02.10.2014
Dziś parę słów o popularnym w ostatnim czasie sprayu sędziowskim, używanym między innymi do oznaczania linii muru podczas wykonywania stałych fragmentów gry. Okazuje się, że i ten środek może stać się przedmiotem sporu prawnego.
Rozpylacz ten zyskał dużą popularność na tegorocznych Mistrzostwach Świata w Brazylii. W szczególności środek ten chwalili sędziowie, którym spray ułatwiał pracę na boisku, Nic więc dziwnego, że zaczęto go również używać w czołowych europejskich ligach, między innymi w angielskiej Premier League. Aerozol nie jest jednak stosowany w Bundeslidze. Dlaczego?
Według ostatnich doniesień medialnych przeszkodą miała być między innymi pogoda i szkodliwy skład omawianego aerozolu. Okazuje się jednak, że sprawa jest bardziej złożona. Jak zwykle wszystko rozbiło się o pieniądze. Niemiecka federacja piłkarska postanowiła bowiem skorzystać z usług innego podmiotu niż „9-15 Fair Play Limit”, będącego oficjalnym dystrybutorem rozpylaczy na Mistrzostwach Świata. Szef sędziów w Niemczech Lutz Michael Froehlich otwarcie wskazywał, że poszukują alternatywnych źródeł dla stosowanych na Mundialu aerozoli. W odpowiedzi Pablo Silva, twórca rozpylacza ostrzegł DFB, że w razie podpisania umowy z innym podmiotem, wytoczy powództwo przeciwko federacji, powołując się na przysługujące mu prawa własności intelektualnej.
Efekt widzimy sami. Aerozol miał być stosowany od początku trwającego sezonu ligi niemieckiej. Następnie wskazywano, ze wstępny termin zostanie wyznaczony na październik. Niewykluczone, że aerozol nie znajdzie jednak zastosowania w tym sezonie. Okazuje się zatem, że same groźby Argentyńczyka wystarczyły jednak do zablokowania używania tego środka w Bundeslidze. Ciąg sprawy zapewne nastąpi, o czym z pewnością Państwa poinformujemy.
Organizacje sportowe
24.06.2020
Organizacje sportowe
16.06.2020
Legislacja
20.04.2020
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.