23.04.2020
Od 18 kwietnia 2020 r. obowiązuje ustawa o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, zwana potocznie „tarczą 2.0”. Poza szeroko komentowanymi przez nas zmianami dotyczącymi przedłużenia kadencji władz związków sportowych oraz głosowania elektronicznego w stowarzyszeniach, przewidziano w niej również uprawnienie dla Ministra Sportu do udzielenia dodatkowej pomocy finansowej dla konkretnych podmiotów.
Owo rozwiązanie znalazło się w art. 89 ustawy. Na szczególną uwagę zasługuje ust. 1, zgodnie z którym Minister Sportu w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii oraz w terminie 6 miesięcy po ogłoszeniu jego odwołania ma możliwość skorzystania ze:
aby udzielić wsparcia finansowego następującym podmiotom:
W ustępie 4 wskazanego przepisu, ustawodawca dość szeroko określił zakres przewidywanej pomocy. Objąć ma ona finansowanie lub dofinansowanie wydatków na realizację zadań z zakresu kultury fizycznej lub wydatków ponoszonych w związku z realizacją zadań wynikających z obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii. Doprecyzowanie użytych powyżej, nieostrych pojęć będzie leżało w gestii Ministra, natomiast samo wsparcie nastąpi w formie dotacji przekazanej na bazie umowy (art. 89 ust. 5).
Podmioty zainteresowane tą formą pomocy muszą się na chwilę obecną uzbroić w cierpliwość. Elementy takie jak szczegółowe warunki uzyskiwania omawianego wsparcia, rodzaj wydatków nim objętych, informacje niezbędne do prawidłowego złożenia stosownych wniosków, tryb ich składania, a także rozmiar wygospodarowanych środków, zostaną usystematyzowane w drodze rozporządzenia Ministra Sportu.
Na marginesie trzeba raz jeszcze wyraźnie podkreślić, że art. 89 „tarczy 2.0” przewiduje jedynie możliwość podjęcia omawianych w niniejszym blogu działań. Wydanie rozporządzenia będzie uzależnione przede wszystkim od dynamicznie zmieniającej się sytuacji związanej ze stanem epidemii, priorytetów społecznych oraz konieczności zapewnienia ciągłości realizacji pierwotnych zadań, na potrzeby których zostały utworzone wskazane powyżej: Fundusz Rozwoju Kultury Fizycznej i Fundusz Zajęć Sportowych dla Uczniów.
W związku z powyższym warto monitorować działania podejmowane przez Ministerstwo Sportu oraz publikowane komunikaty. Zważywszy na grono potencjalnych chętnych, jak również wyjątkowe okoliczności, terminy na przygotowanie i złożenie odpowiednich wniosków mogą być stosunkowo krótkie.
Piłka nożna
02.08.2022
Piłka nożna
12.07.2022
Organizacje sportowe
20.06.2022
17.10.2024
09.08.2024
05.04.2024
27.03.2024
15.02.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.