14.07.2016
Kilka dni temu na łamach śląskiego wydania sport.pl ukazał się artykuł, w którym trener Marcin Brosz, trener Górnika Zabrze zapowiedział zastosowanie przez klub środków dyscyplinarnych wobec zawodników Jose Kante i Marcisa Ossa. W dzisiejszym tekście chciałbym zatem przybliżyć proceduralne aspekty prowadzenia wewnątrzklubowych postępowań dyscyplinarnych w ramach przepisów PZPN. Jakie konsekwencje prawne ze strony zabrzańskiego klubu mogą ponieść zawodnicy w razie naruszenia obowiązków kontraktowych? Zgodnie z art. 12 uchwały wprowadzającej minimalne wynagrodzenia dla standardowych kontraktów w sektorze zawodowej piłki nożnej (dalej: Uchwała): Klub może ustanowić wewnętrzne przepisy dyscyplinarne wraz z sankcjami dyscyplinarnymi za ich naruszenie. Przepisy te mogą natomiast przewidywać następujące sankcje:
1) ostrzeżenie;
2) upomnienie;
3) nagana;
4) kara pieniężna do wysokości nieprzekraczającej trzykrotności wynagrodzenia indywidualnego Zawodnika;
5) kara odsunięcia Zawodnika od zajęć z pierwszym zespołem lub przesunięcia Zawodnika do zespołu rezerw na czas określony nie dłuższy niż 3 miesiące.
Kara ,,zawieszenia”, o której wspominał trener Brosz należy zatem w przedmiotowej sprawie rozumieć jako karę odsunięcia, o której mowa w pkt 5. Powyższy katalog ma charakter wyczerpujący, o czym świadczy brak użycia zwrotu ,,w szczególności” w omawianym przepisie. Na podstawie art. 12 ust. 4 Uchwały wewnątrzklubowe postępowanie dyscyplinarne prowadzone będzie zgodnie z regułami określonymi w regulaminie dyscyplinarnym PZPN. Dla celów niniejszego artykułu warto wskazać, że na podstawie art. 121 § 1 regulaminu dyscyplinarnego PZPN: organami dyscyplinarnym w I instancji w ramach klubowego postępowania dyscyplinarnego będzie Zarząd klubu lub inny organ dyscyplinarny klubu.
Zawodnikom przysługiwać będzie prawo do czynnego udziału w postępowaniu, w tym składania wyjaśnienia, żądania i wniosków. Oczywiście przysługuje im możliwość wnioskowania o przeprowadzenie dowodu, którym zgodnie z treścią regulaminu jest wszystko, co nie jest sprzeczne z prawem i może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy. Będą oni mogli również ustanowić pełnomocnika w czasie prowadzenia postępowania dyscyplinarnego. Istotnym elementem prowadzonego postępowania będzie również przeniesienie ciężaru dowodu popełnienia przewinienia dyscyplinarnego na organ dyscyplinarny. Oznacza to, że w przypadku wewnętrznego postępowania dyscyplinarnego to Górnik Zabrze będzie musiał wykazać, iż zawodnicy popełnili wykroczenie dyscyplinarne. Mając na uwadze stanowisko Jose Kante, klub z Zabrza będzie zobowiązany udowodnić, iż kontrakt piłkarski obowiązywał pomimo spadku z Ekstraklasy.
Postępowanie dyscyplinarne w I instancji zostanie zakończone wydaniem orzeczenia dyscyplinarnego. Przypomnijmy, że w ostatnich miesiącach zmianie uległy przepisy dotyczące wymaganej treści orzeczenia. Zgodnie z art. 143 § 2regulaminu dyscyplinarnego PZPN: Orzeczenie powinno zawierać oznaczenie organu dyscyplinarnego i składu zespołu orzekającego w sprawie, datę wydania orzeczenia, sygnaturę akt sprawy, kwalifikację prawną przypisanego przewinienia dyscyplinarnego oraz rodzaj i wysokość wymierzonej kary. Uzasadnienie powinno zawierać zwięzły opis przewinienia dyscyplinarnego i wskazanie dowodów, na podstawie których przypisano obwinionemu to przewinienie. W szczególności zwracam uwagę na konieczność przypisania kwalifikacji prawnej przypisanego przewinienia dyscyplinarnego jak również szczegółowe warunki dotyczące uzasadnienia orzeczenia. Z doświadczenia wiemy, że orzeczenia w licznych przypadkach nie spełniają wymogów w wyżej wskazanym zakresie. Od ewentualnego orzeczenia dyscyplinarnego klubu Górnik Zabrze zawodnikom przysługiwać będzie odwołanie, które w terminie 7 dni wnosi się bezpośrednio do organu II instancji, którym w tym przypadku jest Komisja Dyscyplinarna Polskiego Związku Piłki Nożnej jako organ właściwy dla odwołań od orzeczeń klubów biorących udział we współzawodnictwie w ramach I ligi. Skuteczność odwołania od orzeczenia dyscyplinarnego uzależniona jest od wpłacenia kaucji, która dla zawodników wynosi 350 zł. Komisja Dyscyplinarna PZPN jako organ II instancji w razie złożenia odwołania przez zawodników będzie mogła podjąć następujące czynności: 1) oddalić odwołanie w całości lub w części jako bezzasadne lub złożone przez osobę nieuprawnioną, 2) zmienić zaskarżone orzeczenie w całości lub w części i orzec co do istoty sprawy, 3) uchylić zaskarżone orzeczenie w całości lub w części i przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia przez właściwy organ, 4) uchylić zaskarżone orzeczenie w całości i postępowanie umorzyć albo uchylić zaskarżone orzeczenie w części i w tym zakresie postępowanie umorzyć, a w pozostałej części przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia przez właściwy organ bądź orzec co do istoty sprawy, 5) umorzyć postępowanie odwoławcze. Od prawomocnego orzeczenia organu II instancji przysługiwać będą jedynie nadzwyczajny środek zaskarżenia, tj. skarga kasacyjna. W dużym skrócie tak wyglądają proceduralne aspekty prowadzenia postępowania dyscyplinarnego w odniesieniu do konkretnej sytuacji prawnej zawodników Jose Kante i Marcisa Ossa. Z zainteresowaniem będziemy śledzić dalszy przebieg sprawy, w szczególności biorąc pod uwagę zapowiedzi klubu dotyczące wniosku o wszczęcie postępowania również przez organy Polskiego Związku Piłki Nożnej. Nie można oczywiście wykluczyć, że obie strony dojdą ostatecznie do porozumienia bez konieczności zastosowania wyżej przedstawionej procedury. (Zdjęcie z meczu Ekstraklasy: Legia Warszawa - Górnik Zabrze, 2 sierpnia 2014 r. )
Organizacje sportowe
24.06.2020
Organizacje sportowe
16.06.2020
Legislacja
20.04.2020
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.