25.01.2017
W poniedziałek 23 stycznia 2017 r. Trybunał Arbitrażowy do spraw Sportu (CAS) opublikował informację prasową, w której poinformował o skutecznej apelacji Białoruskiego Związku Kajakowego (BZK) i uchyleniu decyzji o rocznym zawieszeniu białoruskich, męskich drużyn kajakowych w konkursach rangi międzynarodowej. W dzisiejszym blogu przypomnimy podstawowe fakty związane ze sprawą i przyjrzymy się informacji prasowej opublikowanej przez CAS.
W kwietniu 2016 r. francuska policja i służba celna dokonały inspekcji obozu treningowego, który odbywał się w Le Temple-sur-Lot we Francji. Podczas inspekcji skonfiskowano różnego rodzaju substancje, leki, materiały i sprzęt medyczny. Dodatkowo, kontroli antydopingowej poddano 17 członków męskiej drużyny kajakowej Białorusi, a wśród 5 z nich wykryto meldonium. W dalszej kolejności przeprowadzone zostało postępowanie przed Międzynarodową Federacją Kajakową (ICF), w trakcie którego m.in. wysłuchano białoruską delegację. Dnia 15 lipca 2016 r. Komitet Wykonawczy ICF wydał decyzję, którą zawiesił białoruskie, męskie drużyny kajakowe seniorów (włączając w to trenerów, personel medyczny i inne osoby z otoczenia drużyny) w prawach do uczestniczenia w konkursach międzynarodowych na rok czasu licząc od dnia 13 lipca 2016. Warto przypomnieć, że zawieszenie dotyczyło także uczestniczenia w Letnich Igrzyskach Olimpijskich w 2016 r. Podstawą dla wydania decyzji miało być domniemane, wielokrotne naruszenie przepisów antydopingowych.
Dnia 18 lipca 2016 r. BZK oraz członkowie wspomnianych drużyn odwołali się od decyzji ICF do CAS. W treści apelacji odwołujący się wnosili m.in. o wstrzymanie wykonalności decyzji Komitetu Wykonawczego ICF. Wspomniany wniosek został odrzucony przez CAS jako niespełniający kryteriów określonych przepisami CAS. W dalszej kolejności sprawę rozpoznał panel arbitrażowy w trzyosobowym składzie, którego przewodniczącym został prof. dr Michael Geistlinger (Austria). Podczas rozprawy, która odbyła się dnia 7 listopada 2016 r. w siedzibie CAS w Lozannie przesłuchano zarówno strony, jak i biegłych.
Na podstawie dowodów i argumentów przedstawionych przez strony, panel orzekający CAS uznał, że nie ma wystarczających dowodów na potwierdzenie wilokrotnego dopuszczenia się naruszeń przepisów antydopingowych. W związku z powyższym, w przypadku braku stwierdzenia rzekomych, wielokrotnych naruszeń przepisów antydopingowych CAS orzekł, że nie ma uzasadnienia dla podtrzymywania rocznego okresu zawieszenia i postanowił uchylić decyzję podjętą przez Komitet Wykonawczy ICF.
Pełną treść wyroku CAS poznamy po jego publikacji, która ma mieć miejsce w ciągu nadchodzących dni.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.