15.11.2016
W oświadczeniu opublikowanym 14 listopada 2016 r. WADA ogłosiła decyzję dotyczącą zawieszenia na cztery miesiące akredytacji dla Laboratorium Analizy Dopingowej w Doha w Katarze. Powyższa okoliczność jest świetną okazją dla wyjaśnienia czym jest akredytacja WADA, na jakiej podstawie jest udzielana oraz co stanowi podstawę do zawieszenia lub cofnięcia akredytacji.
We wspomnianym oświadczeniu czytamy, że decyzja o zawieszeniu akredytacji dla laboratorium w Doha weszła w życie 7 listopada 2016 r. a na jej podstawie przez okres 4 miesięcy laboratorium nie będzie mogło podejmować żadnych czynności związanych z kontrolą antydopingową włącznie z dokonywaniem analiz próbek moczu i krwi. W trakcie okresu zawieszenia pobrane próbki będą przetransportowane do innych laboratoriów posiadających aktualną akredytację WADA. Wydanie decyzji ma być konsekwencją wprowadzenia przez WADA surowszych procedur oceny jakości laboratoriów, które to mają zapewnić najwyższy standard kontroli antydopingowej. Okres zawieszenia może ulec przedłużeniu. Jednocześnie akredytacja może być przywrócona przed upływem okresu zawieszenia w zależności od efektów dostosowania się laboratorium do standardów WADA i sprawności w rozwiązywaniu zasygnalizowanych problemów. Zgodnie z Art. 13.7 Światowego Kodeksu Antydopingowego Laboratorium Analizy Dopingowej może w terminie 21 dni odwołać się od przedmiotowej decyzji WADA do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu w Lozannie.
W tym miejscu trzeba wspomnieć, że obecnie na świecie funkcjonują 34 laboratoria posiadające akredytację WADA do dokonywania czynności związanych z kontrolą antydopingową. Jednym z nich jest Zakład Badań Antydopingowych Instytutu Sportu Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie. Ponadto, na świecie znajdują się jeszcze trzy laboratoria, które pomimo braku akredytacji mają zgodę WADA na dokonywania w wąskim zakresie analiz próbek krwi sportowców.
Laboratorium wyrażające zainteresowanie w uzyskaniu akredytacji WADA w trakcie procedury akredytacji sprawdzane są przede wszystkim pod kątem przestrzegania dwóch standardów międzynarodowych, a mianowicie SO/IEC 17025 oraz Międzynarodowych Standardów dla Laboratoriów (International Standard for Laboratories). W celu weryfikacji przestrzegania wspomnianych standardów WADA korzysta z pomocy narodowych i międzynarodowych ciał stanowiących standardy jakości laboratoriów, w tym przede wszystkim współpracuje z International Laboratory Accreditation Cooperation (ILCA) tj. międzynarodową organizacją, zrzeszającą jednostki akredytujące działające zgodnie z normą SO/IEC 17025, która wykonuje w tym przypadku funkcje kontrolne. Ponadto, co jakiś czas WADA publikuje rekomendacje techniczne oraz wytyczne związane z procedurą kontroli antydopingowej, do których laboratoria muszą się stosować aby uzyskać lub utrzymać akredytację. Weryfikacja przestrzegania standardów jest procesem ciągłym, który ma miejsce nie tylko w trakcie procedury weryfikacyjnej lecz trwa przez cały okres korzystania z akredytacji. Konsekwencją stwierdzenia nieprzestrzegania standardów WADA w zakresie kontroli antydopingowej może być wydanie przez WADA decyzji o zawieszeniu akredytacji na okres do 6 miesięcy, w trakcie którego dane laboratorium musi usunąć niezgodności i przedstawić dowody na ich usunięcie. Okres zawieszenia może być przedłużony na kolejne 6 miesięcy. Nieusunięcie naruszeń w terminie może skutkować nawet cofnięciem akredytacji.
W tym miejscu warto przypomnieć, że poza laboratorium w Doha zawieszoną akredytację mają także cztery inne laboratoria w Lizbonie, Bloemfontein, Ałamaty i Madrycie. Decyzję o cofnięciu akredytacji wydano natomiast w kwietniu tego roku wobec laboratorium w Moskwie w związku ze skandalem dot. wspieranego przez państwo programu dopingowego, o którym wielokrotnie była już mowa na naszym blogu. Jak widać na powyższych przykładach WADA poważnie podchodzi do konieczności przestrzegania przez akredytowane laboratoria ustanowionych standardów, a procedura zawieszenia akredytacji nie jest narzędziem wyłącznie teoretycznym.
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.