09.09.2020
W nocy z niedzieli na poniedziałek czasu polskiego miał miejsce incydent, który w konsekwencji pozbawił pierwszej rakiety rankingu ATP, Novaka Djokovicia szans na osiemnasty wielkoszlemowy tytuł w karierze. Po przegranym gemie, Serb wyjął z kieszeni piłkę i uderzył ją za siebie na oślep. Niestety dla niego, piłka trafiła prosto w szyję sędziny, która zaczęła się dusić. Decyzja musiała być jedna - dyskwalifikacja.
Sytuacja na korcie
W dziesiątym gemie pierwszego seta Djoković, który prowadził 5:4, miał trzy piłki setowe przy podaniu rywala. Nie wykorzystał szans i widać było, że jest sfrustrowany. Na dodatek po kilku minutach miał jakiś problem z ramieniem i korzystał z pomocy fizjoterapeuty. Za chwilę sam dał się przełamać i przegrywał 5:6. Na koniec 11. gema wystrzelił piłkę ze złością w stronę, gdzie stała arbiter liniowa. Pech sprawił, że Serb trafił panią sędzię w szyję. Ta przewróciła się, wyraźnie miała problemy z oddychaniem. Najlepszy zawodnik rankingu podbiegł szybko do pokrzywdzonej, znaleźli się przy niej również medycy.
W zasadzie Novak może tu mówić o sporym pechu, bo z pewnością powalenie na ziemię sędziny nie było zamiarem Serba. Był to raczej przejaw nieodpowiedzialności, po części arogancji, ale na pewno nie było w tym zachowaniu premedytacji. Na ile jednak taka argumentacja pozwala usprawiedliwić takie zachowanie? Raczej niewiele.
Jaka była reakcja Djokovicia? Na boisku Djokovic próbował załagodzić sytuację, prosił i naciskał na sędziego turnieju, aby go nie wykluczał. Tłumaczył się między innymi mówiąc – "Ona nie wymaga przewiezienia jej do szpitala", „Zamierzasz wybrać wykluczyć mnie w takich okolicznościach? Moja kariera, Wielki Szlem, boisko główne. Gdyby od razu wstała. Masz różne kary w grze do wyboru, ustalasz karę, jest wiele opcji."
Według The Guardian, Djokovic opuścił kort natychmiast po decyzji i wrócił do wynajętego przez siebie mieszkania, nie odnosząc się do całego zajścia, a do całej sprawy odniósł się w wydanym przez siebie oświadczeniu opublikowanym na jego instagramowym profilu:
"Po tym całym zdarzeniu przepełnia mnie smutek i pustka. Sprawdziłem jak się czuje sędzia liniowa i organizatorzy turnieju powiedzieli mi, że dzięki Bogu czuje się dobrze. Bardzo mi przykro, że przysporzyłem jej takiego stresu. To było niezamierzone. Bardzo złe. Nie ujawniam jej imienia, żeby uszanować jej prywatność. Jeśli chodzi o dyskwalifikację, muszę wrócić do domu i popracować nad tym rozczarowaniem i przekształcić to wszystko w cenną lekcję dla mojego rozwoju i ewolucji jako gracza i człowieka. Przepraszam organizatorów turnieju US Open i wszystkich związanych z moim zachowaniem. Jestem bardzo wdzięczny mojemu zespołowi i rodzinie za to, że wspierają mnie jak skała oraz moim fanom za to, że zawsze są ze mną. Dziękuję i przepraszam" - napisał Novak Djoković.
Przepisy Grand Slam Rule Book
Ostatecznie, Djokovic został wykluczony z turnieju przez Soerena Friemela, sędziego turnieju U.S. Open, za niesportowe zachowanie, za powiązane ze sobą przewinienia z dwóch kategorii. W zbiorze reguł dotyczących turniejów wielkoszlemowych zwanym “Zestaw Zasad Wielkiego Szlema“ w art. 1, lit N. Nadużycia przy użyciu piłki możemy przeczytać, że:
“Gracze nie mogą gwałtownie, niebezpiecznie lub ze złością uderzać, kopać lub rzucać piłki tenisowej w obrębie miejsca rozgrywania turnieju, z wyjątkiem rozsądnego dążenia do zdobycia punktu podczas meczu (w tym rozgrzewki). Naruszenie przepisów niniejszej sekcji naraża gracza na karę do $20,000 za każde naruszenie. Ponadto, jeśli takie wykroczenie nastąpi w trakcie meczu (łącznie z rozgrzewką), zawodnik zostanie ukarany zgodnie z Tabelą Kary Punktowej przedstawioną poniżej. Dla celów niniejszego przepisu nadużycie przy użyciu piłki definiuje się jako celowe uderzenie piłki poza obrębem boiska, uderzenie piłki niebezpiecznie lub lekkomyślnie w obrębie boiska lub uderzenie piłki bez wzięcia pod uwagę konsekwencji.”
W okolicznościach, które są rażące i szczególnie szkodliwe dla powodzenia turnieju lub są wyjątkowo poważne, pojedyncze naruszenie postanowień niniejszego paragrafu stanowi również Poważne Przestępstwo "Poważnego Zachowania" i podlega dodatkowym karom
Zgodnie z Sekcją T Zestawu Zasad Wielkiego Szlema ITF, która zajmuje się wykroczeniami zawodników na boisku, "sędzia w porozumieniu z Głównym Menadżerem Wielkiego Szlema może wykluczyć zawodnika za pojedyncze naruszenie niniejszego Kodeksu lub zgodnie z przedstawionym powyżej Harmonogramem Kary Punktowej.” Decyzja ta jest ostateczna i nie podlega uchyleniu. Działanie Djokovicia, niezależnie od tego, czy było celowe czy nie, podpada pod ten przepis
USTA - organizatorzy US Open - wydali oświadczenie, w którym oprócz przytoczenia wyżej wskazanej podstawy, określili dodatkowo, że "ponieważ nie wywiązał się ze swoich obowiązków, Djokovic straci wszystkie punkty rankingowe zdobyte w US Open i zostanie ukarany grzywną pieniężną stanowiącą równowartość wygranych przez niego pieniędzy w trakcie turnieju, oprócz wszelkich grzywien nałożonych w związku z wykroczeniem". Kara wykluczenia z meczu wydawana graczom niezwykle rzadko i może zostać wykonana albo z powodu pojedynczego czynu, albo poprzez zbiór ostrzeżeń (czwarte ostrzeżenie w tym samym meczu skutkuje wykluczeniem), do których należą nadużycia werbalne, przy użyciu piłki, rakiety, zachowanie niesportowe i inne wykroczenia.
Inne przypadki wykluczenia
Incydenty z udziałem tenisistów, które kończą się dyskwalifikacją są rzadkie, ale nie bezprecedensowe. W przeszłości miały miejsce podobne incydenty, jednak żaden z nich nie był tak znaczący jak dyskwalifikacja zawodnika numer 1 rankingu ATP na turnieju Grand Slam. Byli to między innymi:
* Tim Henman został zdyskwalifikowany podczas Wimbledonu w 1995 roku, po tym jak uderzył piłkę w siatkę w złości po utracie punktu i nieumyślnie uderzył dziewczynę z piłką, która biegła na miejsce.
* Obecny nr 17 Rankingu ATP Denis Shapovalov został wykluczony z turnieju o Puchar Davisa z Wielką Brytanią w styczniu 2017 roku, po tym jak chcąc uderzyć piłkę w trybuny, ale przypadkowo uderzył ją prosto w siedzącego sędziego, który został uderzony w oko.
* W finale ATP w Stambule w 2016 roku Grigor Dimitrov wykluczył się z gry po złamaniu wszystkich swoich rakiet, oddając tym samym zwycięstwo w ręce Diego Schwartzmana z Argentyny.
Zawodnicy zachowujący się niesportowo powinni zawsze zachowywać się w sposób zgodny z duchem sportu, zwracać należytą uwagę i wykazywać szacunek do sędziego, przeciwników, widzów i innych osób. Zdaniem wielu, również moim, należało postąpić w taki sposób, w jaki zareagował sędzia meczu. Nie może być sytuacji, w której traktujemy jednych w kategorii „świętych krów”, tylko ze względu na ich pozycję w rankingu i renomę sportowca światowej klasy. Uważam wręcz, że to takim osobom należy szczególnie zwracać uwagę, na ich zachowanie, traktując oczywiście na równi z resztą, a to ze względu na ich pozycję i fakt, że tacy zawodnicy powinni być wizytówką sportu i stanowić przykład dla młodych zawodników.
Organizacje sportowe
30.09.2020
Sporty drużynowe
25.09.2020
Organizacje sportowe
21.09.2020
13.08.2024
01.03.2024
28.04.2023
25.01.2023
19.01.2023
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.