Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

Legislacja

RODOsport: przekazywanie danych osobowych do państw trzecich – definicje pojęć

06.02.2018

Nowe unijne rozporządzenie o ochronie danych osobowych (RODO) wprowadza szereg restrykcji związanych z przekazywaniem danych osobowych poza terytorium Unii Europejskiej, w tym do organizacji międzynarodowych. Z oczywistych powodów, kwestia ta dotyczy w szczególności polskich związków sportowych, które niejednokrotnie przesyłają dane zawodników, trenerów, sędziów do międzynarodowych federacji sportowych do celów np. wydania międzynarodowej licencji sportowej czy uczestnictwa zawodników w zawodach sportowych organizowanych przez te organizacje.

Powyższe ma na celu zapewnienie, iż unijny poziom ochrony danych osobowych nie zostanie ograniczony, kiedy dane zostaną przesłane poza terytorium UE.

Literalne brzmienie Rozdziału V RODO wskazuje, iż odrębnym zasadom przetwarzania podlega przekazywanie danych do państw trzecich lub organizacji międzynarodowych. Przez „państwo trzecie” należy rozumieć wszystkie państwa nie należące do Unii Europejskiej. Natomiast „organizacja międzynarodowa”  oznacza organizację i organy jej podlegające działające na podstawie prawa międzynarodowego publicznego lub inny organ powołany w drodze umowy między co najmniej dwoma państwami lub na podstawie takiej umowy. W tym miejscu należy wskazać na status jaki posiadają międzynarodowe federacje sportowe. Są to pozarządowe organizacje (Non-Govermental Organization – NGO), które mają charakter prywatnych stowarzyszeń. Oznacza to, iż nie mogą one wchodzić w relacje z państwami na podstawie prawa międzynarodowego i zawierać z nim umów o takim charakterze. W większości jednak siedziby takich stowarzyszeń znajdują się poza terytorium UE, w szczególności w Szwajcarii, co samo w sobie implikuje konieczność zastosowania szczególnych zasad przetwarzania danych osobowych przekazywanych do państw trzecich.

Przekazywanie danych”, mimo iż nie zostało zdefiniowane w ramach unijnego rozporządzenia, mieści się w zakresie pojęcia „przetwarzania danych” i obejmuje szeroko rozumiane fizyczne przekazywanie danych oraz ich udostępnienie poza granice UE.

RODO wskazuje na dokonanie etapowej weryfikacji, która podstawa przetwarzania będzie miała zastosowanie w przypadku przedmiotowego przetwarzania. Wpierw należy dokonać weryfikacji na poziomie generalnym, tj. należy ustalić, czy w stosunku do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej została wydana decyzja Komisji Europejskiej, a jeśli nie, zastosowanie odpowiednich zabezpieczeń z art. 46 RODO. W przypadku braku możliwości zastosowania wskazanych przepisów, należy rozważyć zastosowanie wyjątków od powyższych zasad określonych w art. 49, dotyczących zapewnienia odpowiednich gwarancji, lecz przez administratora lub podmiot przetwarzający (poziom indywidualny).

 

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

Al. Śląska 1

54-118 Wrocław

Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności