Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

Organizacje sportowe

„Substancje niezatwierdzone S-0” – co grozi za ich spożycie ?

19.10.2017

W corocznie aktualizowanej Liście substancji i metod zabronionych WADA (Światowa Agencja Antydopingowa) umieszcza systematycznie kategorię tzw. substancji niezatwierdzonych. Czym są owe substancje, jakie są skutki ich spożycia oraz czy wiąże się ono z naruszeniem przepisów antydopingowych ?

Substancje niezatwierdzone S-0 w Liście substancji i metod zabronionych WADA (dalej: Lista) na rok 2018 zostały zdefiniowane jako każda substancja farmakologiczna, która nie została wymieniona w pozostałych sekcjach Listy (S-1 Środki anaboliczne, S-2 Hormony i substancje pokrewne, S-3 Beta 2 agoniści, S-4 Antagoniści i modulatory hormonów, S-5 Diuretyki i środki maskujące), a dla której żadna rządowa jednostka opieki zdrowotnej nie wydała pozwolenia na dopuszczenie do obrotu jako produktu leczniczego stosowanego u ludzi. Jako przykład WADA wymieniła: leki w fazie badań przedklinicznych lub klinicznych, leki wyrejestrowane, dopalacze, substancje zatwierdzone jedynie do celów weterynaryjnych. WADA wskazała, iż ich spożycie jest zabronione w każdym czasie, zarówno w trakcie zawodów, jak i poza nimi. Rodzi to jednoznaczne konsekwencje dla sportowców, którzy spożyją niniejszą substancję. Ich wykrycie w organizmie zawodnika traktuje się jak spożycie innych substancji zabronionych.

Niewątpliwie problem prawny w kontekście funkcjonowania niniejszej kategorii substancji pojawia się przy próbie ścisłego określenia zakresu tych substancji. WADA wskazała bowiem jedynie na przykładowe wyliczenie substancji, które będą traktowane jako tzw. substancje niezatwierdzone, lecz nie stworzyła taksatywnej listy tych środków. Wydaje się więc, iż jest to „worek bez dna” oraz swoiste zabezpieczenie WADA przed sytuacją, w której zastosowanie danego środka przez sportowca wpłynie znacząco na osiągnięte przez niego wyniki, lecz substancja ta nie została skategoryzowana w którejś z pozostałych sekcji Listy, bo np. została stworzona po przyjęciu obecnie obowiązującej Listy.

Powyższe ukazuje jak często powyższa kategoria będzie mieć zastosowanie w praktyce. Doktryna wskazuje, iż aby jednak sklasyfikować daną substancję jako S-0 należy zastosować rozumowanie, które przyjął CAS w sprawie Williams vs. IOC (CAS 2005/A/726) w odniesieniu do omówionych w niniejszej sprawie tzw. podobnych substancji. A mianowicie, aby uznać, że dana substancja jest substancją niezatwierdzoną musi ona spełnić minimum dwa spośród trzech kryteriów wymienionych w pkt 4.3 Światowego Kodeksu Antydopingowego (Kryteria umieszczania substancji i metod na liście zabronionych), a więc:

  • Istnieją medyczne lub inne naukowe dowody, działanie farmakologiczne lub doświadczenie, że substancja lub metoda, sama lub w połączeniu z innymi substancjami lub metodami, może poprawiać lub poprawia wyniki sportowe;
  • Istnieją medyczne lub inne naukowe dowody, działanie farmakologiczne lub doświadczenie, że użycie substancji lub metody stanowi faktyczne lub potencjalne zagrożenie dla zdrowia zawodnika;
  • WADA ustaliła, że użycie substancji lub metody narusza ducha sportu opisanego we Wstępie do Kodeksu.

Dopiero wówczas dana substancja spełni kryteria S-0. Sportowcy powinni więc być ostrożni w stosowaniu nierozpoznanych substancji, gdyż mogą one być potencjalnie groźne w kontekście wyniku badań antydopingowych.

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

Al. Śląska 1

54-118 Wrocław

Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności