Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

Organizacje sportowe

Procedura utworzenia Polskiego Związku Sportowego

11.09.2018

Polski Związek Sportowy tworzony jest w celu organizowania i prowadzenia współzawodnictwa w danym sporcie. Jego powstanie uzależnione jest od uzyskania zgody ministra właściwego do spraw kultury fizycznej, a z wnioskiem o uzyskanie takiej zgody może wystąpić związek sportowy. Z uwagi na to w pierwszej kolejności należy utworzyć związek sportowy, czego dokonać mogą co najmniej 3 kluby sportowe.

Wniosek, o którym mowa, musi zawierać następujące dokumenty:

  • projekt statutu polskiego związku sportowego;
  • aktualny odpis z Krajowego Rejestru Sądowego;
  • szczegółowy opis sportu, w którym będzie organizowane i prowadzone współzawodnictwo, dodatkowo należy dołączyć dokładną informację o warunkach jego uprawiania oraz o regułach i systemie współzawodnictwa;
  • zaświadczenie o przynależności do międzynarodowej federacji sportowej działającej w sporcie olimpijskim lub paraolimpijskim lub innej uznanej przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski.

Odmowa wydania zgody przez ministra właściwego do spraw kultury fizycznej może nastąpić w dwóch przypadkach. Pierwszym z nich jest niedostarczenie przez wnioskodawcę wszystkich wymaganych dokumentów, natomiast drugi dotyczy treści projektu statutu polskiego związku sportowego. Mianowicie, statut nie może zawierać postanowień, które są niezgodne z przepisami prawa, w szczególności naruszając wymagania określone ustawą. Jednak w przypadku wymogu złożenia określonych dokumentów ustawodawca przewidział wyjątek wobec zaświadczenia o przynależności do międzynarodowej federacji sportowej działającej w sporcie olimpijskim lub paraolimpijskim lub innej uznanej przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Z obowiązku przedstawiania tego dokumentu zwolnione są wnioski składane w sprawie sportu dotyczącego osób niepełnosprawnych.

Po uzyskaniu zgody na utworzenie, polski związek sportowy należy obowiązkowo wpisać do Krajowego Rejestru Sądowego. Warty zaznaczenia jest fakt, iż polski związek sportowy może działać jedynie w jednym sporcie, chyba że minister właściwy do spraw kultury fizycznej wyrazi zgodę, aby działał w więcej niż jednym sporcie.[1]

[1] Ustawa z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie.

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

Al. Śląska 1

54-118 Wrocław

Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności