08.11.2013
Na nasz adres mailowy wpłynęła ostatnio prośba o napisanie kilku słów o prawie Webstera. Myślę, że warto przedstawić tę instytucję, o której głośno było kilka lat temu w związku z osobą Adama Kokoszki, który wykorzystał przepisy FIFA, by przenieść się z Wisły Kraków do Empoli CF.
Na początku krótki rys historyczny. Andrew Neil Webster był szkockim piłkarzem broniącym barw Hearts, zespołu występującego w Scottish Premier League. Na początku 2007 roku korzystając z luki prawnej w przepisach FIFA, jednostronnie zerwał kontrakt ze szkockim klubem i podpisał umowę z Wigan, drużyną występującą w angielskiej Premier League. Mimo skarg Hearts, działanie Webstera zostało ostatecznie uznany przez Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu w Lozannie (CAS) na podstawie orzeczenia z 30 stycznia 2008 r.[1], tworząc niebezpieczną praktykę na rynku piłkarskim, zgodną wszakże z regulacjami transferowymi.
Kluczem do zrozumienia prawa Webstera jest treść art. 17 Regulaminu FIFA w Sprawie Statusu i Transferu Zawodników. W skrócie: zawodnik, który naruszy umowę w okresie chronionym, ryzykuje ograniczeniem uprawnień do gry dla nowego klubu w nowym sezonie klubu. Zawieszenie to obejmuje zwykle okres czterech miesięcy, ale w razie wystąpienia okoliczności zaostrzających zawieszenie może zostać wprowadzone na maksymalny okres sześciu miesięcy. Co istotne, gdy rozwiązanie kontraktu nastąpi poza okresem ochronnym, powyższe sankcje nie będą mieć zastosowania.
Czym jest natomiast okres ochronny kontraktu? Jest to okres trwający trzy lata dla zawodników poniżej 28 roku życia oraz dwa lata dla zawodników powyżej 28 roku życia, związanych długoterminowymi umowami, podczas którego jednostronne rozwiązanie umowy powoduje zastosowanie kar sportowych dla zawodnika (zakaz gry w oficjalnych spotkaniach przez dany okres czasu) oraz konieczność zapłaty odszkodowania dotychczasowemu klubowi.
Przepisy art. 17 regulaminu FIFA zwalniają zawodnika od odpowiedzialności sportowej za rozwiązanie umowy po upływie okresu ochronnego kontraktu, jednakże spełnione muszą zostać określone przesłanki:
- Konieczność zgłoszenia swojej decyzji klubowi w ciągu 15 dni od ostatniego oficjalnego meczu w sezonie (wliczając puchary),
- Przejście do klubu z innego kraju niż klub dotychczasowy,
- Obowiązek zapłacenia staremu klubowi odszkodowania.
W jakiej wysokości? W art. 17 ust. 1 użyto bardzo ogólnych zwrotów:
„odszkodowanie z tytułu naruszenia oblicza się z należytym uwzględnieniem przepisów prawa danego kraju, specyfiki sportu oraz wszelkich innych obiektywnych kryteriów. Powyższe kryteria obejmują w szczególności wynagrodzenie i inne korzyści należne zawodnikowi na mocy dotychczasowej umowy i/lub nowej umowy, czas pozostały do końca okresu obowiązywania dotychczasowej umowy wynoszący maksymalnie pięć lat, opłaty i koszty uiszczone lub poniesione przez Poprzedni klub (amortyzowane w ciągu okresu obowiązywania umowy) oraz informacje, czy naruszenie umowy przypada na okres chroniony . W praktyce o jej wysokości decyduje Izba ds. Rozwiązywania Sporów (DRC) lub Trybunał w Lozannie (CAS)
Prawo Webstera stało się w rękach agentów piłkarskich skutecznym narzędziem walki o renegocjację warunków kontraktów zawodników ze względu na możliwość opuszczenia klubów za niewielką - w porównaniu do wartości rynkowej - kwotę. Nie oznacza to jednakże, że instytucja ta jest powszechnie wykorzystywana, ponieważ łatwo sobie wyobrazić, że menedżer uciekający się do takich rozwiązań może nie być traktowany poważnie przez kluby zainteresowane usługami „jego piłkarzy . Za tydzień chciałbym wrócić do Regulaminu FIFA, tym razem w odniesieniu do Adriana Mutu.
[1] Cała treść: http://jurisprudence.tas-cas.org/sites/CaseLaw/Shared%20Documents/1298,%201299,%201300.pdf
Organizacje sportowe
24.06.2020
Organizacje sportowe
16.06.2020
Legislacja
20.04.2020
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.