16.04.2025
Dzisiejszy temat bloga rozpoczynamy od rodzajów rozstrzygnięć organów dyscyplinarnych w piłce nożnej. Zostały one zawarte w art. 140 Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN (dalej: RD PZPN). W przypadku, jeżeli organ dyscyplinarny przyjmuje odpowiedzialność dyscyplinarną obwinionego, wymierza mu karę dyscyplinarną (art. 140 §1 RD PZPN). Jeżeli organ dyscyplinarny uwzględnia wniosek obwinionego o dobrowolne poddanie się odpowiedzialności, wymierza uzgodnioną z obwinionym karę dyscyplinarną (art. 140 §2 RD PZPN).
Z kolei zgodnie z art. 140 §3, przyjmując odpowiedzialność dyscyplinarną obwinionego organ dyscyplinarny odstępuje od wymierzenia kary, jeżeli wymierzenie nawet najłagodniejszej kary byłoby niecelowe, a w szczególności niewspółmierne do wagi popełnionego przewinienia dyscyplinarnego. Jeżeli organ dyscyplinarny nie przyjmuje odpowiedzialności dyscyplinarnej obwinionego albo gdy prowadzenie postępowania z innych przyczyn jest niedopuszczalne, zbędne lub bezprzedmiotowe umarza on postępowanie dyscyplinarne. O tym stanowi art. 140 §4 RD PZPN.
Kary nakładane przez organy dyscyplinarne mogą mieć nadany rygor natychmiastowej wykonalności. Przypomnijmy, o tym jakie organy dyscyplinarne w polskiej piłce nożnej prowadzą postępowania dyscyplinarne była już mowa w poprzednim blogu.
W myśl art. 141 §1 RD PZPN, Organ dyscyplinarny może nadać rygor natychmiastowej wykonalności, w szczególnie uzasadnionych przypadkach wymagających niezwłocznej realizacji orzeczenia (fakultatywny rygor), a zgodnie z §2, wszystkie kary dotyczące przewinień związanych z utrzymaniem bezpieczeństwa i porządku na obiekcie piłkarskim są natychmiast wykonalne, z wyjątkiem kary weryfikacji zawodów jako walkower i kary pieniężnej, chyba że organ dyscyplinarny postanowi inaczej (obligatoryjny rygor z mocy prawa).
Zaliczenie środka zapobiegawczego na poczet kary zostało uregulowane w art. 142 RD PZPN. Zgodnie z §1, na poczet orzeczonej kary dyscyplinarnej zalicza się tożsame lub zbliżone do orzeczonej kary dyscyplinarnej środki zapobiegawcze, zastosowane przez Rzecznika Dyscyplinarnego lub organy dyscyplinarne. Natomiast na poczet orzeczonej kary dyscyplinarnej nie zalicza się środków zapobiegawczych oraz kar, zastosowanych w stosunku do obwinionego przez państwowe organy ścigania lub sądy powszechne w toku prowadzonych postępowań karnych, pozostających w bezpośrednim związku z prowadzonym postępowaniem dyscyplinarnym. Organ dyscyplinarny może jednak uwzględnić w całości lub części tę okoliczność przy wymiarze kary dyscyplinarnej (art. 142 §2 RD PZPN).
Kwestie publikacji orzeczeń organów dyscyplinarnych i uzasadnień, które co do zasady sporządzane są na wniosek regulują art. 143 i 147 RD PZPN. Postanowienia art. 147 odnoszą się do doręczenia decyzji organu II instancji. Będziemy o tym jeszcze pisać.
Teraz czas na organy odwoławcze, które rozpatrują odwołania od orzeczeń (decyzji) wydanych w przez organy dyscyplinarne I instancji. W art. 146 §1 RD PZPN wymienione zostały rodzaje orzeczeń organu dyscyplinarnego II instancji. Organ dyscyplinarny II instancji po rozpoznaniu odwołania może:
- oddalić odwołanie w całości lub w części jako bezzasadne lub złożone przez osobę nieuprawnioną,
- zmienić zaskarżone orzeczenie w całości lub w części i orzec co do istoty sprawy,
- uchylić zaskarżone orzeczenie w całości lub w części i przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia przez właściwy organ,
- uchylić zaskarżone orzeczenie w całości i postępowanie umorzyć albo uchylić zaskarżone orzeczenie w części i w tym zakresie postępowanie umorzyć, a w pozostałej części przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia przez właściwy organ bądź orzec co do istoty sprawy,
- umorzyć postępowanie odwoławcze.
Zgodnie z art. 146 §2, organ dyscyplinarny II instancji może w sposób odmienny opisać przewinienie dyscyplinarne, zmienić lub uzupełnić kwalifikację prawą przypisanego przewinienia dyscyplinarnego bez względu na kierunek zaskarżenia orzeczenia. Organ dyscyplinarny II instancji nie może zaostrzyć kary dyscyplinarnej, chyba że odwołanie wniesiono na niekorzyść obwinionego, np. gdy takie odwołanie złożył Rzecznik Dyscyplinarny lub Rzecznik Ochrony Prawa Związkowego.
Uchylenie zaskarżonego orzeczenia w całości lub w części i przekazanie sprawy do ponownego rozpatrzenia przez właściwy organ może nastąpić w wyjątkowych sytuacjach, w których konieczne jest przeprowadzenie postępowania co do istoty sprawy lub przeprowadzenie wielu dowodów (art. 146 §4 RD PZPN). W takich przypadkach uzasadnienie sporządzane jest z urzędu i zawiera zalecenia dla organu I instancji dotyczące ponownego rozpoznania sprawy, czyli to co organ I instancji winien przeprowadzić i uwzględnić w tym postępowaniu. Najczęściej chodzi o przeprowadzenie ponownie postępowania dowodowego i zebranie pełnego materiału dowodowego w sprawie, ponieważ organy odwoławcze, co do zasady postępowania dowodwego nie przeprowadzają.
11.04.2025
03.04.2025
26.03.2025
18.03.2025
18.02.2025
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.
ul. Powstańców Śląskich 9
53-332 Wrocław
tel. +48 693 672 258
e-mail: bok@prawosportowe.pl
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.