06.02.2020
Dzisiejszy wpis poświęcony będzie umowom przedwstępnym w sporcie. Zagadnienie jest w mojej ocenie bardzo istotne, w szczególności mając na uwadze odmienną interpretację takich umów przez sądy krajowe oraz międzynarodowe trybunały sportowe.
W ostatnich miesiącach wielokrotnie udzielaliśmy wsparcia prawnego w sportowych postępowaniach międzynarodowych, które dotyczyły sporów umownych. W wielu z nich stosunek prawny, z którego wynikało roszczenie, obejmował relacje umowne w ramach tzw. „precontract”, czyli umowy przedwstępnej. Umowy te wskazywały na większość istotnych aspektów umów właściwych, które miały zostać zawarte w przyszłości, w tym wynagrodzenie, zakres obowiązków i czas trwania kontraktu. Powyższe zgodne było zresztą z przepisem art. 389 §1 k.c.:
§1 Umowa, przez którą jedna ze stron lub obie zobowiązują się do zawarcia oznaczonej umowy (umowa przedwstępna), powinna określać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej.
Życie pisze jednak różne scenariusze. Czasami umowy przyrzeczone nie dochodzą do skutku, a czasami umowy te są ostatecznie mniej korzystne w porównaniu do warunków przedstawionych w umowach przedwstępnych. W takich sytuacjach zauważamy tendencję do kierowania roszczeń (w szczególności wobec klubów sportowych w związku z zaległym wynagrodzeniem), których podstawą nie są postanowienia umów właściwych (tzw. umów przyrzeczonych), lecz właśnie umów przedwstępnych. W polskim systemie prawnym, żądania te nie miałyby żadnego uzasadnienia prawnego – przepis art. 390 k.c. wskazuje na roszczenia o zawarcie umowy przyrzeczonej oraz o naprawieniu szkody, którą poniosła przez to, że liczyła na zawarcie umowy przyrzeczonej.
Inaczej przedstawia się jednak sytuacja w międzynarodowej sportowej linii orzeczniczej. W tym momencie chciałbym wskazać na wyrok Trybunału Arbitrażowego w Lozannie z 20 lutego 2009 r. (CAS 2008/A/1589), w którym sąd analizował charakter prawny umowy określanej jako „precontract”. Trybunał wskazał, że czytelną różnicą pomiędzy umową właściwą („contract”) a umową przedwstępną („precontract”) jest fakt braku ustalenia istotnych warunków umowy, tzw. „essentialia negotii”. CAS nie wskazał, co należy rozumieć przez owe warunki, ale posiłkować można się tutaj linią orzeczniczą Izby ds. Rozwiązywania Sporów FIFA, która m.in. w decyzji z 1 marca 2012 r. za „essentialia negotii” kontraktu sportowego uznała: strony umowy, ich rola, czas trwania stosunku prawnego oraz wysokość wynagrodzenia.
Fakt umieszczenia tych elementów w „precontract”, w razie międzynarodowego sporu sądowego, może decydować o uznaniu tej umowy za właściwy kontrakt sportowy ze wszystkimi skutkami prawnymi, m.in. w zakresie obowiązku wypłaty wynagrodzenia. Na okoliczność tę powołał się Trybunał w Lozannie przytaczając art. 1 oraz art. 2 §1 szwajcarskiego kodeksu zobowiązań. W orzeczeniu została zawarta również instrukcja dla stron zawierających umowę przedwstępną, by w treści dokumentu zawrzeć konkretną klauzulę, iż nie stanowi ona ostatecznego kontraktu i nie obejmuje końcowych ustaleń pomiędzy stronami. Powyższe rozważania wydają się mieć charakter teoretyczny, ale w praktyce rozbieżności w interpretacji mogą zakończyć się długimi i kosztownymi sporami. Zachęcamy zatem, by przedstawione wyżej kwestie mieć na uwadze w procesie zawierania umów przedwstępnych.
(fot.pixabay)
Organizacje sportowe
24.06.2020
Organizacje sportowe
16.06.2020
Legislacja
20.04.2020
08.11.2024
02.10.2024
27.09.2024
07.08.2023
20.06.2023
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.