21.08.2014
Przy okazji odbywania się sportowych imprez rangi mistrzowskiej często słyszymy doniesienia medialne o powoływaniu do kadry narodowej lub reprezentacji. Najczęściej zwroty te stosowane są zamiennie. Czy słusznie?
Otóż niekoniecznie. W czym zatem tkwi różnica? Odpowiedzi udzielę poprzez analizę przepisów Polskiego Związku Jeździeckiego a konkretnie dokumentu pt „Regulamin powoływania zawodników do kadry narodowej seniorów, młodych jeźdźców, juniorów, jeźdźców na kucach i dzieci oraz zasady i warunki reprezentowania barw narodowych w zawodach międzynarodowych w dyscyplinie ujeżdżenia w Polskim Związku Jeździeckim”.
Jak stanowią przepisy Regulaminu: Menedżer dyscypliny powołuje w skład kadry narodowej zawodników posiadających polskie obywatelstwo, których wyniki uzyskane w półroczu poprzedzającym moment powołania, dają podstawę do ich poprawy lub utrzymania w kolejnym okresie startowym. Następnie w Regulaminie wskazane są wyniki, których uzyskanie gwarantuje powołanie do kadry narodowej z zastrzeżeniem, że Menedżer dyscypliny może wyjątkowo powołać parę koń/jeździec z pominięciem tych kryteriów, pisemnie motywując swoją decyzję.
Dopiero następnym etapem jest powołanie do reprezentacji na zawody międzynarodowe. Regulamin stanowi, że do reprezentacji na zawody międzynarodowe rangi mistrzowskiej mogą być powołani zawodnicy, którzy są członkami kadry narodowej i spełniający określone kryteria międzynarodowej federacji jeździeckiej oraz Komisji Sportowej PZJ. Również w tym wypadku istnieje możliwość powołanie do reprezentacji z pominięciem kryteriów określonych w Regulaminie. Skład reprezentacji zatwierdza Zarząd PZJ po otrzymaniu propozycji od Menedżera dyscypliny uzgodnionych z trenerem kadry i przedkłada je do zatwierdzenia przez Ministra Sportu i Turystyki.
Widać pewne różnice pomiędzy pojęciami „kadry narodowej” oraz „reprezentacji”. Warto mieć to na uwadze, ponieważ o ile zamienne użycie w/w terminów pozostanie bez konsekwencji, o tyle nieprawidłowe zastosowanie tych pojęć przez przedstawicieli polskich związków sportowych może nieść za sobą poważne konsekwencje w razie zakwestionowania niezgodnych z prawem działań przez zawodników.
Organizacje sportowe
24.06.2020
Organizacje sportowe
16.06.2020
Legislacja
20.04.2020
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.