29.03.2018
Dziś dokończenie omawiania przepisów dotyczących przewinień sędziów piłkarskich, obserwatorów i delegatów. Zachęcam do zapoznania się z częścią pierwszą i drugą tych rozważań, a poniżej następne kwestie.
Kolejnym przewinieniem jakie pozostało do omówienia jest uregulowana w art. 85 Regulaminu Dyscyplinarnego Polskiego Związku Piłki Nożnej „nieusprawiedliwiona nieobecność” sędziego. I tak: „Za nieusprawiedliwioną nieobecność na szkoleniu, nie poddanie się w wyznaczonym terminie badaniom lekarskim, egzaminowi sprawności fizycznej lub egzaminowi teoretycznemu, wymierza się karę:
a) nagany,
b) karę pieniężną,
c) dyskwalifikacji czasowej do 2 miesięcy.”
W artykule 86 Regulaminu, zawarta jest regulacja dotycząca prowadzenia zawodów bez asystentów. I tak „za prowadzenie zawodów bez asystentów lub zawinione przez sędziego nie doprowadzenie zawodów do końca, wymierza się karę: a) nagany, b) karę pieniężną, c) dyskwalifikacji czasowej, d) skreślenie z listy sędziów.”
Z kolei art. 87 Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN to „umyślne prowadzenie zawodów w sposób sprzeczny z przepisami gry”. Kary jakie może w tym przypadku wymierzy organ to dyscyplinarny to: a) dyskwalifikacja od 1 roku, b) skreślenie z listy sędziów, c) wykluczenie z PZPN.
W art. 88 uregulowane zostało „nie stawienie się do prowadzenia zawodów lub obserwacji”. Zatem, za nieusprawiedliwione nie stawienie się do prowadzenia zawodów, obserwacji albo pełnienia funkcji delegata lub za powtarzające się spóźnienia na zawody, wymierza się: a) karę pieniężną, b) karę dyskwalifikacji, c) skreślenie z listy sędziów, obserwatorów lub delegatów.
Kolejne przewinienie to „samowolne prowadzenie zawodów”. Zgodnie z art. 89, „za samowolne prowadzenie zawodów bez wyznaczenia przez Kolegium Sędziów PZPN bądź wydziału sędziowskiego właściwego związku piłki nożnej lub prowadzenie zawodów nie zgłoszonych do tych organów, wymierza się karę: a) nagany, b) karę pieniężną, c) dyskwalifikacji, d) skreślenia z listy sędziów”.
Sędzia, obserwator lub delegat może również pokusić się o pobranie od klubu nienależnych mu świadczeń:
„
Art. 93
Nienależne świadczenia
Za świadome pobranie od klubów nienależnych świadczeń wymierza się karę:
a) kara pieniężna,
b) dyskwalifikacji na okres nie mniejszy niż 1 miesiąc,
c) skreślenie z listy sędziów lub obserwatorów,
d) wykluczenie z PZPN.”
Kolejnym przewinieniem dyscyplinarnym jakie może popełnić sędzia, obserwator lub delegat jest systematyczny brak aktywności. Zgodnie z art.94 Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN, za systematyczny brak aktywności, odmawianie prowadzenia zawodów, obserwacji lub pełnienia funkcji delegata wymierza się karę: dyskwalifikacji na okres od 1 miesiąca lub skreślenie z listy sędziów, obserwatorów lub delegatów lub wykluczenia z PZPN.
Także popełnienie przestępstwa umyślnego przez sędziego, obserwatora lub delegata, również niezwiązanego z działalnością w piłce nożnej skutkuje popełnieniem przewinienia w myśl przepisów związkowych. Zgodnie z art. 95 Regulaminu, za popełnienie przestępstwa umyślnego, w wyniku którego nastąpiło skazanie prawomocnym wyrokiem sądu w sprawie karnej lub skarbowej wymierza się kary: dyskwalifikacji, skreślenia z listy sędziów, obserwatorów lub delegatów, a nawet wykluczenia z PZPN.
I ostatni przepis dotyczący czynu w warunkach recydywy, czyli ponownego naruszenia przepisów. W świetle art. 96 Regulaminu Dyscyplinarnego, jeżeli przewinienia dyscyplinarne, zawarte w niniejszym rozdziale nie są zagrożone karą skreślenia z listy sędziów i wykluczenia z PZPN, w przypadku ponownego popełnienia przewinienia dyscyplinarnego, opisanego w niniejszym rozdziale można wymierzyć również karę skreślenia z listy sędziów lub wykluczenia z PZPN. Zatem mamy zaostrzenie kar za ponowne naruszenie przepisów i możliwość dołączenia w tym przypadku przez organ dyscyplinarny do katalogu kar tych najsurowszych kar, jakimi są skreślenie z listy sędziów lub wykluczenie z PZPN.
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.