22.07.2013
FIFA i UEFA kolejny już raz przegrały spór w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Dotyczył on możliwości wprowadzenia przez państwa zakazów transmisji na prawach wyłączności wydarzeń, mających doniosłe znaczenie dla społeczeństwa. 2 lata temu w kwestii tej orzekał Sąd, a po wniesieniu apelacji przez UEFA i FIFA, sprawą zajął się Trybunał Sprawiedliwości.
Kluczowe dla zrozumienia sporu jest zapoznanie się z aktem Unii Europejskiej regulującym tę kwestię, czyli dyrektywą dotyczącą wykonywania telewizyjnej działalności transmisyjnej. Pozwala ona państwom członkowskim wprowadzić zakaz transmisji na prawach wyłączności, jeżeli w swych wykazach uznają je za wydarzenia mające doniosłe znaczenie dla społeczeństwa, a znaczna część widowni w danym państwie zostałaby w ten sposób pozbawiona możliwości oglądania tych wydarzeń w ogólnodostępnej telewizji. Państwa mają swobodę w określeniu takich wydarzeń, jednak Komisja Europejska ma kompetencje do sprawdzenia czy przy sporządzeniu listy wydarzeń nie doszło do naruszenia prawa Unii Europejskiej, zwłaszcza swobód rynku wewnętrznego. Państwa członkowskie mają również obowiązek poinformowania Komisji o powodach uznania danego wydarzenia za mające doniosłe znaczenie dla społeczeństwa.
W omawianej sprawie Belgia w swym wykazie umieściła wszystkie mecze turnieju finałowego mistrzostw świata. Zjednoczone Królestwo poszło o krok dalej i na podstawie IV Broadcasting Act 1996 (ustawy z 1996 r. o radiofonii i telewizji) uznała za wydarzenia mające doniosłe znaczenie dla społeczeństwa wszystkie mecze turniejów finałowych mistrzostw świata i mistrzostw Europy. FIFA (organizator turnieju finałowego mistrzostw świata) i UEFA (organizator turnieju finałowego mistrzostw Europy) obawiając się utraty znacznej części swych przychodów, zaskarżyły tę decyzję przed Sądem. Po oddaleniu ich skargi, sprawą zajął się Trybunał Sprawiedliwości. Jeszcze przed wydaniem orzeczenia, krytyczne stanowisko co do twierdzeń federacji piłkarskich wyraził rzecznik generalny Trybunału, Niilo Jaeaeskinen.
W zeszły czwartek Trybunał oddalił wniesione przez FIFA i UEFA odwołania, jednak stwierdził również uchybienia Sądu w rozstrzygnięciu sprzed 2 lat. Przede wszystkim wskazał, że wbrew stanowisku Sądu, państwa członkowskie mają obowiązek poinformowania Komisji o powodach klasyfikacji turnieju finałowego za jedno wydarzenie, które w całości ma doniosłe znaczenie dla społeczeństwa. Pomimo to Trybunał oddalił w całości żądania federacji piłkarskich, stwierdzając, że działania Belgii i Zjednoczonego Królestwa nie naruszają nadmiernie swobód unijnych.
Polskie przepisy regulujące tę kwestię określają znacznie węższy katalog spotkań, które należy uznać za społecznie ważne wydarzenia. Na podstawie art. 20 ust. 2 pkt 2 ustawy o radiofonii i telewizji należą do nich: półfinały i finały mistrzostw świata i Europy, a także wszelkie inne mecze w ramach tych imprez z udziałem reprezentacji Polski, w tym mecze eliminacyjne. Już na pierwszy rzut oka widać, że jest to znacznie uboższa lista niż wykaz brytyjski. Z jednej strony można próbować uzasadnić to dużym zainteresowaniem piłką nożną na Wyspach, co zostało również przytoczone w uzasadnieniu orzeczenia Trybunału. Ciężko nie odnieść jednak wrażenia, że rozwiązania zastosowane w krajowym porządku prawnym mają na celu ochronę interesów nadawców prywatnych, o czym boleśnie przekonaliśmy się niecały rok temu, kiedy mecz reprezentacji Polski i Czarnogóry nadany został w systemie pay-per-view. Być może dzięki orzeczeniu sprzed paru dni doczekamy się w przyszłości szerszego katalogu międzynarodowych spotkań piłkarskich we wspomnianej wyżej ustawie.
Organizacje sportowe
24.06.2020
Organizacje sportowe
16.06.2020
Legislacja
20.04.2020
17.10.2024
09.08.2024
05.04.2024
27.03.2024
15.02.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.