21.08.2017
Powoli dobiega końca okno transferowe w piłce nożnej, z którym nieodłącznie związane są kwestie dotyczące uiszczenia opłat za wyszkolenie. W dzisiejszym artykule chciałbym przedstawić problematykę związaną z wypłatą rekompensaty za wyszkolenie zawodnika w razie jego długotrwałej kontuzji podczas rejestracji w klubie szkolącym. Zagadnienie to zostanie poddane analizie na podstawie przepisów FIFA oraz linii orzeczniczej DRC oraz CAS.
Regulamin FIFA w sprawie Statusu i Transferu Zawodników w pierwotnym brzmieniu wszedł w życie 5 lipca 2001 r. Jest on efektem negocjacji Komisji Europejskiej z FIFA i UEFA, które miały miejsce po słynnym orzeczeniu ówczesnego Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie Bosman.
Już w pierwszej wersji Regulaminu FIFA z 2001 r. pojawiła się instytucja rekompensaty za wyszkolenie (training compemsation) Co więcej, istnienie tych regulacji zostało zaaprobowane przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w orzeczeniu w sprawie Bernard, dotyczącego wychowanka Olympique Lyon, który jednak postanowił podpisać swoją pierwszą profesjonalną umowę z Newcastle. Trybunał orzekł, że istnienie systemu rekompensat za szkolenie nie jest sprzeczne z przepisami o swobodzie przepływu osób i pracowników, jeżeli ta opłata na zapewnić rzeczywistą ochronę finansowania szkolenia młodych piłkarzy
Istotą regulacji rekompensaty za szkolenie jest założenie, że pomiędzy 12 i 23 rokiem życia zawodnik znajduje się na etapie edukacji sportowej, chyba że oczywistym jest, że zawodnik zakończył swój okres szkolenia przed osiągnięciem 21 roku życia. W związku z tym kluby, które inwestują w szkolenie zawodnika, są uprawnione do świadczeń finansowych za przekazaną zawodnikowi edukację sportową do 21 roku życia, chyba, że jest oczywiste, że zawodnik przerwał tę edukację przed upływem tego wieku, np. poprzez błyskawiczny rozwój sportowy, który umożliwił mu regularną grę w pierwszej drużynie zespołu.
Zdarzenia warunkujące wypłatę rekompensaty za szkolenie określone są w art. 2 Aneksu 4 Regulaminu. Są nimi:
1) Pierwsza rejestracja w charakterze profesjonalnego zawodnika
2) Transferowi profesjonalnego zawodnika między klubami należącymi do dwóch różnych Związków (bez względu, czy odbywa się to w trakcie czy po upływie okresu obowiązywania jego umowy)
- przed końcem sezonu, w którym zawodnik ukończy 23. rok życia.
Obliczanie kwoty rekompensaty oparte jest na kategoryzacji klubów przez FIFA oraz krajowe związki piłkarskie. FIFA co roku wydaje tzw. okólniki, w których przydziela związki i kluby w nich zarejestrowane do poszczególnych kategorii na szczeblu konfederacji i jednocześnie ustala w nich roczną kwotę, która stanowi podstawę do obliczania należnej kwoty.
Należy w tym momencie podkreślić, że kwota rekompensaty jest naliczana odpowiednio do długości szkolenia, zatem nie uwzględnia się całych sezonów, lecz faktyczny czas w jakim zawodnik był szkolony przez klub. W praktycznym stosowaniu przepisów pojawia się jednakże pytanie: Czy rekompensata za szkolenie przysługuje jednakże za okres długotrwałej kontuzji zawodnika?
Z jednej strony, dla obliczania rekompensaty za wyszkolenie oraz określenia klubów, które są uprawnione do otrzymania rekompensaty, istotna jest historia kariery zawodnika zawarta w paszporcie zawodnika. Zwolennicy uwzględniania czasu trwania kontuzji do okresu uprawniającego do obliczania rekompensaty za wyszkolenie wskazują, że urazy są również częścią piłki nożnej. W takim przypadku zawodnik, będąc zarejestrowanym w klubie, w którym przechodzi rehabilitację, odbywa szkolenie w rozumieniu przepisów FIFA. Takie stanowisko wyrażała również Izba ds. Rozwiązywania Sporów FIFA (DRC).
Odmiennie na kwestię tę zapatruje się jednakże Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu w Lozannie, który już w wyroku z dnia 13 lipca 2006 r. w sprawie Blackpool F.C. przeciwko Club Top Oss (CAS 2006/A/1027) zakwestionował decyzję podjętą przez DRC. Sprawa dotyczyła zawodnika Zarko Grabovaca. Był on zarejestrowany jako gracz Club Top Oss w sezonach: 2000/2001, 2002/2003 oraz 2003/2004, z zastrzeżeniem, iż podczas okresu przygotowawczego w lecie 2003 roku doznał on poważnej kontuzji kolana, która uniemożliwiła mu występy w klubie do końca sezonu. W pierwszej instancji Izba zobowiązała angielski klub do zapłaty 135.000,00 EUR na rzecz klubu z Holandii tytułem rekompensaty za wyszkolenie zawodnika wskazując na argumenty przedstawione w poprzednim akapicie. Wyrok ten został zaskarżony przez Blackpool F.C., który wskazywał na liczne uchybienia dotyczące m.in. określenia statusu zawodnika podczas rejestracji zarówno w swoim klubie, jak również w trakcie reprezentowania barw poprzednich zespołów.
Dla celów dzisiejszego tekstu istotna jest jednakże kwestia uwzględnienia okresu długotrwałej kontuzji gracza do czasu szkolenia w rozumieniu przepisów Regulaminu FIFA. CAS wskazał bowiem, że Club Top Oss nie udowodnił faktu szkolenia zawodnika w sezonie 2003/2004 z uwagi na jego doznaną długotrwałą kontuzję. W konsekwencji, Trybunał orzekł, że rekompensata za wyszkolenie należy się holenderskiemu klubowi jedynie za okres rejestracji gracza w sezonach 2000/2001 oraz 2002/2003.
Okazuje się zatem, ze okres szkolenia, uprawniający do uzyskania świadczeń pieniężnych nie obejmuje czasu długotrwałej kontuzji zawodnika. Należy w tym momencie podkreślić, że wyżej wskazane orzeczenie dotyczy jedynie sposobu obliczenia rekompensaty za wyszkolenie w rozumieniu przepisów FIFA. Nic nie stoi jednakże na przeszkodzie, by argumentacja przedstawiona w niniejszym artykule nie mogła znaleźć zastosowania, m.in. w krajowych postępowaniach dotyczących ekwiwalentów za wyszkolenie. To od organów rozstrzygających potencjalny spór zależeć będzie, czy uwzględniona zostanie pierwotna linia orzecznicza DRC czy też wiążące obecnie stanowisko Trybunału Arbitrażowego w Lozannie.
Organizacje sportowe
24.06.2020
Organizacje sportowe
16.06.2020
Legislacja
20.04.2020
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.