29.01.2020
W dobie komercjalizacji sport coraz częściej łączy się z przepisami regulującymi kwestie prawa autorskiego, co mogliśmy zaobserwować m.in. przy sporze dotyczącym praw do herbu Wisły Kraków. Na co powinniśmy zwracać uwagę przy określaniu przedmiotu umów o przeniesieniu autorskich praw majątkowych?
Dzisiejszy wpis będzie dotyczyć konkretnej sytuacji, z którą klient zwrócił się w związku z udzielaną przez nas pomocą prawną. Sprawa dotyczyła umowy o przeniesieniu autorskich praw majątkowych do utworu. W analizowanej umowie nie określono konkretnych utworów, lecz nastąpiło odesłanie do załącznika, w którym miała znaleźć się lista utworów, co do których miało nastąpić przeniesienie majątkowych praw autorskich. Ostatecznie taki załącznik nigdy nie został sporządzony przez strony. W tym momencie należy zadać sobie pytanie, jakie skutki wywołuje takie a nie inne określenie utworu w umowie.
W pierwszej kolejności warto wskazać na przepis art. 53 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, zgodnie z którym umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych wymaga zachowania formy pisemnej pod rygorem nieważności. Czy oznacza to jednakże, że wszystkie elementy, jak np. wynagrodzenie muszą być określone w formie pisemnej? Absolutnie nie. W braku określenia tej kwestii w umowie zastosowanie znajdą odpowiednio przepisy art. 43 ust. 2 przywoływanej ustawy.
43.
2. Jeżeli w umowie nie określono wysokości wynagrodzenia autorskiego, wysokość wynagrodzenia określa się z uwzględnieniem zakresu udzielonego prawa oraz korzyści wynikających z korzystania z utworu.
Jakie są w takim razie elementy, które pod rygorem nieważności muszą znaleźć się w umowie o przeniesieniu autorskich praw majątkowych? Są to tzw. postanowienia przedmiotowo istotne, do których zalicza się:
Czy odesłanie do załącznika do umowy, który ostatecznie nie został sporządzony, należy uznać za poprawne określenie utworu? Otóż nie. Na okoliczność tę wskazał m.in. Sąd Najwyższy w wyroku z 14 września 2005 r., III CK 124/05), w którym wskazał, że: „Niesporządzenie zapowiedzianego załącznika ani niewymienienie w żadnym postanowieniu dokumentu podpisanego przez strony w dniu (…) jakiegokolwiek utworu powoda nakazywało uznać te postanowienia stron z dnia (…) które wskazywały na zamiar przeniesienia przysługujących powodowi autorskich praw majątkowych na Telewizję, za nieważne z powodu niezachowania wymaganej przez art. 53 ustawy o prawie autorskim formy pisemnej pod rygorem nieważności (art. 73 § 2 k.c.)”.
Redagując umowy dotyczące jakichkolwiek utworów w rozumieniu prawa autorskiego pamiętajmy zatem o ścisłym i dokładnym określeniu przedmiotu, którego dotyczy dany kontrakt. Brak zabezpieczenia swoich interesów już na tym etapie może mieć opłakane skutki w przyszłości, m.in. w postępowaniu o zastrzeżenie znaku towarowego, gdzie kontrahent będzie mógł podnieść, iż wnioskodawca nie posiada majątkowych praw do danego utworu.
Zainteresował Cię temat artykułu lub dotyczy Ciebie? Zapraszamy do kontaktu! Zadaj nam pytanie a eksperci Prawa Sportowe: prawnicy, specjaliści w dziedzinie odpowiedniej dla Twojego pytania - odpowiedzą w ciągu 48 godzin! Pierwsza konsultacja jest całkowicie darmowa!
Organizacje sportowe
24.06.2020
Organizacje sportowe
16.06.2020
Legislacja
20.04.2020
Portal prawosportowe.pl wraz z ekspertami z Kancelarii Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN przygotował dla Państwa publikację dotyczącą prawnych aspektów funkcjonowania środowisk sportowych podczas i po zakończeniu epidemii koronawirusa w Polsce. Zapraszamy do pobierania.
Pobierz ebooka11.01.2021
23.12.2020
23.12.2020
18.12.2020
11.12.2020
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.
Al. Śląska 1
54-118 Wrocław
Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)
tel. +48 693 672 258
e-mail: bok@prawosportowe.pl
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.