Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

Piłka nożna

Rezerwowi, trener, asystent i kto jeszcze? – Podmioty upoważnione do zasiadania na ławce rezerwowych

26.03.2019

Ławka rezerwowych to z perspektywy drużyny bardzo ważne miejsce. Zasiadają na niej nie tylko trener, jego asystent i piłkarze rezerwowi, ale także inne ważne w kontekście funkcjonowania drużyny w czasie meczu osoby. Przepisy wprost określają, kto może się na niej znaleźć.

Zgodnie z Regulaminem Ekstraklasy, każda drużyna ma prawo, by na jej ławce rezerwowych przebywało co najmniej 14 osób. Połowę z tej puli przeznaczono dla zawodników rezerwowych, którzy muszą być wcześniej wpisani do protokołu. Oprócz nich, na ławce może zasiadać trener oraz sześć osób, które pełnią jedną z 10 enumeratywnie wymienionych funkcji. By móc zasiadać na ławce rezerwowych, należy być asystentem pierwszego trenera, posiadającym odpowiednią licencję, lekarzem posiadającym wystawioną przez PZPN licencję, trenerem bramkarzy, trenerem przygotowania fizycznego, drugim asystentem pierwszego trenera, kierownikiem drużyny, fizjoterapeutą posiadającym stosowne uprawnienia, masażystą, drugim masażystą lub sprzętowym. Każda z drużyn ma prawo ubiegania się o trzy dodatkowe miejsca, jeśli pozwalają na to warunki i jeśli zgodę wyrazi sędzia.

Pozostałe osoby muszą znaleźć się poza strefą techniczną w odległości co najmniej pięciu metrów za lub z boku ławki rezerwowych, jeżeli na ławce rezerwowych brak jest dla nich miejsca. Imiona i nazwiska wszystkich osób zasiadających na ławce rezerwowych muszą zostać ujęte w sprawozdaniu sędziego lub w arkuszu dodatkowym.

W trakcie meczu zawodnicy rezerwowi mogą opuścić strefę techniczną i udać się na rozgrzewkę w miejsce wyznaczone przed spotkaniem przez sędziego. Arbiter określa, ilu zawodników z jednej drużyny może przebywać w jednym momencie na rozgrzewce, ale liczba ta nie może być mniejsza niż trzy. Oprócz zawodników, w rozgrzewce może uczestniczyć jeden z trenerów wpisanych do protokołu.

Sędzia prowadzący spotkanie ma prawo usunąć z ławki rezerwowych osobę, która uporczywie kwestionuje jego decyzje oraz nie wykonuje jego poleceń, poprzez pokazanie jej czerwonej kartki. Osoba taka może zostać ukarana dyskwalifikacją na co najmniej dwa mecze, jeśli przeprowadzono wobec niej postępowanie dyscyplinarne. Poza tym, organ dyscyplinarny może nałożyć na nią grzywnę w wysokości od 500 do 5000 zł. Karze dyskwalifikacji obejmującej co najmniej trzy mecze podlega osoba, która narusza nietykalność cielesną, znieważa lub zniesławia inna osobę, a także jeśli zachowuje się
w równie niesportowy sposób przed, w trakcie lub bezpośrednio po meczu.

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

Al. Śląska 1

54-118 Wrocław

Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności