12.06.2014
Dzisiaj kilka słów o organizowaniu walnych zgromadzeń delegatów w związkach sportowych. W szczególności chciałbym omówić tematykę formy zawiadamiania o planowanych zgromadzeniach delegatów.
Art. 11 ust. 1 ustawy z dnia z dnia 7 kwietnia 1989 r. – Prawo o stowarzyszeniach stanowi, że najwyższą władzą stowarzyszenia jest walne zebranie członków. W praktyce członkowie związków sportowych (zarówno polskich jak i regionalnych) uczestniczą w walnych zgromadzeniach za pośrednictwem swoich delegatów. Mając to na uwadze za najwyższy organ związków sportowych w rozumieniu ww. ustawy należy uznać walne zgromadzenie delegatów.
Przepisy ustawy – Prawo o stowarzyszeniach nie określają postępowania w celu zwoływania walnego zgromadzenia delegatów. Odpowiednie postanowienia powinien zatem zawierać statut. Praktyka pozostawia jednak wiele do życzenia. W szczególności w statutach nie ma żadnych zapisów dotyczących formy powiadomienia o walnych zgromadzeniach. Jak w takich wypadkach należy informować o planowanych zebraniach władz? Doświadczenie wskazuje, że informacje o walnym zgromadzeniu wysyłane za pomocą listu poleconego nadanego w placówce poczty polskiej.
Czy oznacza to, że powiadomienia dokonane np. za pośrednictwem poczty elektronicznej są nieważne? Niekoniecznie. W większości statutów związków sportowych znajdują się zapisy, na podstawie których prawo do interpretacji przepisów wewnętrznych przysługuje zarządowi, a zatem podmiotowi, który zwołuje walne zgromadzenie. Zarząd może zatem odpowiednio zinterpretować przepisy statutu wskazując, że doręczenie może odbyć się za pośrednictwem poczty elektronicznej. Zawsze mogą znaleźć się jednak „życzliwi”, którzy będą próbowali podważyć ważność takich powiadomień ze względu na brak regulacji tej kwestii w przepisach wewnętrznych związków. Dlatego też sugeruję dodanie do statutów przepisów, które wprost określają sposób zwoływania zebrań władz związków sportowych, wskazując na przykład możliwość użycia formy elektronicznej.
Organizacje sportowe
24.06.2020
Organizacje sportowe
16.06.2020
Legislacja
20.04.2020
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.