18.11.2015
W dzisiejszym artykule poruszona zostanie kwestia relacji zawodników z klubami sportowymi opartych w ramach stosunku stowarzyszeniowego. Czy model ten przystaje do współczesnych uwarunkowań w sporcie?
Dla celów niniejszego tekstu chciałbym przytoczyć fragment artykułu prof. Stanisława Jędrucha pt. „O uregulowanie stosunków prawnych w dziedzinie kultury fizycznej i sportu”, który ukazał się w periodyku ,,Sport Wyczynowy” w 1981 roku.
„Odrębne zagadnienie stanowią warunki i podstawy zmiany barw klubowych wynikające z postanowień pkt 14 „Karty praw” oraz obowiązujących wcześniej i obecnie zarządzeń regulujących bardziej szczegółowo ten problem, które są sprzeczne z postanowieniami prawa o stowarzyszeniach dopuszczającymi możliwość swobodnego odejścia członka z jednego stowarzyszenia do drugiego i niewykluczającymi przynależności do dwóch różnych stowarzyszeń społecznych równocześnie”. Autor wskazywał również, że „bardziej proste i korzystne byłoby utworzenie jednolitego prawa sportowego obowiązującego w jednakowym zakresie we wszystkich sferach działalności sportowej oraz wyłączającego stowarzyszenia sportowe z grona wszystkich innych stowarzyszeń opierających swoją działalność na zasadach prawa o stowarzyszeniach, które nie odpowiadają wymogom działalności w zakresie współczesnej kultury fizycznej i sportu wyczynowego.”
Krytykując postanowienia tzw. ,,Karty praw i obowiązków sportowca” wydanej w 1978 roku w formie Uchwały Rady Polskiej Federacji Sportu wskazywał on między innymi na brak dostosowania przepisów dotyczących członkostwa w stowarzyszeniach w obszarze sportu, w szczególności biorąc pod uwagę kwestię zmiany barw klubowych. W swoich licznych artykułach wskazywał on na konieczność oparcia statusu zawodnika w ramach kontraktu sportowego (tzw. umowy sportowej) Ówczesny ustawodawca najwidoczniej nie wziął pod uwagę uwag wskazanego wyżej autor, ponieważ w ustawie o kulturze fizycznej z 1984 roku wprowadzono przepis art. 17 ust. 1 o treści:
Zawodnikami są członkowie stowarzyszeń kultury fizycznej, uprawiający systematycznie określoną dyscyplinę sportu i biorąc udział w zawodach sportowych organizowanych przez te stowarzyszenia, związki stowarzyszeń kultury fizycznej albo w których stowarzyszenie lub związek bierze udział.
Od tego czasu minęło trzydzieści lat. Utracił moc obowiązywania przywołany wyżej akt prawny. Zmianie uległo również prawo o stowarzyszeniach Z obrotu prawnego zniknęły również ustawa o sporcie kwalifikowanym oraz ustawa o kulturze fizycznej z 1996 roku, które z jednej strony wprowadziły możliwość funkcjonowania klubów sportowych w formie spółek handlowych, a z drugiej jednoznacznie wskazały na możliwość kształtowania stosunku prawnego zawodników na podstawie kontraktu zawodniczego. Art. 4 ust. 2 ustawy o sporcie kwalifikowanym brzmiał bowiem następująco:
2. Zawodnikiem zrzeszonym w klubie sportowym jest zawodnik, który spełnia jeden z warunków:
1) jest członkiem klubu sportowego;
2) jest związany z klubem sportowym umową;
3) prowadzi osobiście lub wspólnie z innymi osobami klub sportowy.
Obecnie obowiązuje ustawa o sporcie, która wprawdzie nie określa charakteru prawnego świadczenia usług przez zawodników, to umożliwia prowadzenie klubu sportowego przez każdy podmiot posiadający osobowość prawną, m.in. przez fundację.
Wydawałoby się zatem, że postulaty sprzed ponad trzydziestu lat dotyczące profesjonalizacji sportu oraz systematycznego ograniczania relacji zawodników z klubów opartych na stosunkach członkostwa w stowarzyszeniu zostały zrealizowane. Okazuje się, że nie wszędzie.
Jako przykład chciałbym wskazać regulamin zmiany barw klubowych jednego z polskich związków sportowych, w którym umieszczono następujący przepis:
Zawodnik może reprezentować barwy tego klubu, do którego został potwierdzony w rozumieniu przepisów prawa o stowarzyszeniach.
Można potwierdzić przynależność zawodnika wyłącznie do klubu sportowego, który spełnia wymogi określone w przepisach ustawy prawo o sporcie oraz prawo o stowarzyszeniach.
W regulaminie całkowicie pominięto kluby sportowe funkcjonujące w innej formie niż stowarzyszenia jak również możliwość nawiązania kontraktu sportowego przez zawodnika. W konsekwencji cały system zmiany barw klubowych oparto na stosunku stowarzyszeniowym. Abstrahując od kwestii, czy praktyka ta jest zgodna z ustawą – Prawo o stowarzyszeniach (co jest możliwe biorąc pod uwagę dobrowolność przystępowania do stowarzyszeń), wątpliwości wzbudza przede wszystkim wyłączenie możliwości reprezentowania barw klubu funkcjonującego w formie innej niż stowarzyszenie. Wprawdzie nie każda działalność sportowa wymaga utworzenia spółki prawa handlowego, jednak coraz częściej spotkać można się z klubami funkcjonującymi jako fundacja. Trudno też zgodzić się z pominięciem możliwości umownego określenia stosunku prawnego łączącego zawodników z klubami. Okazuje się zatem, że postulaty sprzed ponad trzydziestu lat nie zostały do końca zrealizowane, a stosunek stowarzyszeniowy pozostaje w niektórych dyscyplinach jedyną formą nawiązania relacji prawnych klubów z zawodnikami.
Organizacje sportowe
24.06.2020
Organizacje sportowe
16.06.2020
Legislacja
20.04.2020
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.