Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

Organizacje sportowe

JUDGE – MADE SPORTS LAW

08.01.2019

Judge-made sports law, czyli prawo sędziowskie, to element prawa sportowego, który jest jednocześnie silnym bodźcem jego rozwoju. Przyczynami tego są spory w obszarze sportu, których liczba stale się powiększa, co spowodowane jest m.in. bardzo dużą liczbą podmiotów zajmujących się działalnością sportową. Natomiast drugą przyczyną jest potrzeba realizacji prawa do sądu, która występuje również w sferze sportu.

W wyniku tego sądy czy instytucje arbitrażu sportowego rozstrzygające spory biorą udział w kształtowaniu prawa sportowego. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej formułuje w jaki sposób należy stosować prawo UE w obszarze sportu oraz oddziałuje na formułowanie regulacji organizacji sportowych. Z kolei w obszarze prawa sportowego wewnętrznego ważną rolę odgrywają precedensowe orzeczenia Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu z siedzibą w Lozannie. Mimo tego, że oficjalnie zasada stare decisis nie obowiązuje w Trybunale, to jednak arbitrzy respektują zasady z poprzednich orzeczeń. Stało się to przyczyną określania linii orzeczniczej mianem jurisprudence constante. Prawotwórcza działalność Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu przyczyniła się do powstania pojęcia lex sportiva: „Zważywszy, że orzecznictwo CAS związane jest z szeregiem regulacji sportowych, opieranie stanowisk stron na precedensach CAS czyni z nich specyficzny korpus prawa precedensowego  obejmującego pewne generalne zasady wyprowadzone z i znajdujące zastosowanie w odniesieniu do regulacji sportowych.”
(CAS 2002/O/372)[1]

(zdjęcie ma charakter ilustracyjny)

 


 

[1] M. Leciak (red.), M. Biliński, K. Grabska – Luberadzka, i inni, Prawo Sportowe, Judge-made sports law, C.H. BECL, s. 67 – 68. 

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

Al. Śląska 1

54-118 Wrocław

Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności