Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

Sporty drużynowe

Bójki w hokeju - historia i regulacje osobliwego aspektu tej gry

25.09.2020

Od dekad hokej uchodzi za sport kontaktowy, obfitujący w brutalne starcia, bijatyki, mówiąc ogólnie – nie stroniący od fizycznej przemocy. I nie bez przyczyny, bo faktycznie hokej jak żaden inny sport, którego celem rywalizacji jest zdobywanie jak największej ilości punktów/goli, ma utrwalony w swojej kulturze gry pojedynki na pięści między zawodnikami, i w którym za taki proceder nie grozi wyłącznie bezwarunkowe wyrzucenie zawodnika z boiska. W ostatnich latach widzimy jednak powolne odejście od bezpardonowego sposobu rozwiązywania utarczek między zawodnikami i zaostrzanie przepisów sankcjonujących agresywne zachowania zawodników.

Na wstępie wspomnę tylko, że w tym artykule skupię się bardziej na tytułowym aspekcie w NFL niż na przepisach IIHF, które już wcześniej starały się zwalczać agresję wśród zawodników. Dla przykładu, obecnie w NHL kara za bójkę to 5 minut, w IIHF za jej wszczęcie może grozić nawet kara meczu.

Brutalne początki

W pierwszych latach funkcjonowania hokeja w ostatnich dekadach XIX wieku w hokeju nie istniały formalne zasady rywalizacji. To powodowało wiele niebezpiecznych konfliktów, w których udział brali zawodnicy obu drużyn, a które częściej były rozwiązywane przy pomocy kijów niż pięści. To niejednokrotnie prowadziło do ciężkich okaleczeń zawodników, a nawet śmierci. Hokejowe władze uznały, że środkiem rozwiązywania konfliktów będą bójki. - Pozwólcie im się lać na pięści, a nie będzie groźnych uderzeń kijem - mawiał Gordie Howe, legenda tafli, jeden z najlepszych graczy w historii hokeja, który ma na koncie 1071 goli i aż 2419 minut kar w karierze.

Bijatyki stały się więc zaworem bezpieczeństwa. Ale są też elementem taktyki. Do 1915 roku bójki nie były karane. Dopiero w 1922 władze NHL wprowadziły przepis, który za udział w bójce groził pięciominutową karą. Kiedy w latach 80. pojawił się Wayne Gretzky, zadymiarze mieli dbać, by gwieździe nic się nie stało. I tak ochroniarze zaczęli pojawiać się w klubie wraz z gwiazdą. Speców od bijatyk wręcz zwie się "enforcer" (ang. ochroniarz, goryl).

Jednym z najbrutalniejszych i najbardziej ukochanych enforcer’ów wszechczasów był Stu "The Grim Reaper" Grimson, który grał w NHL w latach 1989-2002. W ciągu tych lat brał udział w 268 walkach. Jednocześnie przez te wszystkie lata zdobył tylko 39 punktów (bramki plus asysty). Kiedyś zespoły NHL budowały reputację na brutalności. Były to takie zespoły jak Boston Bruins i Philadelphia Flyers ("Broad Street Bullies") z lat 70. i 80.

Schyłek ery „enforcerów”

Ostatnie lata to jednak nieuchronny zmierzch ery "enforcerów" w National Hockey League. Władze ligi robią wszystko, by bijatyki były jak najrzadszym zjawiskiem, choć te wciąż mają dużą rzeszę zwolenników zarówno wśród kibiców, jak i samych zawodników. Jest to między innymi zaostrzanie kar, co ma skutkować powstrzymywaniem się zawodników przed agresywnym zachowaniem. Nie zawsze skutecznie. Obecny rekord NHL z 5 marca 2004 roku należy do Philadelphia Flyers i Ottawa Senators, którzy w jednym meczu zaliczyli łącznie 419 minut kar!

Od kilku lat jednak liczby te wyraźnie spadają. Współczynnik walk zawodników spadł o 70% w latach 2008-2019. Jednym z powodów jest przykre żniwo tej przemocy. W 2011 roku zmarło trzech młodych enforcer’ów NHL - Wade Belak, Derek Boogaard i Rick Rypien. Chociaż nie były one bezpośrednio związane z walką, ich śmierć była trzeźwym przypomnieniem o fizycznych i psychicznych zagrożeniach związanych z ciężkim sportem. Te zgony, wraz z postępami w badaniach nad mózgiem i pozwami sądowymi dotyczącymi graczy, spowodowały, że NHL zwiększyło swoje zainteresowanie "dobrem graczy" na lodzie i poza nim. Po samobójstwach kilku zadymiarzy podniosły się głosy, by zakazać bijatyk. Lekarze, którzy badali ich mózgi, sugerują, że cierpieli na encefalopatię - chroniczne uszkodzenie mózgu spowodowane właśnie bójkami

Jak twierdzą eksperci, spadek ten odzwierciedla także coraz większy sprzeciw społeczeństwa wobec przemocy w sporcie. L. Syd Johnson, filozof z SUNY Upstate Medical University w Syracuse w Nowym Jorku, mówi, że „hokej zmierza w kierunku bycia bardziej jak inne profesjonalne sporty - nawet piłka nożna - gdzie walka nie jest nieodłącznym elementem gry."

Ale bardziej fundamentalne zmiany przychodziły z niższych lig. W 2014 roku Amerykańska Liga Hokeja Juniorów zwiększyła kary za bójki do minimum 15 minutowej kary. W następnym roku, Kanadyjska Liga Hokeja Juniorów przyjęła zasadę "jednej walki", która wyrzucała zawodników. W międzyczasie Liga Hokejowa Ontario stosowała zasadę 10 walk w celu. W 2016 roku liga zmniejszyła to do trzech, po czym zawodnik zostaje zawieszony. Wskaźnik walk spadł wyraźnie we wszystkich trzech ligach.

Wszystkie te zmiany miały wpływ również na NHL, gdyż gracze, którzy nie mieli w zwyczaju konfrontować się w młodości, z większym prawdopodobieństwem nie będą tego robić także w lidze zawodowej NHL.

Zmieniła się także natura hokeja. Dzisiejsza gra kładzie nacisk na szybkość. Wiele drużyn nie chce marnować cennego miejsca w składzie na odpowiednik Andrzeja Gołoty na łyżwach.

Przepisy dotyczące bójek

Niektórzy chcieliby, aby NHL bardziej usztywniło regulacje dotyczące bójek. Jednak aktywni gracze nadal w przeważającej mierze popierają pozostawienie ich w niezmienionej postaci. W NHL OFFICIAL RULES 2019-2020, paragraf 46 poświęcono bójkom między zawodnikami. Aktualne brzmienie przepisów jest nieco bardziej zaostrzone niż miało to miejsce jeszcze dekadę temu. Obecnie ten, kto bije rywala, choć już wygrał, może dostać karę dwa razy dłuższą.. Nie wolno też bić się w kaskach. Uznawane jest to za niesportowe zachowanie i karane dwoma minutami. Sędziowie przerywają walkę, gdy hokeiści padają na lód.

Przełomowym przepisem wprowadzonym przez hokejowych decydentów był zakaz jednostronnego prowokowania do bójki. Wolę walki muszą wyrazić obydwaj zawodnicy. Złamanie tej reguły skutkuje wykluczeniem z meczu, a także pięciominutową, drużynową grą w osłabieniu. Pod groźbą takiej samej kary zabroniono również dołączania do trwającej bójki osób trzecich, co z kolei skutecznie pozwala uniknąć masowych konfrontacji. Nie ma już specjalnej potrzeby chronienia swoich gwiazd. W tej chwili każde zagranie, które jest niebezpieczne dla zdrowia rywala kończy się długim zawieszeniem oraz potężną karą finansową

Zasady regulują również sami gracze. Zgodnie z przyjętą etykietą obaj powinni wyrazić zgodę na bójkę, nie wyzywa się do pojedynku kontuzjowanego ani tego, który kończy zmianę, bo jest zmęczony.

Powolne odejście od praktyki walk na pięści na tafli lodowej, stanowi zerwanie z pewną osobliwą tradycją tego sportu. Tyleż ciekawą, co zastanawiającą. Bo przecież nie jest do jedyny sport drużynowy, w którym dochodzi do ciągłych zwarć, a jednak przyjęło się, iż to właśnie w hokeju porachunki rozwiązuje się na pięści. Co równie ciekawe, same przepisy zdały się dostosować do tej specyfiki i zamiast kategorycznie to zwalczać jak to ma miejsce w każdym innym sporcie, usankcjonowały ten proceder i ujęły go w „dozwolone ramy”, dając przyzwolenie na tego typu akty. Bo wyobraźmy sobie sytuację, gdy, np. w piłce ręcznej po zwarciu dwóch kołowych, ci zaczynają się okładać po twarzy i gdy jeden z nich padnie, sędzia wręcza im 2 minuty kary, a zawodnicy wracają do gry jak gdyby nigdy nic – czysta abstrakcja. A jednak, hokej przez długi czas traktował walki jako coś normalnego, a wręcz element taktyki. Wszystko jednak ma swój kres i wydaje się, że ta archaiczna i nieprzystająca do obecnych realiów forma rozładowywania boiskowego napięcia także powoli staje się nieaktualna.

Zadaj nam pytanie!

Zainteresował Cię temat artykułu lub dotyczy Ciebie? Zapraszamy do kontaktu! Zadaj nam pytanie a eksperci Prawa Sportowe: prawnicy, specjaliści w dziedzinie odpowiedniej dla Twojego pytania - odpowiedzą w ciągu 48 godzin! Pierwsza konsultacja jest całkowicie darmowa!

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

ul. Powstańców Śląskich 9

53-332 Wrocław

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności
Zamknij formularz pytania

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.

Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.

Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.

Wypełnij formularz

Nie jest wymagany, jednak może ułatwić nam kontakt z Tobą jeśli będzie taka potrzeba.

Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

 1. Zakres obowiązywania
  1. Administratorem Danych Osobowych jest PrawoSportowe.pl Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Powstańców Śląskich 9, 53-332 Wrocław, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy pod numerem KRS: 0000384634, e-mail: bok@prawosportowe.pl, tel. +48 693 672 258 (dalej: Administrator, ADO).
  2. Celem niniejszej Polityki Prywatności jest określenie działań podejmowanych przez Administratora w zakresie ochrony danych osobowych przetwarzanych, w tym zbieranych za pośrednictwem strony internetowej http://www.prawosportowe.pl.
  3. Dane osobowe to wszelkie informacje, które mogą Cię identyfikować, na przykład Twoje imię i nazwisko, numer telefonu i adres poczty elektronicznej przekazywane przez Ciebie za pomocą formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń. Kiedy w poniższym dokumencie odwołujemy się do terminu „przetwarzać” albo „przetwarzanie”, mamy na myśli wszelkie czynności i operacje wykonywane na Twoich danych osobowych (np. ich przechowywanie czy analizowanie na potrzeby świadczenia Ci usługi).
 2. Informacje dotyczące ADO
  1. Kontakt z ADO może się odbywać pocztą tradycyjną na adres siedziby, mailowo lub telefonicznie. Dane kontaktowe wskazane zostały w pkt. 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 3. Cel, podstawa prawna i zasady przetwarzania danych osobowych
  1. Dane osobowe osób fizycznych korzystających z formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń (dalej zwanymi: Użytkownikami) przetwarzane są w celu:
   1. zawarcia i wykonywania umów w ramach usług prowadzonych przez ADO (art. 6 ust. 1 lit. b) RODO);
   2. prowadzenia działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera, na podstawie udzielonej zgody (art. 6 ust. 1 lit. a) RODO);
   3. udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO);
   4. ewentualnego ustalenia, dochodzenia lub obrony przed roszczeniami, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO).
  2. Dane osobowe przetwarzane są przez następujący okres:
   1. w celu zawarcia i wykonywania umowy – przez okres prowadzenia negocjacji oraz trwania umowy, a po jej ustaniu do upływu okresów przedawnienia wszelkich roszczeń z niej wynikających,
   2. w celu prowadzenie działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera – do czasu cofnięcia zgody przez Użytkownika,
   3. w celu udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie - do czasu załatwienia sprawy, w której zostały zebrane.
  3. Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1 lit. a) jest dobrowolne jednakże jest warunkiem zawarcia umowy. W przypadku niepodania danych możemy odmówić złożenia Tobie oferty i zawarcia umowy.

   Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1. lit. b), c) jest dobrowolne. Jeżeli nie podasz danych lub nie wyrazisz zgody nie będziemy mogli w przyszłości informować Cię bezpośrednio o naszej bieżącej ofercie lub udzielić odpowiedzi na przedstawione zagadnienia.
  4. Dane osobowe Użytkowników nie są przekazywane poza teren Polski, Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
  5. Dane osobowe użytkowników mogą być powierzane przez ADO do przetwarzania następującym kategoriom podmiotów: Kancelaria Radcy Prawnego Tomasz Dauerman, portale internetowe z którymi portal prawosportowe.pl współpracuje na podstawie odrębnych umów, firmy księgowe, biura rachunkowe, firmy informatyczne. Dane osobowe mogą być także udostępnione: odpowiednim organom państwowym na ich żądanie na podstawie odpowiednich przepisów prawa.
 4. Prawa osoby, której dane dotyczą
  1. Każdy Użytkownik ma prawo dostępu do treści swoich danych i otrzymania ich kopii, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych na podstawie prawnie uzasadnionego interesu oraz prawo do przenoszenia danych.
  2. Jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody, Użytkownik ma prawo cofnąć zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Cofnięcie zgody nie będzie wpływać na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
  3. Użytkownik ma prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna, iż przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy RODO lub inne przepisy prawa o ochronie danych osobowych.
  4. W przedmiocie realizacji swoich praw oraz cofnięcia zgody można skontaktować się z ADO przy użyciu danych wskazanych w pkt 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 5. Cookies
  1. Ciasteczka (ang. cookies) to niewielkie pliki, zapisywane i przechowywane na twoim komputerze, tablecie lub smartphonie podczas gdy odwiedzasz różne strony w internecie. Ciasteczko zazwyczaj zawiera nazwę strony internetowej, z której pochodzi, „długość życia” ciasteczka (to znaczy czas jego istnienia), oraz przypadkowo wygenerowany unikalny numer służący do identyfikacji przeglądarki, z jakiej następuje połączenie ze stroną internetową.
  2. W związku z udostępnianiem zawartości serwisu internetowego prawosportowe.pl stosuje się  tzw. cookies, tj. informacje zapisywane przez serwery na urządzeniu końcowym użytkownika, które serwery mogą odczytać przy każdorazowym połączeniu się z tego urządzenia końcowego, może także używać innych technologii o funkcjach podobnych lub tożsamych z cookies. Opisane w niniejszym punkcie Polityki Prywatności, informacje dotyczące cookies mają zastosowanie również do innych podobnych technologii stosowanych w ramach naszych serwisów internetowych. Pliki cookies (tzw."ciasteczka") stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym użytkownika serwisu internetowego prawosportowe.pl. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę domeny serwisu internetowego, z którego pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.
  3. Pliki cookies wykorzystywane są w celu:
   1. tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób użytkownicy serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości,
   2. utrzymania sesji użytkownika serwisu internetowego (po zalogowaniu), dzięki której użytkownik nie musi na każdej podstronie serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła"
  4. W ramach serwisu internetowego prawosportowe.pl możemy stosować następujące rodzaje plików cookies:
   1. "niezbędne" pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach serwisu internetowego, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach serwisu,
   2. pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach serwisu,
   3. pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych serwisu.
  5. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym użytkownika. Użytkownicy prawosportowe.pl serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu użytkownika serwisu internetowego. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej). Niedokonanie zmiany ustawień w zakresie cookies oznacza, że będą one zamieszczone w urządzeniu końcowym użytkownika, a tym samym będziemy przechowywać informacje w urządzeniu końcowym użytkownika i uzyskiwać dostęp do tych informacji.
  6. Wyłączenie stosowania cookies może spowodować utrudnienia korzystanie z niektórych usług w ramach naszych serwisów internetowych, w szczególności wymagających logowania. Wyłączenie opcji przyjmowania cookies nie powoduje natomiast braku możliwości czytania lub oglądania treści zamieszczanych w serwisie internetowym prawosportowe.pl z zastrzeżeniem tych, do których dostęp wymaga logowania. Poniżej informacja jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce:
   Jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce ?
 6. Postanowienia końcowe
  1. ADO dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizyczne, techniczne i organizacyjne ochrony danych osobowych przed ich przypadkowym czy umyślnym zniszczeniem, przypadkową utratą, zmianą, nieuprawnionym ujawnieniem, wykorzystaniem czy dostępem, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.
  2. ADO zastrzega sobie prawo do zmiany treści niniejszej Polityki Prywatności.