23.12.2015
W dzisiejszym tekście, chciałbym poddać analizie przepisy regulujące zasady świadczenia usług przez trenerów w ramach rozgrywek Ekstraklasy. Tematyka jest tym bardziej aktualna z uwagi na osobę nowego szkoleniowca Wisły Kraków.
Wczoraj krakowski klub ogłosił zatrudnienie trenera Tadeusza Pawłowskiego. Nie wzbudzałoby to żadnych kontrowersji, gdyby nie fakt, że szkoleniowiec ten jeszcze kilka tygodni temu świadczył usługi na rzecz Śląska Wrocław, również uczestniczącego we współzawodnictwie w ramach rozgrywek Ekstraklasy.
Kolejny raz pojawia się zatem pytanie o możliwość prowadzenia drużyny przez osobę, która dosłownie chwilę wcześniej świadczyła usługi trenerskie na rzecz bezpośredniego rywala w tej samej klasie rozgrywkowej. Problematyka ta była rozważana między innymi przy okazji zatrudnienia Piotra Stokowca i Michała Probierza.
Rozwiązaniem miało być wejście w życie uchwały nr XII/189 z dnia 12 grudnia 2014 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej dot. Zasad regulujących stosunki pomiędzy klubem sportowym a trenerem piłki nożnej, której art. 9 nadano następujące brzmienie:
Art. 9
1.Trener może w trakcie jednej rundy sezonu piłkarskiego świadczyć usługi trenerskie lub z nimi związane tylko w jednym klubie występującym w tej samej klasie rozgrywkowej, chyba że rozwiązanie z nim kontraktu nastąpiło przed pierwszym meczem ligowym w danej rundzie.
2. W sytuacji rozwiązania kontraktu w trakcie rundy rozgrywkowej, po pierwszym meczu ligowym w danej rundzie, trener nie może być zatrudniony lub pełnić funkcji społecznej w innym klubie, występującym w tej samej klasie rozgrywkowej, do czasu zakończenia rundy, w trakcie której nastąpiło rozwiązanie kontraktu.
3. Nieprzestrzeganie zasad, o których mowa w ust.1 i 2, stanowi rażące naruszenie prawa związkowego i podlega odpowiedzialności dyscyplinarnej, a także skutkuje wstrzymaniem licencji trenerskiej przez Zespół Kształcenia i Licencjonowania Trenerów PZPN na okres 1 roku.
W bardzo dużym skrócie: trener może świadczyć swoje usługi w danej rundzie jedynie w jednym klubie występującym w tej samej klasie rozgrywkowej, chyba, że rozwiązanie umowy nastąpi przed rozegraniem pierwszego meczu w danej rundzie. Podkreślam, że dla celów niniejszego artykułu pomijam zagadnienie prowadzenia drużyny ,,z tylniego siedzenia”, jak miało to już miejsce w naszych piłkarskich realiach.
Jak ma się przypadek trenera Pawłowskiego do wyżej wskazanej regulacji? Czy zgodnie z przepisami będzie mógł on świadczyć usługi trenerskie na rzecz Wisły Kraków z uwagi na wcześniejszą współpracę ze Śląskiem Wrocław? W celu odpowiedzi na powyższe pytania należy zdefiniować ,,rundę” w rozumieniu art. 9 uchwały trenerskiej.
W pierwszej kolejności warto wskazać na art. 4 Regulaminu Rozgrywek Piłkarskich o Mistrzostwo Ekstraklasy na sezon 2015/2016 i następne:
Art. 4.
4.1. Rozgrywki Ekstraklasy zostaną rozegrane w dwóch rundach: zasadniczej i finałowej.
Na podstawie art. 4.2 Regulaminu, w ramach rundy zasadniczej każdy klub rozgrywa dwa mecze (jako gospodarz oraz jako gość) z pozostałymi zespołami, po czym następuje podział na grupę A i B, w zależności od uzyskanych miejsc. Więcej na temat kształtu rozgrywek Ekstraklasy napisał Maciej Żyłka w artykule pt. Reforma rozgrywek piłkarskich.
Oznacza to, ze na podstawie omawianego regulaminu każdy zespół Ekstraklasy w ramach rundy zasadniczej rozegra 30 spotkań. Z aktualnej tabeli Ekstraklasy wynika natomiast, że każdy z klubów rozegrał w tej chwili 21 meczów. Czy oznacza to, że w myśl przepisów trener Pawłowski nie będzie mógł świadczyć usług trenerskich na rzecz Wisły Kraków jeszcze przez 9 spotkań ligowych?
Niekoniecznie. Należy wrócić w tym momencie do uchwały trenerskiej, a konkretnie do przepisu art. 2 ust. 6 uchwały:
Art. 2
W rozumieniu niniejszych przepisów:
(…)
6. sezon piłkarski oznacza okres od dnia 1 lipca do dnia 30 czerwca następnego roku kalendarzowego, składający się z rundy jesiennej: od 1 lipca do 31 grudnia oraz z rundy wiosennej: od 1 stycznia do 30 czerwca.
Nie wskazano zatem wprost definicji rundy, jednakże dokonując wykładni powyższego przepisu można ustalić, że za rundę w rozumieniu przepisów uchwały trenerskiej rozumie się:
1) rundę jesienną trwającą od 1 lipca do 31 grudnia oraz
2) rundę wiosenną trwającą od 1 stycznia do 30 czerwca.
Oznacza to, że trener Tadeusz Pawłowski, zgodnie z przepisami będzie mógł świadczyć swe usługi na rzecz Wisły Kraków już od 1 stycznia 2016 roku, kiedy to rozpocznie się nowa runda w rozumieniu uchwały trenerskiej.
W teorii mamy tu zatem do czynienia z brakiem spójności przepisów regulaminu Ekstraklasy oraz uchwały trenerskiej. Zupełnie inaczej zostały bowiem określone pojęcia ,,rund”, co mogłoby wywoływać problemy z właściwą interpretacją przepisów. Pamiętajmy jednak, że uchwała ta obowiązuje również trenerów świadczących swe usługi również w niższych klasach rozgrywkowych, gdzie terminarz a także sam system współzawodnictwa różnią się znacząco od zasad panujących w Ekstraklasie. Być może warto byłoby w przyszłości zastanowić się nad wprowadzeniem kompleksowych regulaminów rozgrywek, w których wprost określone zostałyby zasady wykonywania zawodu trenera, bez potrzeby odwoływania się do uchwały trenerskiej. Rozwiązanie to pozostaje w tym momencie jedynie teoretycznym rozważaniem prawnym.
Organizacje sportowe
24.06.2020
Organizacje sportowe
16.06.2020
Legislacja
20.04.2020
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.