11.09.2018
Polski Związek Sportowy tworzony jest w celu organizowania i prowadzenia współzawodnictwa w danym sporcie. Jego powstanie uzależnione jest od uzyskania zgody ministra właściwego do spraw kultury fizycznej, a z wnioskiem o uzyskanie takiej zgody może wystąpić związek sportowy. Z uwagi na to w pierwszej kolejności należy utworzyć związek sportowy, czego dokonać mogą co najmniej 3 kluby sportowe.
Wniosek, o którym mowa, musi zawierać następujące dokumenty:
Odmowa wydania zgody przez ministra właściwego do spraw kultury fizycznej może nastąpić w dwóch przypadkach. Pierwszym z nich jest niedostarczenie przez wnioskodawcę wszystkich wymaganych dokumentów, natomiast drugi dotyczy treści projektu statutu polskiego związku sportowego. Mianowicie, statut nie może zawierać postanowień, które są niezgodne z przepisami prawa, w szczególności naruszając wymagania określone ustawą. Jednak w przypadku wymogu złożenia określonych dokumentów ustawodawca przewidział wyjątek wobec zaświadczenia o przynależności do międzynarodowej federacji sportowej działającej w sporcie olimpijskim lub paraolimpijskim lub innej uznanej przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Z obowiązku przedstawiania tego dokumentu zwolnione są wnioski składane w sprawie sportu dotyczącego osób niepełnosprawnych.
Po uzyskaniu zgody na utworzenie, polski związek sportowy należy obowiązkowo wpisać do Krajowego Rejestru Sądowego. Warty zaznaczenia jest fakt, iż polski związek sportowy może działać jedynie w jednym sporcie, chyba że minister właściwy do spraw kultury fizycznej wyrazi zgodę, aby działał w więcej niż jednym sporcie.[1]
[1] Ustawa z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie.
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
06.08.2024
26.07.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.