21.09.2015
W dzisiejszym tekście chciałbym wskazać na różnice w określaniu statusu sportowców w czasie sporu o ekwiwalent na przykładzie zawodników uprawiających piłkę nożną oraz koszykówkę. Sposób regulacji tej kwestii warunkuje bowiem możliwość udziału w rozgrywkach przez graczy zmieniających barwy klubowe.
Proces zmiany barw klubowych w zdecydowanej większości przypadków nieodłącznie związany jest z koniecznością uiszczenia ekwiwalentu za wyszkolenie na rzecz macierzystego klubu. Problematyka ta była już wielokrotnie poruszana na łamach portalu, m.in. w artykułach pt. Zwolnienie z obowiązku wypłaty ekwiwalentu za wyszkolenie oraz Ekwiwalenty w SMS-ach. Niejednokrotnie w takich sytuacjach dochodzi do sporów dotyczących wysokości opłaty szkoleniowej przysługującej dotychczasowemu klubowi zawodnika, które ostatecznie rozstrzygane są przez właściwe komisje organizatora rozgrywek.
Głównymi poszkodowanymi w razie zaistnienia takich sytuacji są naturalnie zawodnicy, którzy przez okres trwania sporu nie mają pewności co do swojego aktualnego statusu klubowego. Dodatkowy problem pojawia się w momencie wprowadzenia przepisów uniemożliwiających brania udziału we współzawodnictwie sportowym do czasu rozstrzygnięcia sporów pomiędzy klubami. Jako przykład chciałbym wskazać § 84 ust. 8 Regulaminu Współzawodnictwa Sportowego PZKosz:
Do czasu pełnej zapłaty ekwiwalentu za wyszkolenie w sposób przewidziany w niniejszym regulaminie, zawodnik, którego ekwiwalent dotyczy, nie może otrzymać licencji okresowej uprawniającej do gry w nowym klubie, chyba, ze konieczność ekwiwalentu w całości nie wynika z zawartej umowy lub decyzji WZKosz bądź PZKosz.
W praktyce zawodnik pozbawiany jest możliwości udziału w spotkaniach do czasu uiszczenia kwoty ekwiwalentu za wyszkolenia. Pamiętajmy, że spory te w większości przypadków dotyczą młodych graczy, którym w ten sposób ogranicza się możliwość dalszego rozwoju. Dla porównania chciałbym przedstawić przepisy Polskiego Związku Piłki Nożnej, regulujące analogiczne sytuacje, tj. § 24 uchwały nr VIII/124 w sprawie statusu zawodników oraz zasad zmian przynależności klubowej:
§ 24
1. W przypadku sporów pomiędzy zainteresowanymi klubami co do wysokości ekwiwalentu, zawodnik może być uprawniony do gry w klubie.
2. W decyzji ustalającej wysokość ekwiwalentu właściwy organ określa termin jej zapłaty, nie dłuższy niż 14 dni od dnia kiedy decyzja stała się prawomocna.
3. Brak realizacji zapłaty ekwiwalentu w określonym terminie powoduje automatyczne zweryfikowanie wyników meczów z udziałem zawodnika, jako walkower 0:3 na niekorzyść drużyny klubu pozyskującego
Z jednej strony uznaje się prawo klubów macierzystych do ekwiwalentu za wyszkolenie w przypadku zmiany barw klubowych swoich zawodników, jednakże spory co do wysokości opłaty szkoleniowej nie wpływają na możliwość brania udziału we współzawodnictwie sportowym przez piłkarzy. Przewidziano w tym momencie sankcję następczą w razie braku wypłaty ekwiwalentu przez klub pozyskujący, jaką jest weryfikacja wyników jako walkower na niekorzyść tego zespołu. Zawodnik nie ponosi w tym momencie żadnych negatywnych konsekwencji w związku z zaspokojeniem roszczeń finansowych klubów macierzystych. Być może warto pomyśleć o odpowiednim zastosowaniu powyższej konstrukcji również przez innych organizatorów współzawodnictwa sportowego? Zdaję sobie sprawę z potrzeby zapewnienia klubom warunków umożliwiających dalsze szkolenie swych zawodników, jednak należy przy tym minimalizować obciążenia nakładane na samych sportowców.
Organizacje sportowe
24.06.2020
Organizacje sportowe
16.06.2020
Legislacja
20.04.2020
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.