22.05.2025
Pisząc o rozgrywkach Pucharu Polski w piłce nożnej należy zawsze pamiętać, że składają się one z dwóch etapów, tego na szczeblu 16 wojewódzkich związków piłki nożnej oraz tego na szczeblu centralnym, czyli PZPN. I nie inaczej jest w Uchwale nr III/40 z dnia 31 marca 2025 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie przyjęcia Regulaminu Rozgrywek Piłkarskich o Puchar Polski na sezon 2025/2026 (dalej jako: Uchwała lub Regulamin).
Zgodnie z preambułą Regulaminu, Rozgrywki o Puchar Polski pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej są masową imprezą piłkarską, mającą na celu wyłonienie najlepszej spośród wszystkich polskich drużyn piłkarskich, ubiegających się o to trofeum, ale jak spojrzymy na art. 1 i art. 2 Uchwały, to mamy w art. 1 - Etap I rozgrywek na szczeblu Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej - sezon 2024/2025, a w art. 2 - Etap II rozgrywek na szczeblu centralnym - sezon 2025/2026.
W kończącym się sezonie 2024/2025, Puchar Polski zdobyła Legia Warszawa, pokonując w finale - Pucharu Polski (dalej także jako: PP), czyli szczebla centralnego, tego II etapu - Pogoń Szczecin, ale na szczeblu centralnym grało 16 najlepszych drużyn – zwycięzców wojewódzkich finałów z sezonu 2023/2024. Natomiast zwycięzcy finałów na szczeblu WZPN w tym roku, tych odnoszących się do sezonu 2024/2025 zagrają na szczeblu centralnym PP w sezonie 2025/2026, o którym traktuje omawiany Regulamin.
Zgodnie z art. 1.1. Etap I na szczeblu związku piłki nożnej rozgrywany w sezonie 2024/2025 ma wyłonić 16 drużyn, które wezmą udział w rozgrywkach na szczeblu centralnym w sezonie 2025/2026. Z kolei, wedle art. 1.2. W rozgrywkach I etapu obowiązkowo uczestniczą drużyny: III, IV ligi i klasy okręgowej włącznie oraz na zasadzie dobrowolności wszystkie inne zgłoszone do rozgrywek, a w myśl art. 1.3. Rozgrywki prowadzone są na podstawie regulaminów rozgrywek przyjętych przez właściwe Wojewódzkie Związki Piłki Nożnej.
Etap II, na szczeblu centralnym w sezonie 2025/2026 rozpoczyna się 1 lipca 2025 r. roku a kończy nie później niż 1 czerwca 2026 roku. Mecze finałowe rozgrywane są – zwyczajowo – 2 maja każdego roku na Stadionie Narodowym w Warszawie.
W rozgrywkach II etapu uczestniczy:
- 16 drużyn – zdobywców Pucharu Polski na szczeblu Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej w sezonie 2024/2025,
- 18 drużyn, które uczestniczyły w rozgrywkach 2. Ligi w sezonie 2024/2025,
- 18 drużyn, które uczestniczyły w rozgrywkach 1. Ligi w sezonie 2024/2025 oraz,
- 18 drużyn, które uczestniczyły w rozgrywkach Ekstraklasy w sezonie 2024/2025.
Warunkiem udziału w rozgrywkach na szczeblu centralnym jest posiadanie przez klub licencji uprawniającej do udziału w rozgrywkach mistrzowskich w sezonie 2025/2026. Drużyny, które zrezygnują z udziału w rozgrywkach na szczeblu centralnym w sezonie 2025/2026 nie będą uprawnione do udziału w rozgrywkach o Puchar Polski w dwóch kolejnych edycjach rozgrywek. Niezależnie od powyższego, Komisja Dyscyplinarna PZPN może nałożyć także inne kary, przewidziane w Regulaminie Dyscyplinarnym PZPN. Do udziału w rozgrywkach na szczeblu centralnym uprawnieni są wszyscy zawodnicy danej drużyny klubu, którzy zostali uprawnieni, w systemie Extranet, do gry w rozgrywkach mistrzowskich z jej udziałem w sezonie 2025/2026 (art. 2.3.-2.5. Uchwały).
Zgodnie, z art. 3 Regulaminu, klub może wystawić więcej niż jedną drużynę, w jednym etapie rozgrywek, ale zobowiązuje się do stosowania następujących zasad:
- Zawodnicy, którzy wystąpili w meczu jednej drużyny, nie mogą uczestniczyć w meczach innej drużyny tego samego klubu z zastrzeżeniem postanowień, które przedstawimy w kolejnym zdaniu. Jeżeli jedna z drużyn klubu została wyeliminowana z rozgrywek, najwyżej 3 zawodników, którzy wystąpili w przynajmniej jednym meczu drużyny wyeliminowanej może występować w meczach z udziałem drużyny, która zakwalifikowała się do dalszych rozgrywek.
- Niezależnie od powyższego, w zakresie udziału zawodników w meczach różnych drużyn tego samego klubu zastosowanie mają odpowiednie postanowienia § 4 Uchwały nr IX/140 z dnia 3 i 7 lipca 2008 roku Zarządu PZPN w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną, a oznaczenie drużyn tego samego klubu ustala się na podstawie klas rozgrywkowych, w których one aktualnie występują - I drużynę reprezentuje zespół występujący w najwyższej klasie rozgrywkowej, itd.
Zachęcam do lektury całego Regulaminu, ale tak skrótowo teraz o tym co najbardziej może Was zaciekawić czyli o najważniejszych zasadach ogólnych rozgrywek PP. Zasady Ogólne są ustanowione w art. 12 Uchwały.
Zgodnie z art. 12.1., rozgrywki przeprowadzone zostaną systemem pucharowym, tzn.: drużyny przegrywające w meczach odpadają z rozgrywek. W przypadku uzyskania, w regulaminowym czasie gry, wyniku remisowego zarządzona będzie dogrywka 2 x 15 minut. Jeśli w czasie dogrywki oba zespoły zdobędą tę samą liczbę bramek zarządza się rzuty karne według obowiązujących przepisów, a drużyny uczestniczące w meczach o Puchar Polski na szczeblu centralnym, uprawnione są do wymiany pięciu zawodników przez cały okres trwania gry, przy czym wymiany mogą być dokonane: 1) w trakcie przerwy pomiędzy pierwszą, a drugą połową zawodów, 2) w trakcie przerwy pomiędzy drugą połową zawodów a dogrywką, 3) w trakcie przerwy pomiędzy pierwszą a drugą połową dogrywki, 4) w trakcie nie więcej niż trzech przerw w grze.
Zawody o Puchar Polski będą rozgrywane według obowiązujących Przepisów Gry oraz zgodnie z zasadami określonymi w Uchwale nr IX/140 z dnia 3 i 7 lipca 2008 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną oraz Regulaminem Dyscyplinarnym PZPN (art. 12.3. Regulaminu).
Warto wspomnieć o regulacjach dotyczących napomnień i wykluczeń, zawartych w art. 12.4.. Zawodnik, który w czasie rozgrywek pucharowych otrzyma napomnienie (żółtą kartkę) zostanie automatycznie ukarany przy drugim napomnieniu – karą dyskwalifikacji w wymiarze 1 meczu, natomiast przy czwartym upomnieniu – karą dyskwalifikacji w wymiarze 2 meczów. Z kolei przy każdym kolejnym, co drugim napomnieniu (szóstym, ósmym itd.) – zawodnik zostanie także automatycznie ukarany karą dyskwalifikacji w wymiarze 2 meczów. Kary, o których mowa powyżej, są realizowane w ramach rozgrywek pucharowych i nie przechodzą na mecze ligowe.
Jeżeli w czasie jednych zawodów o Puchar Polski co najmniej pięciu zawodników jednej drużyny otrzyma ostrzeżenie (żółtą kartkę) lub wykluczenie (czerwona kartka), klub ukaranych zawodników podlega karze finansowej w wysokości orzeczonej przez Komisję Dyscyplinarną PZPN, nie mniejszej niż 500 zł. Napomnienia (żółte kartki) otrzymane przez zawodników drużyn I etapu Pucharu Polski na szczeblu Związków Piłki Nożnej zostają anulowane. Kary z tytułu określonej liczby napomnień (żółte kartki) lub wykluczeń w związku z otrzymaniem samoistnej czerwonej kartki zawodników drużyn uczestniczących w rozgrywkach I etapu wykonywane są w II etapie.
Po rozegraniu meczów 1/4 Finału, napomnienia (żółte kartki) otrzymane przez zawodników w meczach II etapu zostają anulowane. Kary z tytułu określonej liczby napomnień (żółte kartki) lub wykluczeń w związku z otrzymaniem samoistnej czerwonej kartki zawodników drużyn, które awansowały do 1/2 Finału, są wykonywane w kolejnych meczach II etapu. Po zakończeniu rozgrywek II etapu kary dyskwalifikacji z tytułu określonej liczby napomnień (żółte kartki) zostają anulowane. W przypadku niewykonania kary w całości w meczach II etapu, pozostała część kary zostaje anulowana, a zawodnik jest zobowiązany do wniesienia opłaty w wysokości 500 zł. Kary z tytułu wykluczeń w związku z otrzymaniem samoistnej czerwonej kartki niewykonane w meczach II etapu, są wykonywane w kolejnej edycji rozgrywek.
I na koniec podstawowe obowiązki klubu klubu organizującego zawody zawarte w art. 12.11. Regulaminu. Taki klub oprócz stworzenia warunków bezpieczeństwa na widowni i płycie stadionu, zobowiązany jest do:
- zapewnienia obecności karetki pogotowia z zespołem ratowniczym, od początku trwania imprezy do jej zakończenia, a w przypadku zawodów rozgrywanych bez udziału publiczności – od początku trwania rozgrzewki zawodników do zakończenia meczu,
- zapewnienia dogodnego dojścia i opuszczenia widowni dla publiczności,
- począwszy od Pierwszej Rundy, filmowania całego przebiegu zawodów i zamieszczenia nagrania, w terminie 24 godzin od zakończenia meczu, na serwerze wskazanym przez Departament Rozgrywek Krajowych PZPN,
- zapewnienia miejsca wygodnego dla widzów,
- powołania odpowiedniej liczby porządkowych/stewardów,
- zapewnienia pełnej fachowej informacji (spiker zawodów),
- począwszy od Pierwszej Rundy zapewnienia przynajmniej 8 piłek i 6 dzieci do ich podawania w trakcie zawodów,
- zapewnienia odpowiednich warunków związanych z udziałem w widowisku piłkarskim (urządzenia sanitarne, szatnie, bufety itp.),
- zapewnienia opieki sanitarnej, medycznej i stworzenia warunków do badań antydopingowych dla zawodników,
- zapewnienia specjalnie wydzielonych miejsc dla kierownictw ekip i zawodników rezerwowych,
- zapewnienia wydzielonych miejsc dla przedstawicieli prasy, radia i telewizji oraz umożliwienie im korzystania ze środków łączności (faks, telefon), w miarę możliwości także komunikacji,
- niezależnie od obowiązku filmowania klub zobowiązany jest do zapewnienia, na wniosek każdego klubu uczestniczącego w rozgrywkach, możliwości filmowania całego przebiegu zawodów na własne potrzeby szkoleniowe,
- zapewnienia przedstawicielowi klubu przeciwnika, w dniu i miejscu rozgrywania zawodów, dostępu do komputera i drukarki, celem umożliwienia korzystania z systemu Extranet,
- uruchomienia sztucznego oświetlenia nie później niż na 60 minut przed rozpoczęciem spotkania, celem umożliwienia drużynom przeprowadzenia rozgrzewki w takich samych warunkach, jakie będą panować w trakcie meczu – wyłącznie w przypadku rozgrywania zawodów przy sztucznym oświetleniu,
- zapewnienia sztucznego oświetlenia, utrzymującego minimalne natężenie o wartości nie mniejszej niż 800 Ev (lx) – w przypadku rozgrywania zawodów przy sztucznym oświetleniu, z których nie jest przeprowadzana bezpośrednia transmisja telewizyjna,
- zapewnienia min. 10 bezpłatnych zaproszeń na trybunę VIP dla przedstawicieli klubu gości, o ile zgłoszenie zapotrzebowania na nie nastąpi nie później niż na 24 godziny przed rozpoczęciem meczu.
Niezależnie od powyższych postanowień, w związku z faktem, iż mecze o Puchar Polski będą rejestrowane i transmitowane, zobowiązuje się kluby do m.in. zapewnienia ekipom telewizyjnym nadawcy posiadającego Prawa Telewizyjne do rozgrywek o Puchar Polski odpowiednich warunków (określonych w sposób wiążący dla klubów przez Departament Rozgrywek Krajowych PZPN w uzgodnieniu z nadawcą), umożliwiających należyte przeprowadzenie transmisji i dokonanie nagrania audiowizualnego meczów (w tym: zapewnienia agregatu prądotwórczego o wskazanych przez takiego nadawcę lub PZPN parametrach technicznych, warunków dotyczących obsługi technicznej meczów, z uwzględnieniem profesjonalnie przygotowanych miejsc dla komentatorów sportowych, nagłośnienia i odpowiedniego oświetlenia obiektu lub miejsca, w którym odbywają się mecze, przestrzegania przepisów BHP, przeciwpożarowych, oraz ochrony obiektu lub miejsca, w którym odbywają się mecze podczas produkcji telewizyjnej).
Klub gospodarz musi też zapewnić ekipom telewizyjnym nadawcy posiadającego Prawa Telewizyjne do rozgrywek o Puchar Polski odpowiednich warunków (określonych w sposób wiążący dla klubów przez Departament Rozgrywek Krajowych PZPN w uzgodnieniu z nadawcą) do zorganizowania studia w ramach realizacji transmisji z meczów tj. w szczególności udostepnienia przestrzeni, niezbędnej do zorganizowania studia na terenie stadionów, na których rozgrywane będą mecze. Szczegółowe obowiązki w kwestii marketingu i informacji zawarte są w „Podręczniku Marketingowym”, który stanowi załącznik do Uchwały.
09.05.2025
05.05.2025
29.04.2025
22.04.2025
16.04.2025
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.
ul. Powstańców Śląskich 9
53-332 Wrocław
tel. +48 693 672 258
e-mail: bok@prawosportowe.pl
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.