09.05.2025
Choć rozgrywki sezonu 2024/2025 piłkarskiej PKO Bank Polski Ekstraklasy jeszcze trwają, a przed nami jeszcze trzy kolejki emocji, to Zarząd PZPN zatwierdził już regulamin rozgrywek na nowy sezon. Rozgrywki będą toczyć się w takim samym formacie tj. 18 drużyn zagra ze sobą systemem „każdy z każdym”, mecz i rewanż i łącznie rozegranych zostanie – podobnie jak w tym sezonie – 34 kolejki, a co za tym idzie kibice obejrzą 306 meczów.
Zaglądnijmy więc do regulaminu na sezon 2025/2026 i przyjrzyjmy się kluczowym – najważniejszym naszym zdaniem – postanowieniom, które obowiązywać będą od 1 lipca 2025 roku na mocy Uchwały nr III/43 z dnia 31 marca 2025 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie zatwierdzenia Regulaminu Rozgrywek Piłkarskich o Mistrzostwo Ekstraklasy na sezon 2025/2026 i następne.
Zgodnie z art. 1.1. Regulaminu Rozgrywek Piłkarskich o Mistrzostwo Ekstraklasy na sezon 2025/2026 i następne (dalej także jako: „Regulamin”) w rozgrywkach bierze udział 18 klubów w jednej grupie, które zakwalifikowały się na podstawie uzyskanych wyników Rozgrywek Ekstraklasy i I ligi sezonu poprzedniego. W Rozgrywkach Ekstraklasy nie mogą występować Kluby, które decyzją właściwych organów PZPN nie otrzymały licencji na występowanie w tych rozgrywkach w danym sezonie lub nie spełniają wymogów, określonych w art. 15 ustawy o sporcie (art. 2.1 Regulaminu).
Rozgrywki Ekstraklasy prowadzi Departament Logistyki Rozgrywek Ekstraklasy S.A., a organem dyscyplinarnym, właściwym do orzekania w stosunku do klubów, zawodników, sędziów, trenerów, członków sztabu medycznego oraz działaczy piłkarskich w zakresie przewinień dyscyplinarnych popełnionych w Rozgrywkach Ekstraklasy z zastrzeżeniem odrębnych postanowień Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN jest Komisja Ligi Ekstraklasy S.A (art.3 Regulaminu).
System rozgrywek został uregulowany w art. 4-8 Regulaminu. Art. 4.1. stanowi, iż każdy Klub rozgrywa z pozostałymi Klubami dwa mecze, u siebie jako gospodarz oraz u przeciwnika jako gość., zaś art. 4. 2. – że za każdy rozegrany mecz przyznaje się liczbę punktów w zależności od uzyskanego wyniku: 3 punkty za zwycięstwo; 1 punkt za mecz nierozstrzygnięty (remis); 0 punktów za mecz przegrany. Kolejność w tabeli reguluje art. 5. W art. 6 zawarte zostały kwestie dotyczące tytułów i nagród oraz udziału w rozgrywkach UEFA, w art. 7 – spadku, a w art. 8 – rezygnacji z udziału w rozgrywkach.
Klub, który zdobędzie I miejsce w Rozgrywkach Ekstraklasy otrzymuje tytuł Mistrza Polski w piłce nożnej oraz złote medale. Klub, który zakończy rozgrywki zostanie Wicemistrzem Polski i otrzyma srebrne medale, a klub z 3. miejsca wywalczy brązowe medale. Klub, który zajmie w Rozgrywkach Ekstraklasy 16, 17 i 18 miejsce w tabeli, spada do I ligi, w której rozgrywać będzie mecze w następnym sezonie. Trzy kluby, które zajmą 1 i 2 miejsce w rozgrywkach o mistrzostwo I ligi oraz zwycięzca meczów barażowych o miejsce w Ekstraklasie rozgrywać będą mecze w następnym sezonie w Rozgrywkach Ekstraklasy.
Każdy Klub jest w pełni odpowiedzialny za uprawnienie swoich zawodników do gry oraz za ewidencję żółtych i czerwonych kartek. Zawodnicy biorący udział w Rozgrywkach Ekstraklasy, muszą być uprawnieni przez Departament Logistyki Rozgrywek Ekstraklasy S.A. z zachowaniem wymogów określonych w obowiązujących przepisach PZPN i Ekstraklasy S.A. Aby móc wziąć udział w Rozgrywkach Ekstraklasy, zawodnicy muszą być uprawnieni przez Ekstraklasę S.A. w wymaganych terminach i muszą spełniać wszystkie warunki zawarte w odpowiednich przepisach. Tylko zawodnicy uprawnieni do Rozgrywek Ekstraklasy mogą odbyć ciążące na nich kary dyscyplinarne. Klub ponosi wszelkie konsekwencje regulaminowe za wystawienie zawodnika, który nie znajduje się na liście A i B albo nieuprawnionego do wystąpienia z innych powodów. W sezonie 2025/2026 i następnych do każdego klubu może być potwierdzonych i uprawnionych i występować w meczu mistrzowskim dowolna liczba zawodników – cudzoziemców, a kwestię obowiązku i zasad udziału zawodników młodzieżowych w rozgrywkach reguluje odrębna uchwała Zarządu PZPN.
Zgodnie z art. 9.5. Regulaminu, każdy Klub odpowiada za prawidłowe sporządzenie wniosku w Extranecie o uprawnienie zawodników na listy A i B do Ekstraklasy S.A. Każdy Klub może mieć nie więcej niż 25 zawodników na liście A w trakcie trwania danego sezonu Rozgrywek Ekstraklasy. Jako minimum, miejsca 18-22 na liście A (pięć miejsc), są zarezerwowane wyłącznie dla zawodników szkolonych w federacji, zaś miejsca 23-25 na liście A (trzy miejsca) są zarezerwowane wyłącznie dla zawodników szkolonych w Klubie. Na miejscach 1-17 mogą być zgłaszani dowolni zawodnicy. W zakresie dotyczącym listy A zawodnik szkolony w Klubie oznacza zawodnika, który – bez względu na swoją narodowość lub wiek – jest zarejestrowany w obecnym Klubie przez okres, z przerwami lub nie, trzech pełnych sezonów (tj. okres począwszy od pierwszego oficjalnego meczu odpowiednich krajowych rozgrywek) lub przez 36 miesięcy pomiędzy 15 rokiem życia (lub rozpoczęciem sezonu podczas którego zawodnik kończy 15 rok życia) i 21 rokiem życia (lub końcem sezonu podczas którego zawodnik kończy 21 rok życia). W sezonie 2025/2026 na liście B będą mogli być umieszczani zawodnicy urodzeni 1 stycznia 2004 roku i później posiadający polskie obywatelstwo lub szkoleni w Klubie. Liczba zawodników zgłaszanych na liście B jest nieograniczona, z uwzględnieniem postanowień art. 9.11. W następnych sezonach przepis ten stosuje się odpowiednio, tj. w sezonie 2026/2027 datę ustala się na 1 stycznia 2005 itd.
Jeszcze kilka zdań dotyczących uprawnień, choć wiedza zawarta w niniejszym blogu nie wyczerpuje całego zakresu przepisów, więc warto zajrzeć do źródła czyli do Regulaminu.
W sezonie 2025/2026 na liście B na miejscach 1-5 będą mogli być umieszczani zawodnicy urodzeni 1 stycznia 2004 roku i później, którzy nie posiadają polskiego obywatelstwa i nie byli szkoleni w Klubie. W następnych sezonach przepis ten stosuje się odpowiednio, tj. w sezonie 2026/2027 datę ustala się na 1 stycznia 2005 itd. Wypożyczenie zawodnika do innego Klubu przerywa okres rejestracji w macierzystym Klubie i nie zalicza się do wymaganego okresu niezbędnego do uznania zawodnika za szkolonego w klubie, jednakże w przypadku wypożyczenia zawodnika do innego polskiego klubu zalicza się do okresu niezbędnego do uznania zawodnika za szkolonego w klubie należącym do tej samej federacji.
Kwestie pauz za żółte kartki reguluje art. 14 Regulaminu. I tak, zawodnik, który w czasie meczów Rozgrywek Ekstraklasy otrzyma napomnienie (żółtą kartkę) zostanie automatycznie ukarany przy czwartym napomnieniu - karą dyskwalifikacji w wymiarze 1 meczu, przy ósmym napomnieniu - karą dyskwalifikacji w wymiarze 1 meczu, przy dwunastym napomnieniu - karą dyskwalifikacji w wymiarze 2 meczów, przy każdym kolejnym co czwartym napomnieniu (szesnastym, dwudziestym itd.) - karą dyskwalifikacji w wymiarze 2 meczów. Jeżeli w czasie jednego meczu Rozgrywek Ekstraklasy co najmniej pięciu zawodników jednej drużyny Klubu otrzyma napomnienie (żółta kartka) lub zostanie wykluczonych z gry (czerwona kartka), Klub zostanie automatycznie ukarany karą finansową w wysokości 1500 złotych (art. 14.2. Regulaminu. Wykonanie kar dyscyplinarnych związanych z grą uregulowane zostało w art. 15. Kwestie pomeczowych protestów zawarto z kolei w art. 16, a problemy związane z naruszeniem etyki sportowej, dopingiem w sporcie i naruszeniami postanowień regulaminu w art. 17-19. Zgodnie z art. 19.1. Regulaminu, za naruszenie postanowień niniejszego Regulaminu, Komisja Ligi Ekstraklasy S.A. ma prawo podejmować decyzje dyscyplinarne i orzec kary przewidziane Regulaminie Dyscyplinarnym PZPN.
O obowiązkach klubów, uczestników rozgrywek traktują art. 20-24, a o sprawach sędziowskich – art. 25-26. W postanowieniach końcowych ujęto m.in. kwestie prezentacji przedmeczowej oraz procedury powitania drużyn w meczu, a na koniec, to co naszym zdaniem interesuje kibiców z pozycji oglądania meczu na stadionie lub przed telewizorem czyli zasady dokonywania zmian zawodników.
Zgodnie z 30.1. Kluby biorące udział w Rozgrywkach Ekstraklasy uprawnione są do wymiany pięciu zawodników przez cały okres trwania gry w danym meczu na zasadach określonych w Artykule 3 Przepisów Gry w Piłkę Nożną, przy czym wymiany mogą być dokonane: w trakcie przerwy pomiędzy pierwszą a drugą połową zawodów oraz w trakcie nie więcej niż trzech przerw w grze. Stąd tak często oglądamy zwłaszcza w drugiej połowie „podwójne”, czy nawet „potrójne” zmiany. Każda wymiana zawodnika może nastąpić tylko jeden raz w ciągu meczu, po uprzednim zgłoszeniu sędziemu wymiany i dopełnieniu formalności wpisania do protokołu imion i nazwisk nowo wchodzących do gry. Zawodnicy występujący w Rozgrywkach Ekstraklasy muszą mieć przydzielone stałe numery od 1 do 99, obowiązujące na cały dany sezon Rozgrywek Ekstraklasy (art. 33.1. Regulaminu).
Drużyny Klubów prowadzić mogą tylko trenerzy posiadający ważną licencję trenerską UEFA PRO, zgodnie z odrębnymi przepisami PZPN w sprawie licencji trenerskich. Naruszenie postanowień ust. 1 powoduje zastosowanie kar dyscyplinarnych, określonych w odrębnych przepisach PZPN w sprawie licencji trenerskich (art. 32 Regulaminu).
Mamy nadzieję, że zainteresowaliśmy Was tym tematem. Kto bardziej ciekawy, polecamy lekturę tej Uchwały, dostępnej na stronie PZPN w zakładce dokumenty / sprawozdania z posiedzeń Zarządu.
Piłka nożna
09.05.2025
Piłka nożna
05.05.2025
Piłka nożna
29.04.2025
05.05.2025
29.04.2025
22.04.2025
16.04.2025
11.04.2025
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.
ul. Powstańców Śląskich 9
53-332 Wrocław
tel. +48 693 672 258
e-mail: bok@prawosportowe.pl
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.