Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

Sporty indywidualne

Incydent z udziałem Novaka Djokovicia w świetle przepisów Grand Slam Rule Book

09.09.2020

W nocy z niedzieli na poniedziałek czasu polskiego miał miejsce incydent, który w konsekwencji pozbawił pierwszej rakiety rankingu ATP, Novaka Djokovicia szans na osiemnasty wielkoszlemowy tytuł w karierze. Po przegranym gemie, Serb wyjął z kieszeni piłkę i uderzył ją za siebie na oślep. Niestety dla niego, piłka trafiła prosto w szyję sędziny, która zaczęła się dusić. Decyzja musiała być jedna - dyskwalifikacja.

Sytuacja na korcie

W dziesiątym gemie pierwszego seta Djoković, który prowadził 5:4, miał trzy piłki setowe przy podaniu rywala. Nie wykorzystał szans i widać było, że jest sfrustrowany. Na dodatek po kilku minutach miał jakiś problem z ramieniem i korzystał z pomocy fizjoterapeuty. Za chwilę sam dał się przełamać i przegrywał 5:6. Na koniec 11. gema wystrzelił piłkę ze złością w stronę, gdzie stała arbiter liniowa. Pech sprawił, że Serb trafił panią sędzię w szyję. Ta przewróciła się, wyraźnie miała problemy z oddychaniem. Najlepszy zawodnik rankingu podbiegł szybko do pokrzywdzonej, znaleźli się przy niej również medycy.

W zasadzie Novak może tu mówić o sporym pechu, bo z pewnością powalenie na ziemię sędziny nie było zamiarem Serba. Był to raczej przejaw nieodpowiedzialności, po części arogancji, ale na pewno nie było w tym zachowaniu premedytacji. Na ile jednak taka argumentacja pozwala usprawiedliwić takie zachowanie? Raczej niewiele.

Jaka była reakcja Djokovicia? Na boisku Djokovic próbował załagodzić sytuację, prosił i naciskał na sędziego turnieju, aby go nie wykluczał. Tłumaczył się między innymi mówiąc  – "Ona nie wymaga przewiezienia jej do szpitala", „Zamierzasz wybrać wykluczyć mnie w takich okolicznościach? Moja kariera, Wielki Szlem, boisko główne. Gdyby od razu wstała. Masz różne kary w grze do wyboru, ustalasz karę, jest wiele opcji."

Według The Guardian, Djokovic opuścił kort natychmiast po decyzji i wrócił do wynajętego przez siebie mieszkania, nie odnosząc się do całego zajścia, a do całej sprawy odniósł się w wydanym przez siebie oświadczeniu opublikowanym na jego instagramowym profilu:

"Po tym całym zdarzeniu przepełnia mnie smutek i pustka. Sprawdziłem jak się czuje sędzia liniowa i organizatorzy turnieju powiedzieli mi, że dzięki Bogu czuje się dobrze. Bardzo mi przykro, że przysporzyłem jej takiego stresu. To było niezamierzone. Bardzo złe. Nie ujawniam jej imienia, żeby uszanować jej prywatność. Jeśli chodzi o dyskwalifikację, muszę wrócić do domu i popracować nad tym rozczarowaniem i przekształcić to wszystko w cenną lekcję dla mojego rozwoju i ewolucji jako gracza i człowieka. Przepraszam organizatorów turnieju US Open i wszystkich związanych z moim zachowaniem. Jestem bardzo wdzięczny mojemu zespołowi i rodzinie za to, że wspierają mnie jak skała oraz moim fanom za to, że zawsze są ze mną. Dziękuję i przepraszam" - napisał Novak Djoković.

Przepisy Grand Slam Rule Book

Ostatecznie, Djokovic został wykluczony z turnieju przez Soerena Friemela, sędziego turnieju U.S. Open, za niesportowe zachowanie, za powiązane ze sobą przewinienia z dwóch kategorii. W zbiorze reguł dotyczących turniejów wielkoszlemowych zwanym “Zestaw Zasad Wielkiego Szlema“ w art. 1, lit N. Nadużycia przy użyciu piłki możemy przeczytać, że:

“Gracze nie mogą gwałtownie, niebezpiecznie lub ze złością uderzać, kopać lub rzucać piłki tenisowej w obrębie miejsca rozgrywania turnieju, z wyjątkiem rozsądnego dążenia do zdobycia punktu podczas meczu (w tym rozgrzewki). Naruszenie przepisów niniejszej sekcji naraża gracza na karę do $20,000 za każde naruszenie. Ponadto, jeśli takie wykroczenie nastąpi w trakcie meczu (łącznie z rozgrzewką), zawodnik zostanie ukarany zgodnie z Tabelą Kary Punktowej przedstawioną poniżej. Dla celów niniejszego przepisu nadużycie przy użyciu piłki definiuje się jako celowe uderzenie piłki poza obrębem boiska, uderzenie piłki niebezpiecznie lub lekkomyślnie w obrębie boiska lub uderzenie piłki bez wzięcia pod uwagę konsekwencji.”

W okolicznościach, które są rażące i szczególnie szkodliwe dla powodzenia turnieju lub są wyjątkowo poważne, pojedyncze naruszenie postanowień niniejszego paragrafu stanowi również Poważne Przestępstwo "Poważnego Zachowania" i podlega dodatkowym karom

Zgodnie z Sekcją T Zestawu Zasad Wielkiego Szlema ITF, która zajmuje się wykroczeniami zawodników na boisku, "sędzia w porozumieniu z Głównym Menadżerem Wielkiego Szlema może wykluczyć zawodnika za pojedyncze naruszenie niniejszego Kodeksu lub zgodnie z przedstawionym powyżej Harmonogramem Kary Punktowej.” Decyzja ta jest ostateczna i nie podlega uchyleniu. Działanie Djokovicia, niezależnie od tego, czy było celowe czy nie, podpada pod ten przepis

USTA - organizatorzy US Open - wydali oświadczenie, w którym oprócz przytoczenia wyżej wskazanej podstawy, określili dodatkowo, że "ponieważ nie wywiązał się ze swoich obowiązków, Djokovic straci wszystkie punkty rankingowe zdobyte w US Open i zostanie ukarany grzywną pieniężną stanowiącą równowartość wygranych przez niego pieniędzy w trakcie turnieju, oprócz wszelkich grzywien nałożonych w związku z wykroczeniem". Kara wykluczenia z meczu wydawana graczom niezwykle rzadko i może zostać wykonana albo z powodu pojedynczego czynu, albo poprzez zbiór ostrzeżeń (czwarte ostrzeżenie w tym samym meczu skutkuje wykluczeniem), do których należą nadużycia werbalne, przy użyciu piłki, rakiety, zachowanie niesportowe i inne wykroczenia.

Inne przypadki wykluczenia

Incydenty z udziałem tenisistów, które kończą się dyskwalifikacją są rzadkie, ale nie bezprecedensowe. W przeszłości miały miejsce podobne incydenty, jednak żaden z nich nie był tak znaczący jak dyskwalifikacja zawodnika numer 1 rankingu ATP na turnieju Grand Slam. Byli to między innymi:

* Tim Henman został zdyskwalifikowany podczas Wimbledonu w 1995 roku, po tym jak uderzył piłkę w siatkę w złości po utracie punktu i nieumyślnie uderzył dziewczynę z piłką, która biegła na miejsce.

* Obecny nr 17 Rankingu ATP Denis Shapovalov został wykluczony z turnieju o Puchar Davisa z Wielką Brytanią w styczniu 2017 roku, po tym jak chcąc uderzyć piłkę w trybuny, ale przypadkowo uderzył ją prosto w siedzącego sędziego, który został uderzony w oko.

* W finale ATP w Stambule w 2016 roku Grigor Dimitrov wykluczył się z gry po złamaniu wszystkich swoich rakiet, oddając tym samym zwycięstwo w ręce Diego Schwartzmana z Argentyny.

Zawodnicy zachowujący się niesportowo powinni zawsze zachowywać się w sposób zgodny z duchem sportu, zwracać należytą uwagę i wykazywać szacunek do sędziego, przeciwników, widzów i innych osób. Zdaniem wielu, również moim, należało postąpić w taki sposób, w jaki zareagował sędzia meczu. Nie może być sytuacji, w której traktujemy jednych w kategorii „świętych krów”, tylko ze względu na ich pozycję w rankingu i renomę sportowca światowej klasy. Uważam wręcz, że to takim osobom należy szczególnie zwracać uwagę, na ich zachowanie, traktując oczywiście na równi z resztą, a to ze względu na ich pozycję i fakt, że tacy zawodnicy powinni być wizytówką sportu i stanowić przykład dla młodych zawodników.

Zadaj nam pytanie!

Zainteresował Cię temat artykułu lub dotyczy Ciebie? Zapraszamy do kontaktu! Zadaj nam pytanie a eksperci Prawa Sportowe: prawnicy, specjaliści w dziedzinie odpowiedniej dla Twojego pytania - odpowiedzą w ciągu 48 godzin! Pierwsza konsultacja jest całkowicie darmowa!

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

ul. Powstańców Śląskich 9

53-332 Wrocław

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności
Zamknij formularz pytania

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.

Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.

Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.

Wypełnij formularz

Nie jest wymagany, jednak może ułatwić nam kontakt z Tobą jeśli będzie taka potrzeba.

Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

 1. Zakres obowiązywania
  1. Administratorem Danych Osobowych jest PrawoSportowe.pl Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Powstańców Śląskich 9, 53-332 Wrocław, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy pod numerem KRS: 0000384634, e-mail: bok@prawosportowe.pl, tel. +48 693 672 258 (dalej: Administrator, ADO).
  2. Celem niniejszej Polityki Prywatności jest określenie działań podejmowanych przez Administratora w zakresie ochrony danych osobowych przetwarzanych, w tym zbieranych za pośrednictwem strony internetowej http://www.prawosportowe.pl.
  3. Dane osobowe to wszelkie informacje, które mogą Cię identyfikować, na przykład Twoje imię i nazwisko, numer telefonu i adres poczty elektronicznej przekazywane przez Ciebie za pomocą formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń. Kiedy w poniższym dokumencie odwołujemy się do terminu „przetwarzać” albo „przetwarzanie”, mamy na myśli wszelkie czynności i operacje wykonywane na Twoich danych osobowych (np. ich przechowywanie czy analizowanie na potrzeby świadczenia Ci usługi).
 2. Informacje dotyczące ADO
  1. Kontakt z ADO może się odbywać pocztą tradycyjną na adres siedziby, mailowo lub telefonicznie. Dane kontaktowe wskazane zostały w pkt. 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 3. Cel, podstawa prawna i zasady przetwarzania danych osobowych
  1. Dane osobowe osób fizycznych korzystających z formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń (dalej zwanymi: Użytkownikami) przetwarzane są w celu:
   1. zawarcia i wykonywania umów w ramach usług prowadzonych przez ADO (art. 6 ust. 1 lit. b) RODO);
   2. prowadzenia działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera, na podstawie udzielonej zgody (art. 6 ust. 1 lit. a) RODO);
   3. udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO);
   4. ewentualnego ustalenia, dochodzenia lub obrony przed roszczeniami, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO).
  2. Dane osobowe przetwarzane są przez następujący okres:
   1. w celu zawarcia i wykonywania umowy – przez okres prowadzenia negocjacji oraz trwania umowy, a po jej ustaniu do upływu okresów przedawnienia wszelkich roszczeń z niej wynikających,
   2. w celu prowadzenie działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera – do czasu cofnięcia zgody przez Użytkownika,
   3. w celu udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie - do czasu załatwienia sprawy, w której zostały zebrane.
  3. Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1 lit. a) jest dobrowolne jednakże jest warunkiem zawarcia umowy. W przypadku niepodania danych możemy odmówić złożenia Tobie oferty i zawarcia umowy.

   Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1. lit. b), c) jest dobrowolne. Jeżeli nie podasz danych lub nie wyrazisz zgody nie będziemy mogli w przyszłości informować Cię bezpośrednio o naszej bieżącej ofercie lub udzielić odpowiedzi na przedstawione zagadnienia.
  4. Dane osobowe Użytkowników nie są przekazywane poza teren Polski, Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
  5. Dane osobowe użytkowników mogą być powierzane przez ADO do przetwarzania następującym kategoriom podmiotów: Kancelaria Radcy Prawnego Tomasz Dauerman, portale internetowe z którymi portal prawosportowe.pl współpracuje na podstawie odrębnych umów, firmy księgowe, biura rachunkowe, firmy informatyczne. Dane osobowe mogą być także udostępnione: odpowiednim organom państwowym na ich żądanie na podstawie odpowiednich przepisów prawa.
 4. Prawa osoby, której dane dotyczą
  1. Każdy Użytkownik ma prawo dostępu do treści swoich danych i otrzymania ich kopii, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych na podstawie prawnie uzasadnionego interesu oraz prawo do przenoszenia danych.
  2. Jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody, Użytkownik ma prawo cofnąć zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Cofnięcie zgody nie będzie wpływać na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
  3. Użytkownik ma prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna, iż przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy RODO lub inne przepisy prawa o ochronie danych osobowych.
  4. W przedmiocie realizacji swoich praw oraz cofnięcia zgody można skontaktować się z ADO przy użyciu danych wskazanych w pkt 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 5. Cookies
  1. Ciasteczka (ang. cookies) to niewielkie pliki, zapisywane i przechowywane na twoim komputerze, tablecie lub smartphonie podczas gdy odwiedzasz różne strony w internecie. Ciasteczko zazwyczaj zawiera nazwę strony internetowej, z której pochodzi, „długość życia” ciasteczka (to znaczy czas jego istnienia), oraz przypadkowo wygenerowany unikalny numer służący do identyfikacji przeglądarki, z jakiej następuje połączenie ze stroną internetową.
  2. W związku z udostępnianiem zawartości serwisu internetowego prawosportowe.pl stosuje się  tzw. cookies, tj. informacje zapisywane przez serwery na urządzeniu końcowym użytkownika, które serwery mogą odczytać przy każdorazowym połączeniu się z tego urządzenia końcowego, może także używać innych technologii o funkcjach podobnych lub tożsamych z cookies. Opisane w niniejszym punkcie Polityki Prywatności, informacje dotyczące cookies mają zastosowanie również do innych podobnych technologii stosowanych w ramach naszych serwisów internetowych. Pliki cookies (tzw."ciasteczka") stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym użytkownika serwisu internetowego prawosportowe.pl. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę domeny serwisu internetowego, z którego pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.
  3. Pliki cookies wykorzystywane są w celu:
   1. tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób użytkownicy serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości,
   2. utrzymania sesji użytkownika serwisu internetowego (po zalogowaniu), dzięki której użytkownik nie musi na każdej podstronie serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła"
  4. W ramach serwisu internetowego prawosportowe.pl możemy stosować następujące rodzaje plików cookies:
   1. "niezbędne" pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach serwisu internetowego, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach serwisu,
   2. pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach serwisu,
   3. pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych serwisu.
  5. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym użytkownika. Użytkownicy prawosportowe.pl serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu użytkownika serwisu internetowego. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej). Niedokonanie zmiany ustawień w zakresie cookies oznacza, że będą one zamieszczone w urządzeniu końcowym użytkownika, a tym samym będziemy przechowywać informacje w urządzeniu końcowym użytkownika i uzyskiwać dostęp do tych informacji.
  6. Wyłączenie stosowania cookies może spowodować utrudnienia korzystanie z niektórych usług w ramach naszych serwisów internetowych, w szczególności wymagających logowania. Wyłączenie opcji przyjmowania cookies nie powoduje natomiast braku możliwości czytania lub oglądania treści zamieszczanych w serwisie internetowym prawosportowe.pl z zastrzeżeniem tych, do których dostęp wymaga logowania. Poniżej informacja jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce:
   Jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce ?
 6. Postanowienia końcowe
  1. ADO dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizyczne, techniczne i organizacyjne ochrony danych osobowych przed ich przypadkowym czy umyślnym zniszczeniem, przypadkową utratą, zmianą, nieuprawnionym ujawnieniem, wykorzystaniem czy dostępem, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.
  2. ADO zastrzega sobie prawo do zmiany treści niniejszej Polityki Prywatności.