12.01.2017
W dzisiejszym blogu chciałbym poruszyć problem, z którym niejednokrotnie spotykam się w praktyce zawodowej, a mianowicie kwestię dopuszczalności zwolnienia pracownika klubu, związku sportowego itp. zatrudnionego na umowę o pracę na czas nieokreślony w sytuacji, gdy ten długotrwale i notorycznie przebywa na zwolnieniu chorobowym.
Przy zatrudnianiu pracowników przez podmioty ze świata sportu (m.in. kluby, związki sportowe, stowarzyszenia) oprócz popularnych umów cywilnoprawnych jako podstawę zatrudnienia niejednokrotnie wybiera się umowę o pracę na czas nieokreślony, do której zastosowanie znajdują przepisy Kodeksu pracy. Zatrudnianie w oparciu o umowę o pracę na czas nieokreślony zazwyczaj dotyczy pracowników biurowych oraz personelu pomagającego w przygotowaniach zawodników jak np. masażystów i fizjoterapeutów ale nie tylko. Nie ma przeciwskazań, aby na takiej podstawie był zatrudniony chociażby trener. Konsekwencją zatrudnienia pracownika na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony jest konieczność przestrzegania art. 30 § 4 KP, który stanowi, że w oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony powinna być wskazana przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie umowy.
Problemem, który często spotyka się w praktyce funkcjonowania klubów oraz związków sportowych jest sytuacja, w której pracownicy zatrudnieni na w/w umowie zaczynają długotrwale i notorycznie przebywać na zwolnieniach chorobowych. Pomijając kwestię tego, czy w danym wypadku rzeczywiście mamy do czynienia z przypadkiem uzasadniającym przebywanie na zwolnieniu chorobowym, czy też jest to powodowana różnorakimi pobudkami próba ucieczki w zwolnienie chorobowe pomimo braku istnienia realnej przeszkody w świadczeniu pracy, należy wskazać, że dla większości podmiotów ze świata sportu wydaje się być to przeszkoda, która uniemożliwia zwolnienie pracownika. W ocenie wspomnianych podmiotów konieczne byłoby wskazanie uzasadnienia dla wypowiedzenia umowy o pracę, a przecież notoryczne zachorowania pracownika to przyczyna od niego niezależna. Ponadto, zgodnie z art. 41 KP co do zasady wypowiedzenie umowy o pracę jest niemożliwe w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika.
W pierwszej kolejności należy wskazać, że okres ochronny dla pracownika zatrudnionego na bezterminowej umowie o pracę i przebywającego na zwolnieniu lekarskim, o którym mowa w art. 41 KP ma swoje granice. Zgodnie z treścią art. 53 § 1 pkt. 1 KP Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia jeżeli:
niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa dłużej niż 3 miesiące (w sytuacji gdy pracownik był zatrudniony u tego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy);
niezdolność do pracy trwa dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku chorobowego oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące (gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy przez co najmniej 6 miesięcy lub jeśli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową).
W kontekście powyższego pamiętać trzeba, że rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z powodu długiej choroby nie może nastąpić już po stawieniu się pracownika do pracy.
Co zatem w sytuacji gdy pracownik nie przebywa na jednorazowym zwolnieniu chorobowym przekraczającym okres ochronny, lecz jego nieobecności w pracy powodowane są przez notoryczne i długotrwałe zachorowania? W takiej sytuacji pod pewnymi warunkami rozważyć można wręczenie wypowiedzenia. W tym miejscu należy przytoczyć Wyrok Sądu Najwyższego Izby Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych z dnia 4 grudnia 1997 r. (I PKN 422/97, OSNAPiUS 1998/20/600), w którym wskazano, że:
„Nieprzewidziane, długotrwałe i powtarzające się nieobecności pracownika w pracy, wymagające podejmowania przez pracodawcę działań natury organizacyjnej (wyznaczenia zastępstw) i pociągające za sobą wydatki na zatrudnienie pracowników w godzinach nadliczbowych lub innych osób na podstawie umów zlecenia, są uzasadnioną przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę, chociażby były niezawinione przez pracownika i formalnie usprawiedliwione.”
Jak wynika ze wskazanych powyżej przepisów i orzeczenia sytuacja długotrwałych i powtarzających się zwolnień chorobowych pracownika nie jest dla pracodawcy sytuacją całkowicie bez wyjścia. Przy spełnieniu się dodatkowych przesłanek wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony może być w konkretnym przepadku dopuszczalne.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.