22.05.2018
Spotkałem się z pojęciem, że rok 2017 był rokiem turystyki. Jak podkreślał Departament Turystyki MSiT, w 2017 roku wkład turystyki do narodowego PKB był bliski 6 % i wzrósł na przestrzeni ostatnich 3 lat o blisko 20 %, sam sektor turystyki tworzy zaś prawie 700 tyś miejsc pracy. To fakty, z których należy się tylko cieszyć i spodziewać dalszego wzrostu. Tak też zapowiadano, również w 2018 roku w odniesieniu do nowych regulacji prawnych dotyczących szlaków turystycznych.
Tymczasem w zeszłym tygodniu pojawiła się informacja, iż resort sportu i turystyki definitywnie odrzucił pomysł wprowadzenia prawa szlaku. Przypomnijmy : zgodnie z art. 64 Konstytucji własność podlega ochronie prawnej, a może zostać ograniczona tylko w drodze ustawy. Tak też się stało w 2008 roku, kiedy do kodeksu cywilnego wprowadzono służebność przesyłu polegającą na prawie obciążenia nieruchomości na rzecz przedsiębiorcy przesyłowego. Dziś tej regulacji prawnej nikt nie kwestionuje – postrzega się ją bardziej jako uporządkowanie stanu prawnego.
W 2015 roku powstał projekt nowelizacji kodeksu cywilnego, w którym proponowano zapis : „Nieruchomość można obciążyć na rzecz gminy prawem, którego treść polega na możliwości ustanowienia na nieruchomości obciążonej powszechnie dostępnych szlaków turystycznych, biegowych, rowerowych, konnych, wodnych, tras narciarskich- biegowych i zjazdowych, ścian wspinaczkowych, punktów widokowych oraz wszelkich innych prawem dopuszczalnych szlaków służących kulturze fizycznej społeczeństwa /prawo szlaku/. W ramach ustanawiania szlaku gmina uprawniona jest do budowy na nieruchomości obciążonej koniecznej infrastruktury szlaku. § 2. Ustanowienie prawa szlaku dopuszczalne jest wyłącznie ze względu na szczególne walory krajobrazowe, przyrodnicze, lokalizacji i ukształtowania terenu lub tradycji korzystania z danego terenu”. Projekt ten nie stał się prawem powszechnie obowiązującym z różnych względów – również z powodu finalnego braku zainteresowania organizacją zimowych igrzysk olimpijskich.
Wracając do informacji sprzed tygodnia: na interpelację poselską, MSiT zajęło stanowisko, że nie przewiduje się rozwiązań prawnych, które by skutkowały wywłaszczeniami na rzecz tworzenia szlaków turystycznych. A więc odpowiedź jest jasna. Sprawa jednak pozostaje kontrowersyjna : święte prawo własności, czy jego ograniczenie za odszkodowaniem na rzecz dostępu obywateli do dóbr natury ?
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.