05.09.2018
Jurysdykcja Sportowego Trybunału Arbitrażowego (TAS/CAS) to temat złożony zarówno pod względem poziomu skomplikowania, jak i liczby elementów, jakie go stanowią. Wyróżnić można bowiem elementy ratione materiae (rzeczowy), ratione temporis (czasowy) i ratione personae (podmiotowy). W dzisiejszym wpisie chciałbym omówić ostatni z nich, czyli to, jakie podmioty są uprawnione do występowania przed Trybunałem w danej sprawie.
W tym miejscu należy zauważyć, że w doktrynie dotyczącej Sportowego Trybunału Arbitrażowego wskazuje się na dwa aspekty właściwości podmiotowej – proceduralny, odnoszący się do ścisłych reguł zawartych w przepisach Kodeksu Trybunału oraz do postanowień kontraktowych stron, a także merytoryczny, odnoszący się do istoty sprawy.
Pierwszy z tych elementów odpowiada na pytanie: „Kto generalnie jest uprawniony do wniesienia sprawy przed CAS?”. Odpowiedź taką można znaleźć w przepisach oraz, przede wszystkim, w klauzulach arbitrażowych, treściach umów, statutach poszczególnych związków i federacji sportowych (najpierw na poziomie miejskim, regionalnym i krajowym, a następnie, na immanentnej dla prawa sportowego zasadzie hierarchiczności – w międzynarodowych i światowych strukturach, które regulują według swojego uznania jurysdykcję CAS). Tym niemniej, należy pamiętać że pomimo tej pozornej klarowności tego, kto jest uprawniony do dochodzenia swoich praw przed Trybunałem, zawsze jest to przez niego badane i to w dwóch etapach – najpierw przy wpłynięciu skargi, a następnie już przez sam Panel, czyli instytucję powołaną konkretnie do rozstrzygnięcia danej sprawy.
Aspekt merytoryczny zaś odnosi się do istoty sprawy i legitymacji stron. Odpowiada on na bardziej szczegółowe pytanie: „Przy założeniu, że dany podmiot ma legitymację wywodzącą się z klauzuli arbitrażowej, czy ma on prawo do dochodzenia swoich praw przed CAS w konkretnej sytuacji?”. Jest to kategoria węższa, odnosząca się już ściśle do danego faktycznego oraz powoływanych przez skarżącego przepisów/postanowień umownych i innych źródeł, na podstawie których chce on dochodzić swoich praw. Nie jest to zatem kwestia ściśle proceduralna, lecz badana przez Panel w toku rozstrzygania danej sprawy. Organ ten może umorzyć takie postępowanie jeżeli uzna, że skarżący nie ma podstaw do tego, by być stroną w konkretnym postępowaniu.
Należy jednak podkreślić, że Trybunał rozpatruje tę kwestię szeroko. Warto zwrócić się tu do orzeczenia Trybunału 2014/A/3665/3666/3667, w sprawie Luis Suarez, FC Barcelona & Asociación Uruguaya de Fútbol (AUF) vs FIFA, par. 47-49, czyli sprawy związanej z ugryzieniem Giorgio Chielliniego przez Luisa Suareza na brazylijskim mundialu: „Dla Panelu pozostaje faktem, że zakaz wykonywania wszelkich czynności związanych z piłką nożną włącznie z brakiem możliwości wchodzenia na jakiekolwiek stadiony, przez cztery miesiące, aż do końcówki października 2014 szkodzi Klubowi tego Zawodnika i jego interesom, dotyczącym pracy z Zawodnikiem, promocji Klubu oraz możliwości czerpania zysków z wizerunku Zawodnika”.
Tym samym Trybunał uznał, że Barcelona oraz Urugwajski Związek Piłki Nożnej są uprawnione do stawania przed CAS, celem ochrony swoich interesów, pomimo, że nie byli związani żadnymi umowami z FIFA w tej sprawie, a sam zawodnik w czasie popełnienia czynu nie był jeszcze zawodnikiem Barcelony. Z praktycznego punktu widzenia takie podejście Trybunału wydaje się jednak bardzo racjonalne.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.