24.10.2017
W Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Sportu i Turystyki w ostatnich dniach opublikowano projekty dwóch rozporządzeń: w sprawie stypendiów sportowych dla członków kadry narodowej oraz w sprawie wyróżnień i nagród pieniężnych za wybitne osiągnięcia sportowe. W dzisiejszym tekście chciałbym w skrócie przedstawić przyczyny wprowadzenia oraz etap prac nad wyżej wskazanymi aktami prawnymi.
28 sierpnia 2017 r. ogłoszona została ustawa z dnia 20 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o sporcie oraz ustawy o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów (dalej: „ustawa zmieniająca”). Zgodnie art. 9 ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia (tj. 12 września 2017 r.), z wyjątkiem art. 1 pkt 6-10, które wchodzą w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia (tj. 29 listopada 2017 r.). Wejście w życie zmian określonych w art. 1 pkt 6 — 10 ustawy zmieniającej spowoduje utratę mocy obowiązującej następujących aktów prawnych będących we właściwości ministra właściwego do spraw kultury fizycznej:
1) rozporządzenia Ministra Sportu i Turystyki z dnia 15 października 2012 r. w sprawie stypendiów sportowych dla członków kadry narodowej (Dz. U. poz. 1130, z późn. zm.);
2) rozporządzenia Ministra Sportu i Turystyki z dnia 17 sierpnia 2016 r. w sprawie wyróżnień i nagród pieniężnych za wybitne osiągnięcia sportowe (Dz. U. poz. 1308, z późn. zm.);
3) rozporządzenia Ministra Sportu i Turystyki z dnia 10 października 2012 r. w sprawie odznak, wyróżnień oraz nagród pieniężnych za osiągnięcia w działalności w zakresie sportu (Dz. U. poz. 1126).
Powyższe okoliczności skutkowały koniecznością wprowadzenia do obrotu prawnego nowych rozporządzeń. W związku z powyższym w ostatnich dniach opublikowano projekty rozporządzenia Ministra Sportu i Turystyki w sprawie stypendiów sportowych dla członków kadry narodowej oraz rozporządzenia Ministra Sportu i Turystyki w sprawie wyróżnień i nagród pieniężnych za wybitne osiągnięcia sportowe. Oba dokumenty zostały skierowane do uzgodnień do uzgodnień w trybie § 35 uchwały Nr 190 Rady Ministrów z dnia 29 października 2013 r. - Regulamin pracy Rady Ministrów (M. P. z 2016 r. poz. 1006 i 1204):
Jednocześnie projekty rozporządzeń zostały przekazane do zaopiniowania (m.in. Polskiemu Komitetowi Olimpijskiemu oraz Polskiemu Komitetowi Paraolimpijskiemu) w trybie § 38 ust. 1 Regulaminu pracy Rady Ministrów:
W obu przypadkach termin na dokonanie ewentualnych uwag mija 26 października. Docelowo oba rozporządzenia mają wejść w życie 29 listopada z uwagi na upływ terminu określonego w ustawie zmieniającej. W najbliższym czasie na łamach portalu przedstawimy Państwu ogólne założenia oraz najistotniejsze zmiany przedstawione w projektach rozporządzeń. W przypadku pojawienia się uwag na etapie opiniowania oraz konsultacji zostaną one również uwzględnione w treści kolejnych artykułów.
Organizacje sportowe
24.06.2020
Organizacje sportowe
16.06.2020
Legislacja
20.04.2020
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.