14.12.2017
W ostatnich dniach Komisja Europejska wydała precedensową decyzję stwierdzając, że przepisy międzynarodowej federacji sportowej ograniczające sportowcom możliwość uczestnictwa w wydarzeniach nieautoryzowanych przez tę federację stanowią praktykę antykonkurencyjną naruszającą art. 101 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE). W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się wspomnianemu rozstrzygnięciu.
Do powyższych konkluzji KE doszła w wyniku postępowania wszczętego w październiku 2015 r. na podstawie skargi złożonej przez dwóch holenderskich panczenistów przeciwko Międzynarodowej Unii Łyżwiarskiej (International Skating Union, dalej: ISU). W należącej do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego ISU od 1998 r. obowiązują przepisy, zgodnie z którymi panczeniści biorący udział w zawodach niezatwierdzonych przez tę organizację muszą liczyć się z odpowiedzialnością dyscyplinarną. Katalog kar zawiera nawet dożywotnią dyskwalifikację ze wszystkich głównych międzynarodowych wydarzeń łyżwiarskich.
KE podniosła trzy kluczowe kwestie. Po pierwsze, wskazano, że ISU może nakładać kary za uczestnictwo w nieautoryzowanych zawodach w sposób dyskrecjonalny i to również w przypadkach, gdy niezależne zawody nie stanowią zagrożenia dla uzasadnionych celów sportowych (legitimate sports objectives), takich jak ochrona integralności i właściwego uprawiania sportu czy zdrowie i bezpieczeństwo sportowców. Po drugie, powyższe ograniczenia pozwalają ISU realizować własne interesy kosztem sportowców i niezależnych organizatorów zawodów. W szczególności sportowcy pozbawieni możliwości udziału w nieautoryzowanych zawodach tracą dodatkowe źródło dochodów, co ma istotne znaczenie z uwagi na krótką sportową karierę. Po trzecie, przepisy ISU uniemożliwiają niezależnym organizatorom realizację własnych wydarzeń, ponieważ tracą oni możliwość pozyskania czołowych sportowców. Taka praktyka wstrzymuje rozwój alternatywnego i innowacyjnego współzawodnictwa w łyżwiarstwie, co jest niekorzystne także dla fanów tego sportu.
Pomimo, że już w toku postępowania ISU wprowadziła pewne zmiany w swoich przepisach, KE stwierdziła, że system kar pozostaje nieproporcjonalny i powstrzymuje rozwój niezależnych zawodów międzynarodowych w łyżwiarstwie. W rezultacie KE zadecydowała, że przedmiotowe przepisy ISU stanowią praktykę antykonkurencyjną i naruszają art. 101 TFUE ustanawiający zakaz nieuczciwej konkurencji na rynku wewnętrznym UE. ISU ma 90 dni na wprowadzenie odpowiednich zmian lub uchylenie przepisów pozwalających na nakładanie kar na sportowców biorących udział w nieautoryzowanych zawodach nie stanowiących zagrożenia dla uzasadnionych celów sportowych.
Decyzja KE stanowi wyraźny sygnał dla federacji sportowych, że nie mogą one nadużywać swojej dominującej pozycji w sporcie poprzez ograniczanie sportowcom możliwości udziału we współzawodnictwie odbywającym się poza daną federacją wyłącznie z uwagi na własne interesy danej federacji.
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
06.08.2024
26.07.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.