowicie prywatne interesy kobiet startujących w kategorii "kobiet".

Konflikt wartości

W przytoczonej sprawie mamy do czynienia z książkowym przykładem kolizji wartości, gdzie trzeba było podjąć decyzję, która wartość jest „ważniejsza” od drugiej. Czy przyjąć, że istotniejsza jest równość zawodniczek, jeśli chodzi o ich możliwości fizyczne i w oparciu o to uczciwa konkurencja, czy może jednak ważniejsza jest szeroko rozumiana akceptacja i szacunek względem jednostki? Przyjęto za słuszniejsze korzyść dla ogółu, każąc osobą genetycznie lepiej predysponowanym do chemicznego „pozbawiania” się swoich atutów. Czy słusznie?

To moim zdaniem kwestia bardzo dyskusyjna, bowiem do czynienia mamy z osobą wyraźnie lepiej predysponowaną od większości innych zawodniczek, tu nie ma pola do dyskusji, jednak czy nie tak wygląda właśnie sedno rywalizacji sportowej? Na szczyt trafiają osoby, które poza tytaniczną pracą i wieloma wyrzeczeniami, korzystają z warunków fizycznych, jakie sprezentowała im matka natura. Przerysowując oczywiście tę sytuację, jednak robiąc to dla ujęcia szerszego kontekstu, koszykarz, którego matka natura obdarzyła hojnie wzrostem, ma być dyskryminowany, tylko dlatego, że jest znacznie wyższy niż ogół społeczeństwa? Nosi to pewne znamiona absurdu.

Naturalną rzeczą jest, że osoby lepiej predysponowane z różnych względów, powinny garnąć się do rzeczy, które odpowiadają ich predyspozycjom. I nie inaczej było w przypadku Caster Semenyi, dziewczyny z RPA z hiperandrogenizmem, wytwarzającej większą ilość testosteronu niż przeciętna kobieta, po latach wielokrotnej Mistrzyni Świata i zwyciężczyni Igrzysk Olimpijskich w biegach na 800 metrów. Z perspektywy czasu wydaje się więc naturalnym, że podążyła ona taką ścieżką rozwoju. I odbierać jej z tego powodu szanse na dalszą rywalizacje, o ile nie wyzbędzie się w pewnym sensie swojej tożsamości uważam za niesłuszne. Aczkolwiek to moje zdanie.

Zadaj nam pytanie!

Zainteresował Cię temat artykułu lub dotyczy Ciebie? Zapraszamy do kontaktu! Zadaj nam pytanie a eksperci Prawa Sportowe: prawnicy, specjaliści w dziedzinie odpowiedniej dla Twojego pytania - odpowiedzą w ciągu 48 godzin! Pierwsza konsultacja jest całkowicie darmowa!

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

ul. Powstańców Śląskich 9

53-332 Wrocław

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności
Zamknij formularz pytania

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.

Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.

Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.

Wypełnij formularz

Nie jest wymagany, jednak może ułatwić nam kontakt z Tobą jeśli będzie taka potrzeba.

Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

 1. Zakres obowiązywania
  1. Administratorem Danych Osobowych jest PrawoSportowe.pl Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Powstańców Śląskich 9, 53-332 Wrocław, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy pod numerem KRS: 0000384634, e-mail: bok@prawosportowe.pl, tel. +48 693 672 258 (dalej: Administrator, ADO).
  2. Celem niniejszej Polityki Prywatności jest określenie działań podejmowanych przez Administratora w zakresie ochrony danych osobowych przetwarzanych, w tym zbieranych za pośrednictwem strony internetowej http://www.prawosportowe.pl.
  3. Dane osobowe to wszelkie informacje, które mogą Cię identyfikować, na przykład Twoje imię i nazwisko, numer telefonu i adres poczty elektronicznej przekazywane przez Ciebie za pomocą formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń. Kiedy w poniższym dokumencie odwołujemy się do terminu „przetwarzać” albo „przetwarzanie”, mamy na myśli wszelkie czynności i operacje wykonywane na Twoich danych osobowych (np. ich przechowywanie czy analizowanie na potrzeby świadczenia Ci usługi).
 2. Informacje dotyczące ADO
  1. Kontakt z ADO może się odbywać pocztą tradycyjną na adres siedziby, mailowo lub telefonicznie. Dane kontaktowe wskazane zostały w pkt. 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 3. Cel, podstawa prawna i zasady przetwarzania danych osobowych
  1. Dane osobowe osób fizycznych korzystających z formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń (dalej zwanymi: Użytkownikami) przetwarzane są w celu:
   1. zawarcia i wykonywania umów w ramach usług prowadzonych przez ADO (art. 6 ust. 1 lit. b) RODO);
   2. prowadzenia działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera, na podstawie udzielonej zgody (art. 6 ust. 1 lit. a) RODO);
   3. udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO);
   4. ewentualnego ustalenia, dochodzenia lub obrony przed roszczeniami, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO).
  2. Dane osobowe przetwarzane są przez następujący okres:
   1. w celu zawarcia i wykonywania umowy – przez okres prowadzenia negocjacji oraz trwania umowy, a po jej ustaniu do upływu okresów przedawnienia wszelkich roszczeń z niej wynikających,
   2. w celu prowadzenie działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera – do czasu cofnięcia zgody przez Użytkownika,
   3. w celu udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie - do czasu załatwienia sprawy, w której zostały zebrane.
  3. Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1 lit. a) jest dobrowolne jednakże jest warunkiem zawarcia umowy. W przypadku niepodania danych możemy odmówić złożenia Tobie oferty i zawarcia umowy.

   Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1. lit. b), c) jest dobrowolne. Jeżeli nie podasz danych lub nie wyrazisz zgody nie będziemy mogli w przyszłości informować Cię bezpośrednio o naszej bieżącej ofercie lub udzielić odpowiedzi na przedstawione zagadnienia.
  4. Dane osobowe Użytkowników nie są przekazywane poza teren Polski, Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
  5. Dane osobowe użytkowników mogą być powierzane przez ADO do przetwarzania następującym kategoriom podmiotów: Kancelaria Radcy Prawnego Tomasz Dauerman, portale internetowe z którymi portal prawosportowe.pl współpracuje na podstawie odrębnych umów, firmy księgowe, biura rachunkowe, firmy informatyczne. Dane osobowe mogą być także udostępnione: odpowiednim organom państwowym na ich żądanie na podstawie odpowiednich przepisów prawa.
 4. Prawa osoby, której dane dotyczą
  1. Każdy Użytkownik ma prawo dostępu do treści swoich danych i otrzymania ich kopii, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych na podstawie prawnie uzasadnionego interesu oraz prawo do przenoszenia danych.
  2. Jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody, Użytkownik ma prawo cofnąć zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Cofnięcie zgody nie będzie wpływać na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
  3. Użytkownik ma prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna, iż przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy RODO lub inne przepisy prawa o ochronie danych osobowych.
  4. W przedmiocie realizacji swoich praw oraz cofnięcia zgody można skontaktować się z ADO przy użyciu danych wskazanych w pkt 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 5. Cookies
  1. Ciasteczka (ang. cookies) to niewielkie pliki, zapisywane i przechowywane na twoim komputerze, tablecie lub smartphonie podczas gdy odwiedzasz różne strony w internecie. Ciasteczko zazwyczaj zawiera nazwę strony internetowej, z której pochodzi, „długość życia” ciasteczka (to znaczy czas jego istnienia), oraz przypadkowo wygenerowany unikalny numer służący do identyfikacji przeglądarki, z jakiej następuje połączenie ze stroną internetową.
  2. W związku z udostępnianiem zawartości serwisu internetowego prawosportowe.pl stosuje się  tzw. cookies, tj. informacje zapisywane przez serwery na urządzeniu końcowym użytkownika, które serwery mogą odczytać przy każdorazowym połączeniu się z tego urządzenia końcowego, może także używać innych technologii o funkcjach podobnych lub tożsamych z cookies. Opisane w niniejszym punkcie Polityki Prywatności, informacje dotyczące cookies mają zastosowanie również do innych podobnych technologii stosowanych w ramach naszych serwisów internetowych. Pliki cookies (tzw."ciasteczka") stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym użytkownika serwisu internetowego prawosportowe.pl. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę domeny serwisu internetowego, z którego pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.
  3. Pliki cookies wykorzystywane są w celu:
   1. tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób użytkownicy serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości,
   2. utrzymania sesji użytkownika serwisu internetowego (po zalogowaniu), dzięki której użytkownik nie musi na każdej podstronie serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła"
  4. W ramach serwisu internetowego prawosportowe.pl możemy stosować następujące rodzaje plików cookies:
   1. "niezbędne" pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach serwisu internetowego, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach serwisu,
   2. pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach serwisu,
   3. pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych serwisu.
  5. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym użytkownika. Użytkownicy prawosportowe.pl serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu użytkownika serwisu internetowego. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej). Niedokonanie zmiany ustawień w zakresie cookies oznacza, że będą one zamieszczone w urządzeniu końcowym użytkownika, a tym samym będziemy przechowywać informacje w urządzeniu końcowym użytkownika i uzyskiwać dostęp do tych informacji.
  6. Wyłączenie stosowania cookies może spowodować utrudnienia korzystanie z niektórych usług w ramach naszych serwisów internetowych, w szczególności wymagających logowania. Wyłączenie opcji przyjmowania cookies nie powoduje natomiast braku możliwości czytania lub oglądania treści zamieszczanych w serwisie internetowym prawosportowe.pl z zastrzeżeniem tych, do których dostęp wymaga logowania. Poniżej informacja jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce:
   Jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce ?
 6. Postanowienia końcowe
  1. ADO dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizyczne, techniczne i organizacyjne ochrony danych osobowych przed ich przypadkowym czy umyślnym zniszczeniem, przypadkową utratą, zmianą, nieuprawnionym ujawnieniem, wykorzystaniem czy dostępem, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.
  2. ADO zastrzega sobie prawo do zmiany treści niniejszej Polityki Prywatności.