21.04.2021
Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS) z siedzibą w Lozannie (dalej: CAS) odrzucił 19 marca br. apelację Ukraińskiego Związku Piłki Nożnej (Ukrainian Association of Football, UAF) i przyznał, że mecz Szwajcaria – Ukraina zakończył się wynikiem walkowerem, tj. 3-0.
CAS odrzucił apelację wniesioną przez Ukraiński Związek Piłki Nożnej przeciwko UEFA oraz Szwajcarskiemu Związkowi Piłki Nożnej (SFA) i podtrzymał decyzję wydaną przez Organ Odwoławczy UEFA z dn. 25 listopada 2020 r.
Mecz w ramach rozgrywek grupy 4 Dywizji A Ligi Narodów 2020/2021 pomiędzy Szwajcarią a Ukrainą miał zostać rozegrany dn. 17 listopada 2020 r. w szwajcarskim mieście Lucerna, lecz z uwagi na liczne zakażenia koronawirusem w ukraińskiej drużynie, spotkanie zostało odwołane i nie podano nowej daty rozegrania meczu. Zamiast tego, kilka dni później UEFA ogłosiła, iż mecz zakończył się walkowerem dla ekipy Helwetów. Zdaniem UEFA, to Ukraina była odpowiedzialna za nierozegranie meczu w terminie.
Ukraiński Związek Piłki Nożnej odwołał się od tej decyzji do CAS. Odrzucenie apelacji oznacza, że Szwajcaria pozostała na trzecim miejscu w grupie A4, a Ukraińcy uplasowali się na czwartej pozycji i w kolejnej edycji Ligi Narodów będą grać w niższej dywizji B.
W apelacji do CAS, Ukraiński Związek Piłkarski podnosił, iż zaskarżona decyzja powinna zostać uchylona, a sam mecz rozegrany w innym terminie, bądź winna zostać wydana decyzja o ustaleniu wyniku w drodze losowania w siedzibie UEFA.
Panel CAS przyznał, że zasady określone w przepisach UEFA zostały prawidłowe zinterpretowane i zastosowane przez komisję odwoławczą UEFA. Ponadto Panel CAS uznał, że to UAF ponosi odpowiedzialność za to, że mecz nie został rozegrany. CAS postanowił nie obciążać żadnymi kosztami UAF, uznając iż stali się oni „niefortunną ofiarą pandemii COVID-19”.
Rozstrzygnięcie rywalizacji przy zielonym stoliku zawsze jest krzywdzące dla jednej ze stron, natomiast w tym przypadku rywalizacja grupowa już się zakończyła, stąd też wydana decyzja CAS nie jest szczególnie zaskakująca.
Piłka nożna
21.04.2021
Sporty drużynowe
14.04.2021
Sporty indywidualne
06.04.2021
18.09.2024
13.09.2024
06.09.2024
03.09.2024
23.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.