Adult Search
ModernSportFoundation.org WszystkoDlaKlubu.pl TrainingCompensation.com

Przewinienia sędziów piłkarskich, obserwatorów i delegatów

Piłkarze Lotto Ekstraklasy już przed miesiącem rozpoczęli rozgrywki. Pierwszoligowcy nieco później. W niższych klas rozgrywki też już się rozpoczęły, choć ze względu na warunki pogodowe jeszcze nie wszyscy mieli okazję zainaugurować rundę. Zmrożone płyty boisk lub błotniste nawierzchnie mogą przeszkadzać, ale nic nie przeszkodzi nam w przypomnieniu sobie lub nowemu spojrzeniu na niektóre przepisów związkowych dotyczących odpowiedzialności dyscyplinarnej uczestników rozgrywek piłkarskich. W poprzednim artykule było o odpowiedzialności klubu za brak porządku lub bezpieczeństwa na stadionie, a teraz pora na to co anonsowałem w tytule dzisiejszego wpisu.

Zgodnie z art. 81 Regulaminu Dyscyplinarnego Polskiego Związku Piłki Nożnej i zawartą w nim zasadą ogólną „karom przewidzianym w niniejszym rozdziale podlegają odpowiedzialni sędziowie, obserwatorzy i delegaci”. Znamy już zatem krąg podmiotowy.

Takim często poruszanym w rozmowach środowiska piłkarskiego tematem są spotkania i kontakty klubów z sędziami i pytanie czy sędzia może na mecz np. A-klasy czy B-klasy podwieźć zawodnika albo czy działacze klubowi mogą podwieźć sędziego, bo ten nie ma samochodu, a boisko, na którym rozgrywane są zawody oddalone jest np. 5 kilometrów od stacji kolejowej? Otóż nie, bowiem sędzia, a także jak wynika z art. 90 Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN również obserwator podlega odpowiedzialności dyscyplinarnej za takie zachowanie.

Oczywiście jak już nawet wynika z treści wspomnianego już art. 90 Regulaminu, nie każdy kontakt, spotkanie sędziego czy obserwatora z klubem jest niedozwolony, bo przecież powiedzenie sobie „Dzień Dobry” i zamienienie kilku zdań o przysłowiowej „d… Maryny” na pewno nie jest przewinieniem dyscyplinarnym. Przepis art. 90 brzmi expressis verbis tak: „za nieusprawiedliwione lub niezgodnie z przepisami spotkania (kontakty) sędziów i obserwatorów z przedstawicielami klubów od chwili wyznaczenia na sędziego lub obserwatora do chwili złożenia w PZPN lub związku piłki nożnej sprawozdania, wymierza się karę:

a) dyskwalifikacji czasowej,

b) skreślenie z listy sędziów lub obserwatorów,

c) wykluczenie z PZPN”.

Niedozwolone, a zatem mogące skutkować popełnieniem przewinienia dyscyplinarnego są także spotkania (kontakty) sędziów z obserwatorami, o którym mowa w art. 91 Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN: „Za nieusprawiedliwione lub niezgodne z przepisami spotkanie (kontakt) obserwatora z sędziami przed meczem lub w czasie przerwy w meczu wymierza się kary:

a) dyskwalifikacji,

b) skreślenia z listy sędziów lub obserwatorów”.

Sędziowie i obserwatorzy muszą także uważać na „publiczne wypowiedzi”. Otóż zgodnie z art. 84 Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN, „Za publiczne wypowiadanie się przez sędziego lub obserwatora w sprawach dotyczących przebiegu zawodów prowadzonych lub ocenianych przez innych sędziów lub obserwatorów, wymierza się karę:

a) nagany,

b) karę pieniężną,

c) dyskwalifikacji czasowej do 2 miesięcy”.

I znowuż nie każda publiczna wypowiedź sędziego lub obserwatora jest przewinieniem. Musi ona spełniać przesłanki z art. 84, czyli musi dotyczyć przebiegu zawodów prowadzonych lub ocenianych przez innych sędziów lub obserwatorów.

O innych przewinieniach opisanych w tym Rozdziale Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN będzie mowa w kolejnym moim wpisie.

(zdjęcie ma charakter ilustracyjny)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane wpisy

Opublikowane w

I… po Mundialu

Emocjonujący finał zakończony zwycięstwem Francji nad Chorwacją 4:2 był ostatnim meczem rozgrywanych w Rosji finałów piłkarskich Mistrzostw Świata. Wcześniej, w meczu o 3. Miejsce Belgia pokonała Anglię 2:0. Francuzi po raz drugi sięgnęli po Puchar Świata, wcześniej w 1998 roku. Nie powiększyła się tym samym liczba triumfatorów i nadal wynosi ośmiu.

Czytaj dalej I… po Mundialu

Opublikowane w

Siatkarskie licencje klubowe na sezon 2018/19

12 lipca na oficjalnej stronie internetowej Polskiego Związku Piłki Siatkowej ukazał się komunikat Komisji Licencyjnej, która poinformowała o przyznaniu licencji na sezon 2018/19 następującym klubom:

Czytaj dalej Siatkarskie licencje klubowe na sezon 2018/19

O autorze

Maciej Żyłka

Maciej Żyłka

Prawnik, Dziennikarz, Szef contentu internetowego prawosportowe.pl Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Przez kilkanaście lat dziennikarz sportowy Radia Wrocław.

Wpisy autora

Opublikowane w

I… po Mundialu

Emocjonujący finał zakończony zwycięstwem Francji nad Chorwacją 4:2 był ostatnim meczem rozgrywanych w Rosji finałów piłkarskich Mistrzostw Świata. Wcześniej, w meczu o 3. Miejsce Belgia pokonała Anglię 2:0. Francuzi po raz drugi sięgnęli po Puchar Świata, wcześniej w 1998 roku. Nie powiększyła się tym samym liczba triumfatorów i nadal wynosi ośmiu.

Czytaj dalej I… po Mundialu

Opublikowane w

Czas półfinałów

Francja – Belgia i Anglia – Chorwacja to pary półfinałowe rozgrywanych w Rosji finałów piłkarskich Mistrzostw Świata. Jako pierwsi już, we wtorek 10 lipca w Sankt Petersburgu, Francuzi zagrają z Belgami. W drużynie „Czerwonych Diabłów” zabraknie Thomasa Meuniera, który musi pauzować za dwie żółte kartki.

Czytaj dalej Czas półfinałów

Opublikowane w

Zmiany w Pro Junior System

Od 2 lat działa w polskiej piłce nożnej Pro Junior System. W tym roku doczekał się zmian. Zostały one wprowadzone Uchwałą nr V/89 z dnia 23 maja 2018 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie zmiany Uchwały nr V/94 z dnia 24 maja 2016 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej dot. przyjęcia regulaminu programu Pro Junior System na sezon 2016/2017 i następne.

Czytaj dalej Zmiany w Pro Junior System

Zobacz więcej »

Serwis obsługuje:

Dauerman

Kontakt z nami:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.
Aleja Śląska 1
54-118 Wrocław
Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)
tel. +48 693 672 258
e-mail: bok@prawospotowe.pl

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, numer KRS 0000384634, NIP 8992720232, REGON 021539145, kapitał zakładowy 15.000,00 zł

RODO Sport

Masz do nas pytanie z zakresu wdrożenia nowej polityki ochrony danych osobowych "RODO"? Wypełnij poniższy formularz, odpiszemy tak szybko jak to będzie możliwe.
TS Escorts