05.10.2017
Od 1 stycznia 2018 r. wchodzi w życie nowa lista zakazanych substancji, z której Światowa Agencja Antydopingowa (dalej: WADA) usunęła alkohol jako środek niedozwolony. Lista została zatwierdzona podczas ubiegłotygodniowego posiedzenia w Paryżu.
Lista, która jest jednym z pięciu Międzynarodowych Standardów obowiązkowych dla wszystkich sygnatariuszy Światowego Kodeksu Antydopingowego, wskazuje obecność jakich substancji i użycie jakich metod jest zabronione zarówno podczas zawodów, jak i poza nimi, oraz które substancje są zabronione jedynie w poszczególnych dyscyplinach sportowych.
W uzasadnieniu załączonym do nowej listy WADA wskazuje, że „intencją tej zmiany nie jest naruszenie integralności ani bezpieczeństwa w żadnym sporcie, w którym występują obawy związane ze spożywaniem alkoholu. Cztery międzynarodowe federacje (sportów samochodowych, motorowodnych, lotnictwo i łucznictwo) zostały poinformowane z wyprzedzeniem o poniższej zmianie, tak aby mogły zmienić swoje przepisy i wprowadzić w ich miejsce protokoły w celu przetestowania spożycia alkoholu. Kontrola powyższego procesu umożliwi wskazanym Międzynarodowym Federacjom wprowadzenie większej elastyczności w ustanawianych przez nie przepisach oraz zakreślenie granic spożycia, które ich zdaniem najlepiej odpowiadają ich dyscyplinie”.
Krajowe organizacje antydopingowe nie będą już zobowiązane do przeprowadzenia testów na obecność alkoholu, lecz mogą w razie potrzeby wspierać międzynarodowe i krajowe federacje w zależności od ich potrzeb.
Wskazane międzynarodowe federacje nie kryją swojego rozczarowania, zwłaszcza Międzynarodowa Federacja Samochodowa, która podkreśla, iż brak alkoholu na liście substancji niedozwolonych stanowi zaprzeczenie podstawowych zasad obowiązujących podczas prowadzenia samochodu. Jeśli jednak Międzynarodowe Federacje będą chciały zabronić spożywania alkoholu w swojej dyscyplinie, mogą w ramach poszczególnych sportów wprowadzić powyższy zakaz. Taką deklarację wystosowała już m.in. Międzynarodowa Federacja Łucznicza.
Poza powyższą zmianą wprowadzono również modyfikacje w dawkowaniu salbutamolu – leku stosowanego przy leczeniu astmy. Maksymalna dozwolona dawka salbutamolu wynosi 1600 mg w ciągu 24 h, lecz nie może przekraczać 800 mg w ciągu 12 h. Usunięty z listy substancji niedozwolonych został także cannabidiol, który jest jednym ze związków chemicznych i główną substancją czynną występującą naturalnie w marihuanie. WADA podkreśla jednak, że kannabidiol wyekstraktowany z roślin konopii indyjskich może również zawierać różne stężenia THC, które nadal pozostają substancją zabronioną.
Tutaj zamieszczamy wizualizację najważniejszych zmian wprowadzonych od 1 stycznia 2018 r. na Liście substancji i metod zabronionych.
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
06.08.2024
26.07.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.