10.02.2021
Federacja GROMDA jest federacją sportową organizującą walki na gołe pięści, powstała w roku 2020. Inicjatorami projektu byli dwaj promotorzy bokserscy: Mariusz Grabowski oraz Mateusz Borek. W ubiegłym roku Federacja zorganizowała 3 gale (co ciekawe wszystkie w piątek) – co składa się na 1. edycję turnieju. Na 3. gali rozpoczęta została również 2. edycja. Główną nagrodą turnieju jest kwota pieniężna w wysokości 100 tys. zł.
Poniżej znajdują się najważniejsze zasady, które zostały zapisane w Regulaminie Federacji GROMDA. Regulamin ten opracowany został m.in. na podstawie regulaminu Polskiego Wydziału Boksu Zawodowego.
MIEJSCE WALKI
Walki w ramach Federacji odbywają się w ringu, klatce, ringo-klatce lub specjalnej platformie, bądź innym miejscu zatwierdzonym przez Organizatora. Miejsce odbywania walki musi być wydzielone np. za pomocą lin i powinno być o wymiarach nie mniejszych aniżeli 16 m2 oraz nie większych niż 45 m2. Wszystkie dotychczasowe gale odbywały się w specjalnie zaaranżowanym miejscu oraz dostosowanym ringu o wymiarach 4x4 (4 metry długości oraz 4 metry szerokości).
ZAWODNICY
W turnieju mogą brać udział wyłącznie zawodnicy zrzeszeni w Federacji GROMDA w wieku 21-48 lat, posiadający aktualną licencję zawodniczą (koszt 100 zł) oraz aktualne badania lekarskie. Zawodnicy występują w turnieju na zaproszenie Organizatora. Liczba zawodników biorących udział w turnieju może wynosić od 4 do 16. Zawodnicy w ramach turnieju toczą walki w systemie pucharowym, tj. przegrany zawodnik odpada, natomiast zwycięzca przechodzi dalej.
Zawodnicy mogą być konfrontowani bez podziału na kategorie wagowe. Przed każdą galą (maksymalnie 24 h przed) odbywa się losowanie par turniejowych oraz ustalanie tzw. drabinki turniejowej. Po wylosowaniu par zawodnicy spotykają się na tzw. face off (spotkanie twarzą w twarz). Poza rywalizacją turniejową mogą być organizowane tzw. walki dodatkowe oraz ekstra fights, wg reguł ustalanych przez Federację.
Zawodnicy w trakcie walki zobowiązani są przestrzegać zasad sportowej rywalizacji oraz zasad fair – play.
Co ważne, zawodnik Federacji GROMDA obowiązany jest posiadać ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), obejmujące sporty ekstremalne. Koszty ubezpieczenia pokrywa we własnym zakresie.
Podobnie jak zawodnicy, również towarzyszący im sekundanci obowiązani są uzyskać licencję sekundanta, aby móc pojawić się na gali. Koszt takiej licencji to 50 zł.
WALKA
Walki odbywają się w formule bokserskiej (boksu zawodowego) bez rękawic ochronnych, z dłońmi zabezpieczonymi wyłącznie owijką (tejpami, taśmą). Zabezpieczenia rąk zawodników przed walką dokonują tzw. cutmeni przy użyciu materiałów zapewnionych oraz dostarczonych przez Organizatora. Walka toczy się w systemie 4x2 (4 rund po 2 min. każda) i przerwy między rundami, trwającej 1 min. Jeśli po tym czasie nie zostanie wyłoniony zwycięzca, wówczas zostanie orzeczona runda dodatkowa bez limitu czasowego, aż do momentu zwycięstwa jednego z zawodników.
Każda walka musi zakończyć się przed ustalonym czasem. Na galach nie ma sędziów punktowych, stąd też nie ma możliwości wygrania poprzez decyzję. Walka może zakończyć się następującym werdyktem:
- nokautem (KO);
- technicznym nokautem (TKO);
- dyskwalifikacją (DSQ);
- poddaniem przez narożnik (RTD);
Na każdej gali obowiązkowo musi znajdować się lekarz turnieju, zatwierdzony przez Organizatora Turnieju GROMDA. Lekarz ten posiada uprawnienie do wydania rekomendacji, co do przerwania walki ze względu na urazy (kontuzję) zawodnika.
SĘDZIOWIE
Regulamin Federacji GROMDA przewiduje 3 sędziów na każdą z gal – Sędziego Głównego Turnieju, Sędziego ringowego oraz Sędziego czasowego.
Sędzia Główny Turnieju odpowiedzialny jest za czuwanie nad prawidłowym przebiegiem turnieju w zgodzie z zasadami oraz Regulaminem Federacji GROMDA.
Sędzia ringowy prowadzi walkę w miejscu, gdzie konfrontują się zawodnicy.
Sędzia czasowy dba o odmierzanie czasu poszczególnych rund oraz przerw pomiędzy rundami, a także w przypadku potrzeby może asystować w odliczaniu czasu wyliczania Zawodnika na wyraźne polecenie oraz pod nadzorem sędziego ringowego.
W artykule tym przedstawione zostały najważniejsze aspekty związane z regulacją walk w ramach Federacji GROMDA. Walki w ramach tej Federacji cieszą się sporą popularnością z uwagi na skończenia walki możliwe jedynie przed czasem, a także stosunkowo mały ring, co przekłada się na ciągłą wymianą ciosów przez zawodników.
Piłka nożna
21.04.2021
Sporty drużynowe
14.04.2021
Sporty indywidualne
06.04.2021
13.08.2024
01.03.2024
28.04.2023
25.01.2023
19.01.2023
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.