24.09.2015
W artykule pt. Prawne skutki wstrzymania wypłat wynagrodzeń w Lechu Poznań przedstawiona została analiza działań władz Mistrza Polski w zakresie „zamrożenia” pensji zawodników. Dzisiaj chciałbym wrócić do tego tematu.
W wyżej przedstawionym tekście wskazywałem na swoje wątpliwości dotyczące zakresu świadczeń wchodzących w skład wynagrodzenia przysługującego zawodnikowi z tytułu profesjonalnego uprawiania piłki nożnej, którego brak wypłaty za okres 2 miesięcy uprawnia zawodnika do jednostronnego rozwiązania umowy z winy klubu (art. 8 ust. 3 lit. a Uchwały III/54 Minimalnych wymagań dla standardowych kontraktów zawodników w sektorze zawodowej piłki nożnej). Przede wszystkim istotne było udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy świadczenia przysługujące zawodnikowi w związku z udostępnianiem wizerunku na rzecz klubu można uznać za wynagrodzenie z tytułu profesjonalnego uprawiania piłki nożnej.
Już po publikacji artykułu na portalu uzyskałem stanowisko działu prawnego Polskiego Związku Piłkarzy, biorącego udział w pracach nad wskazaną wyżej uchwałą:
„W wynagrodzeniu tym (wynagrodzeniu z tytułu profesjonalnego uprawiania piłki nożnej) mieści się każde świadczenie pieniężne określone kontraktem, którego wysokość została indywidualnie uzgodniona z zawodnikiem. Wynagrodzenie to definiuje art. 6 ust. 1 lit. a uchwały III/54. W wynagrodzeniu tym mieści się zatem również wynagrodzenie z tytułu udostępnienia przez zawodnika praw do jego wizerunku, czy indywidualnie ustalonych wejściówek lub premii meczowych. Wynagrodzenie takie nie będzie zatem obejmować jedynie tych świadczeń, które przysługują zawodnikowi jako członkowi drużyny, a więc np. premii regulaminowych, których wysokość i zasady podziału zostały określone w sposób zbiorowy.”
W praktyce oznacza to, że w przypadku powstania wszelkich zaległości w wypłacie świadczeń indywidualnie uzgodnionych z klubem, w tym również wynagrodzenia za udostępnienie wizerunku, zawodnik będzie uprawniony do rozwiązania kontraktu z winy klubu. Jeszcze raz należy przypomnieć, że przepisy uchwały III/54 określającej minimalne wymogi dla kontraktów o profesjonalne uprawianie w całości znajdują zastosowanie w przypadku umów zawartych już po wejściu w życie powyższego aktu. Nie zmienia to faktu, ze wprowadzone zmiany w większym stopniu chronią interesy piłkarzy w przypadku braku wypłaty wynagrodzenia przez kluby.
Niewykluczone, że to nie koniec zmian dotyczących statusu zawodników profesjonalnie uprawiających piłkę nożną. Międzynarodowa Federacja Związków Zawodowych Piłkarzy FIFPro w ostatnim czasie zakwestionowała system transferowy wnosząc powództwo przeciwko FIFA w formie skargi prawa konkurencji złożonej Dyrekcji Generalnej Konkurencji Komisji Europejskiej w Brukseli. Naturalnie będziemy w dalszym ciągu monitorować sytuację i w razie podjęcia kolejnych zmian dotyczących statusu piłkarzy, niezwłocznie o tym poinformujemy.
Organizacje sportowe
24.06.2020
Organizacje sportowe
16.06.2020
Legislacja
20.04.2020
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.