29.07.2016
W artykule pt. Ekwiwalent za mieszkanie piłkarza jako podstawa wynagrodzenia pośrednika transakcyjnego wskazywałem na elementy wchodzące w skład prowizji menedżera. W dzisiejszym tekście chciałbym kontynuować to zagadnienie, tym razem skupiając się na instytucji stypendium sportowego.
W ostatnim czasie reprezentowaliśmy zawodnika w sporze z pośrednikiem transakcyjnym, który domagał się zapłaty na jego rzecz prowizji z tytułu wynegocjowanego kontraktu o profesjonalne uprawianie piłki nożnej. Co ciekawe, roszczenie to obejmowało również stypendium sportowe, które przysługiwało zawodnikowi z uwagi na świadczone usługi sportowe, jednakże nie było ono objęte postanowieniami kontraktu. Jako podstawę honorarium menedżera wskazano w umowie wynagrodzenie zawodnika przewidziane w kontrakcie o profesjonalne uprawianie piłki nożnej, w rozumieniu art. 6 ust. 1 lit. a Minimalnych Wymaganiach dla Standardowych Kontraktów Zawodników w Sektorze Zawodowej Piłki Nożnej.
Świadczenia tego w żaden sposób nie można jednak utożsamiać ze stypendium sportowym wypłacanym zawodnikom. Na odrębność instytucji stypendium oraz wynagrodzenia z tytułu świadczenia usług wskazują m.in. przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, w szczególności art. 6 ust. 1 ustawy określający katalog osób objętych obowiązkowo ubezpieczeniem emerytalnym oraz rentowym. Do katalogu tego należą zarówno:
1) osoby wykonujące pracę na podstawie umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia (pkt 4);
2) osoby pobierające stypendium sportowe (pkt 7).
Jak wskazywaliśmy wielokrotnie na łamach portalu, kontrakt o profesjonalne uprawianie piłki nożnej ma charakter umowy o świadczenie usług, do której na podstawie art. 750 k.c. stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu. Mając na uwadze powyższe, należy uznać, że wynagrodzenie z tytułu kontraktu o profesjonalne uprawianie piłki nożnej jest świadczeniem odrębnym od stypendium sportowego. Na konieczność ścisłej interpretacji pojęcia ,,wynagrodzenia” wskazują również przepisy wewnętrzne PZPN uzależniające możliwość dokonania jednostronnego rozwiązania umowy od zaległości dotyczących indywidualnego wynagrodzenia wynikającego z kontraktu o profesjonalne uprawianie piłki nożnej.
W związku z powyższym, w przypadku honorarium pośrednika transakcyjnego, mając na uwadze treść umowy o reprezentowanie, brzmienie przepisów PZPN, należało uznać, że zawodnik nie jest zobowiązany do uiszczenia prowizji na rzecz menedżera, którego podstawą jest świadczenie inne niż wynagrodzenie wskazane w kontrakcie o profesjonalne uprawianie piłki nożnej. Stanowisko to podzielił zespół orzekający sądu, który wskazał, że z uwagi na fakt, iż stypendium sportowe nie zostało określone w jakikolwiek sposób w kontrakcie o profesjonalne uprawianie piłki nożnej, roszczenie menedżera w tym zakresie jest bezzasadne.
Pamiętajmy zatem, by w trakcie kształtowania treści stosunków prawnych nawiązywanych pomiędzy zawodnikami a menedżerami mieć na uwadze wszelkie możliwe przyszłe świadczenia przysługujące zawodnikowi z tytułu uprawiania piłki nożnej. Szczegółowe określenie podstawy wynagrodzenia zminimalizuje powstanie sporów co do rzeczywistej wysokości honorarium przysługującego pośrednikowi transakcyjnemu.
Organizacje sportowe
24.06.2020
Organizacje sportowe
16.06.2020
Legislacja
20.04.2020
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.