Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

Organizacje sportowe

Uczniowski klub sportowy

25.09.2018

Uczniowski klub sportowy jest to szczególny rodzaj klubu sportowego. Jego działanie odbywa się na zasadach ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach.

Ustawa ta nie ma jednak zastosowania w kwestii przepisów dotyczących jego rejestracji. Członkiem uczniowskiego klubu sportowego mogą zostać w szczególności:

  • uczniowie;
  • rodzice;
  • nauczyciele.

Zakładając uczniowski klub sportowy należy obowiązkowo wpisać go do ewidencji, która prowadzona jest przez starostę właściwego ze względu na siedzibę klubu. Wpis bądź odmowa wpisu następuję w drodze decyzji. Wpis do ewidencji uzależniony jest także od wcześniejszego złożenia odpowiedniego wniosku, do którego dołącza się następujące dokumenty:

  • statut;
  • listę założycieli;
  • informację o adresie siedziby klubu sportowego.

Warunkiem uzyskania przez uczniowski klub sportowy osobowości prawnej jest wpis do ewidencji. Dane podlegające wpisowi do ewidencji uczniowskich klubów sportowych oraz sposób jej prowadzenia, określone są rozporządzeniem ministra właściwego do spraw kultury fizycznej. Ewidencje takie prowadzone są przez starostów powiatów lub prezydentów miast (w miastach na prawach powiatów).

Zgodnie z art. 6 ustawy o sporcie co najmniej trzy kluby sportowe, w tym także uczniowskie kluby sportowe mogą utworzyć związek sportowy w formie stowarzyszenia lub związku stowarzyszeń. Związek stowarzyszeń działa na podstawie art. 22 Prawa o stowarzyszeniach, posiada osobowość prawną i jest rejestrowany w KRS.

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

Al. Śląska 1

54-118 Wrocław

Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności