28.07.2020
W piątek 24 lipca 2020 r. opublikowane zostało Rozporządzenie Rady Ministrów zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (dalej „Rozporządzenie”). Są w nim również zmiany dotyczące funkcjonowania sportu i wydarzeń sportowych.
Rozporządzenie odzwierciedla kolejny etap „luzowania” obostrzeń związanych z pandemią. Są w nim stopniowe zmniejszenia skali ograniczeń ilościowych zarówno w zakresie korzystania z obiektów sportowych i rekreacyjnych, jak i udziału w imprezach sportowych, dając tym samym większą swobodę w działaniu adresatom praw i obowiązków zawartych w Rozporządzeniu. Kluczowe zmiany w kontekście działalności sportowej i rekreacyjnej mieszczą się w § 1 pkt 2 Rozporządzenia, gdzie przedstawiono zmiany przepisów § 6 pierwotnej wersji Rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.
WSPÓŁZAWODNICTWO SPORTOWE NA STADIONACH I BOISKACH
Należy zacząć od aktualnego brzmienia § 6 ust. 10 pkt 1 Rozporządzenia:
„…na stadionach i boiskach w zakresie organizacji współzawodnictwa sportowego seniorów w rozgrywkach prowadzonych przez polski związek sportowy w drugiej i trzeciej klasie rozgrywkowej oraz Pucharze Polski lub ligę zawodową działającą w najwyższej klasie rozgrywkowej w sporcie piłka nożna oraz na stadionach oraz przy wykorzystaniu infrastruktury zewnętrznej do uprawiania sportów motorowych w zakresie organizacji współzawodnictwa sportowego w rozgrywkach prowadzonych przez polski związek sportowy w drugiej klasie rozgrywkowej oraz przez ligę zawodową działającą w najwyższej klasie rozgrywkowej w sporcie żużlowym organizacja współzawodnictwa sportowego odbywała się tak, aby udostępniono publiczności co drugie miejsce na widowni, w rzędach naprzemiennie, z tym że nie więcej niż 50% liczby miejsc przewidzianych dla publiczności;”
(Wcześniejsze brzmienie „...aby udostępniono publiczności co czwarte miejsce na widowni, w rzędach naprzemiennie, z tym że nie więcej niż 25% liczby miejsc przewidzianych dla publiczności”.)
ZAJĘCIA I WYDARZENIA SPORTOWE
§ 6 ust. 10 pkt 2 Rozporządzenia:
„…w zajęciach lub wydarzeniach sportowych oraz współzawodnictwie sportowym z wyłączeniem pól golfowych, kortów tenisowych, stajni, stadnin i torów wyścigowych dla koni, infrastruktury do sportów wodnych i lotniczych, których nie dotyczą ograniczenia co do maksymalnej liczby osób, uczestniczyło nie więcej niż 250 uczestników jednocześnie, nie licząc osób zajmujących się obsługą wydarzenia:
(Wcześniejsze brzmienie „…uczestniczyło nie więcej niż 150 uczestników”:)
a) na obiektach sportowych, tak aby w zajęciach lub wydarzeniach sportowych zostało udostępnione publiczności co drugie miejsce na widowni, w rzędach naprzemiennie, w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni przy zachowaniu odległości 1,5 m, z tym że nie więcej niż 50% liczby miejsc przewidzianych dla publiczności,
(Wcześniejsze brzmienie „…udostępnione co czwarte miejsce na widowni, w rzędach naprzemiennie, w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni przy zachowaniu odległości 2 m, z tym że nie więcej niż 25% liczby miejsc przewidzianych dla publiczności,”)
b) na otwartym powietrzu poza obiektami sportowymi – bez udziału publiczności;
§ 6 ust. 10 pkt 3 Rozporządzenia:
„… na basenach zostało udostępnione publiczności co drugie miejsce na widowni, w rzędach naprzemiennie, w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni przy zachowaniu odległości 1,5 m, z tym że nie więcej niż 50% liczby miejsc przewidzianych dla publiczności.”
Co się tyczy aquaparków to dozwolone jest, by jednocześnie korzystało z nich nie więcej osób, niż wynosi 75% obłożenia obiektu (przed nowelizacją było to 50%).
SIŁOWNIE, KLUBY I CENTRA FITNESS ORAZ OBOZY SPORTOWE
W siłowniach, klubach i centrach fitness i w zakresie organizacji obozów sportowych zajęcia mogą odbywać się tak, aby udostępniono publiczności co drugie miejsce na widowni, w rzędach naprzemiennie, w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni przy zachowaniu odległości 1,5 m, z tym że nie więcej niż 50% liczby miejsc przewidzianych dla publiczności.
Wcześniejsze brzmienie Rozporządzenia przewidywało, by wydarzenia takie odbywały się bez udziału publiczności.
We wszystkich wyżej wspomnianych kategoriach za wyjątkiem aquaparków, wprowadzono wyjątek, mówiący, że obowiązek udostępniania co drugiego miejsca, nie dotyczy widza, który uczestniczy w wydarzeniach z:
oraz osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących.
Wszystkie wspomniane kategorie obiektów, za wyjątkiem aquaparków, obejmuje również przepis wskazujący, iż podmiot uprawniony do udostępnienia obiektu, organizator wydarzenia sportowego lub zajęć sportowych jest zobowiązany do szeregu czynności, m.in. weryfikacji osób uczestniczących, czy też zapewnienia bezpieczeństwa w tym środków do dezynfekcji, a osoby uczestniczące w zajęciach sportowych lub wydarzeniu sportowym oraz korzystające z obiektu sportowego lub sprzętu sportowego są obowiązane do dezynfekcji rąk wchodząc i opuszczając obiekt, wydarzenie sportowe lub zajęcia sportowe.
Tenże krąg dotyczy również § 6 ust. 17 i 18 Rozporządzenia, w którym przewidziano także zmianę, jeśli chodzi o odległość między uczestnikami. Podobnie jak dotychczas, przepisy § 6 ust. 17-18 odnoszą się do obowiązków ciążących na widzach przebywających na obiektach sportowych. Zgodnie z nimi nie uległ zmianie zarówno obowiązek zakrywania ust i nosa, jak i możliwość sprzedaży biletów wyłącznie droga elektroniczną. Wymagana odległość od innego uczestnika na terenie obiektów, została zmniejszona z 2 metrów do 1,5 metra.
TOUR DE POLOGNE
W Rozporządzeniu uwzględniono także organizację corocznego wyścigu kolarskiego Tour de Polonie, który swym zasięgiem obejmuje znaczną część terenów Polski. Zgodnie z art. 6 ust 10 pkt 3a wydarzenie sportowe pn. „Tour de Pologne UCI World Tour” będzie odbywało się bez udziału publiczności.
Jak nietrudno zauważyć, Rząd sukcesywnie niweluje ograniczenia, pozwalając większej ilości osób brać udział w zajęciach i wydarzeniach sportowych. Czy słusznie? W obliczu ponownie wzrastającej liczby zachorowań na COVID-19, zabiegi takie mogą okazać się przedwczesne, a zbyt daleko idące „luzowanie” może w konsekwencji doprowadzić do skokowych wzrostów dziennych liczby zachorowań. Warto pamiętać, że mimo wprowadzonych zmian, należy zachowywać zdrowy rozsądek, dystans społeczny, postępować zgodnie z zasadą ograniczonego zaufania wobec osób nieznajomych oraz stosować się do rygorów sanitarnych, a wtedy z dużą dozą prawdopodobieństwa aktualnie funkcjonujący zbiór reguł okaże się dla uczestników równie bezpieczny jak poprzednie.
Organizacje sportowe
30.09.2020
Sporty drużynowe
25.09.2020
Organizacje sportowe
21.09.2020
17.10.2024
09.08.2024
05.04.2024
27.03.2024
15.02.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.